Pari niksiä lisää

Yachtie

Ennen kuin lähdette matkalle kannattaa skannata passi, ajokortti, rokotustodistus ym tärkeät paperit tietokoneelle ja tallentaa memory stickille. Samalla ne kannattaa lähettää itselleen sähköpostiin, niin että vaikka jos kaikki tavarat varastetaan voit silti vielä printata passin kopion ym ulos. Auttaa edes hieman. Toinen vinkki on että kannattaa ostaa prepaid SIM-kortti johon kopioi kaikki puhelimessa olevat numerot, ja sitten säilyttää sitä prepaid-korttia eri paikassa kuin puhelinta. Eli jos puhelin häviää tai varastetaan niin onpa ainakin numerot tallessa.

Turvallista matkustelua kaikille!

4

2850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Immu

      Tuo skannaus vinkki olikin vallan mainio, kiitos!

    • numerot

      maksutta koko puhelinluettelon paperille. Ei maksa paljoo :)

    • puh nro:t

      Kannattaa laittaa ne tärkeimmät numerot myös siihen sähköpostiin, niin ne saa myös sieltä kätsysti, jos kaikki kamat lähtee.

    • miisa76

      Tälleen "vanhana" reppuretkeläisenä myös "hajota" rahavarat.

      Eli osa käteisenä, kortilla ja matkasshekkeinä. Jos joku pettää, voi toisella tavalla korjata tilanne.

      Rahanvaihtopisteessä laskekaa tiskillä itse rahat vielä uudestaan, poistumatta siis tiskiltä. vaikkakin virkailija laskisi ne nenän edessä.
      Thaimaassa kun tuonnoin eräällä reppuretkellellä ollessani yritettiin kaksi kertaa huijata. Molemmilla kerroilla puuttui 500 bth. Vaikka virkailija laski setelit edessäni. Siinä kävi vikkelät sormet. Puhelin muutaman muun reppuretkeilijän kanssa vitsinä asiasta (ihan siellä paikan päällä) ja heillä oli myös samoja kokemuksia myös "suuria" summia vaihtaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      85
      11808
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      98
      8956
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      94
      4792
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4095
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4044
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3896
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3689
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      26
      3509
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      43
      3289
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      51
      3103
    Aihe