Iltasanomien lööppi torstaina kertoi jonkun hienostorouvan murhatuomiosta. Osaako joku kertoa uutisesta tarkemmin? (Iltiksen nettisivuilta en löytänyt asiaan liittyviä juttuja.)
"Hienostorouva murhasi" ???
Iltasanomat
53521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Selailin IS:ia marketin kassalla, ja sen verran muistan jutusta että kyseessä oli lääkärin vaimo, joka tappoi miehensä polttamalla. Oli ensin heittänyt miehen päälle mineraalitärpättiä. Pariskunnalla oli tullut riitaa miehen alkoholinkäytöstä ja matkustamisesta. 60-vuotias rouva sai määrävuosituomion 9 vuotta, joten oli kai sitten taposta eikä murhasta tuomittu käräjäoikeudessa.
Mies oli vessassa kun nainen heitti päälle sytytysnestettä ja pisti tuleen. Ensivasteen saapuessa mies oli silti tajuissaan ja ainakin lehdessä taisi olla, että molemmat olivat vielä kävelleet ovelle vastaan. Joka tapauksessa hereillä ja ammattinsa puoleen oli osannut vastailla kysymyksiinkin tilastaan ym...Tästä syystä oli aikaslailla epäselvää alkuun oliko tahallinen vai vahinko kyseessä. Tapahtumasarja sitten selvisi vasta myöhemmissä tutkimuksissa.
No hyvä ettei tullut polttomurhasta tuon isompaa tuomiota, kun oli niin hieno rouva kyseessä. (Tai nytten taas neiti.) Voiskohan sille kirjoitella?
Käy hakemassa tuomioistuimen kansliasta oikeuden pöaytäkirjat, niin niistä selviää osoite ja henkiötunnus. Kun menet tapaamaan, vie mukanasi pullollinen tärpättiä, niin morsiamellesi on jatko helpompaa
Milloin Skattan slummista,Hitaspuolesta on tullut hienostokaupunginosa?!Kysyn vaan tietääkseni...
Skattan uusi ja vanha puoli ovat kuin kaksi eri kaupunginosaa joka suhteessa asukkailtaan,taloiltaan ja maisemaltaan.