Vanha asuntolaina uuden asunnon ostossa

Soup

Minulla on ensiasunnon ostajana lainaa Nordeasta 110 000 e. Nyt olisin myymässä asuntoni paikkakunnalta muuton takia ja ostamassa uutta asuntoa. Nykyinen asuntoni on pankissa panttina ja muutama henkilötakaaja (vanhempani). Onkohan mahdollista pitää tämä vanha lainani vielä voimassa, mutta vaihtaa panttia vanhan asunnon osakekirjasta uuden asunnon osakekirjaan? Takaajille homma sopii jos tämä järjestely on mahdollinen. Mahdollisesti joudun tietysti maksamaan leimaveroa ja varainsiirtoveroa, eiköstä niin?
Onko kellään mitään vastaavanlaisia kokemuksia tai tietoa miten saisin vanhan lainan (tosi hyvät lainaehdot saatu aikoinaan, siksi en halua tästä lainasta "luopua") pidettyä mutta pantin "vaihdettua"...

8

3410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Vanha osake voidaan myydä vain vapaana rasituksista, eli siitä ei saa olla velkaa.Eli vanha velka pois ja uusi laina tilalle.

      • santtu

        menee, vanha asunto/laina pois, uusi asunto/laina tilalle. Eli et pysty vain vaihtamaan panttia nykyisellä lainallasi, vaan joudut ottamaan uuden lainan uudelle asunnolle.


      • mites minulle
        santtu kirjoitti:

        menee, vanha asunto/laina pois, uusi asunto/laina tilalle. Eli et pysty vain vaihtamaan panttia nykyisellä lainallasi, vaan joudut ottamaan uuden lainan uudelle asunnolle.

        sitten homma onnistui vallan mainiosti?
        Vaihdoin kaksioni toiseen, pankissa vain
        siirrettiin pantti asunnosta toiseen ja laina
        pysyi ihan samana, lyhennys jatkui entiseen
        malliin.
        Osuuspankki oli kyseessä.


      • XyX
        mites minulle kirjoitti:

        sitten homma onnistui vallan mainiosti?
        Vaihdoin kaksioni toiseen, pankissa vain
        siirrettiin pantti asunnosta toiseen ja laina
        pysyi ihan samana, lyhennys jatkui entiseen
        malliin.
        Osuuspankki oli kyseessä.

        Kyllä onnistuu vakuuden vaihto vanhoista osakkeista uusiin useimmilla pankeilla, jos ei niin vaihda pankkia.


    • voi onnistua

      Onnistuu vain, mikäli samassa kaupantekotilaisuudessa myyt vanhan ja ostat uuden. Laina ei voi olla hetkeäkään ilman vakuutta. Huomattavasti helpompi on ensin myydä vanha ja maksaa vanha laina samalla pois, ja sitten ostaa uusi ja nostaa uusi laina samalla. Varainsiirtovero menee ostamisesta joka tapauksessa, teki sen miten tahansa. Kyllä sun vähintään samat lainaehdot pitäisi saada nyt kuin ennenkin, marginaalit ovat koko ajan laskeneet.

    • remontti65

      Kyseessä on vakuuden vaihto.

      Onnistuu joka pankissa pankin oman palveluhinnaston mukaan.

      Myydessäsi oman asuntosi kauppahinnasta jää tietysti väliaikaisesti pankille pantiksi lainan vakuudeksi riittävä summa.

      Kun löydät uuden asunnon ja se kelpaa pankille riittäväksi vakuudeksi, panttaat taas ostaessasi uuden asunnon paperit pankille ja voit nostaa taas lainan asunnon maksamiseen.

      Vanha asuntosi myydään luonnollisesti velattomana ensimmäisessä kaupassa, vakuutena toimii vain väliaikaisesti asunnon sijasta ihan paras mahdollinen pantti eli käteinen raha !!!!

      • remontti65

        mikäli jäi jollekin epäselväksi.

        Jos sinulla on velkaa jäljellä 110 000 euroa, myynnin jälkeen sinulla on edelleen velkaa saman verran ja pankkitilille lainan vakuudeksi pantattuna asunnon myyntihinnasta saman verran (tai vaikka 1000 euroa enemmän)
        niin lainalla on kattava vakuus.


      • peukku68

        onnistuu siis pankin kanssa, mutta ei ole verottajalle enää ensiasunto vaan toinen. Korkovähennys on jokatapauksessa 1% pienempi eli ei merkitystä oikeassa elämässä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      244
      2165
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      189
      1644
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1302
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1005
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      800
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      746
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe