80 luvun "outoja voimia" sarjaa, eivätkä 90 luvun "Oudot ilmiöt" sarjaa, eivätkä Patrick magneen juontamaa "Ufoa" sarjaa, joka tuli keskellä yötä subilta(Miks keskellä yötä?) ja jossa myöskin on monta osaa selvää asiaa aaveista ja ufoista. Sitten on paljon sellaisia moni tuntisia muitakin sarjoja joita ei olla suomen kanavilla nähtykkään. Ja onhan näytä JAG.in dokumenteissakin käsitelty ihan tosissaan ja asiallisesti, vaikka ne enimmäkseen ufo dokumentteja, joita myöskin on todella paljon.
Mikisikö niitä on niin paljon, no siksi koska ihmisiäkin on valtavan paljon maapallolla ja maailmakin on moninkertaisesti suurempi kuin moni osaa kuvitellakkaaan ja avaruus on jo niin loputon, että kaikki Skepot ja kaikki ihmiset ovat täysin näkymättömän mitättömän pieniä, eivät edes kärpäsen paskan kokoisia kaikkeuden isoudessa miitattuna. Ja nämä kärpäsen paskaakin pienemmät Skepot luulevat voivansa kumota itseään huomattavasti todennäköisempiä ja isompia asioita maailmankaikkeuden mitalla mitattuna, jopa siltikin, vaikka näitä asioita on puitu jo lukemattomia kertoja ja näytetty, että näiden asioiden toden näköisyys prosentti on 100, kun taas näiden epätodenäköisyys prosentti on 0 luokkaa.
Ottakaa huomioon nyt jo sekin, että maailman isous tekee selväksi myös sen, että on paljon myös niitä jotka ja joilla alueilla ei tapahdu kummittelua.yms.
Se ettei itse ole kokenut jotain, ei tarkoita, että joku toinen ei olisi.
Jotkut ei usko vaikka näkis, ja se on kyllä jo täydellisintä henkistä sokeutta tämän asian kohdalla.
Mikisikö niitä on niin paljon, no siksi koska ihmisiäkin on valtavan paljon maapallolla ja maailmakin on moninkertaisesti suurempi kuin moni osaa kuvitellakkaaan ja avaruus on jo niin loputon, että kaikki Skepot ja kaikki ihmiset ovat täysin näkymättömän mitättömän pieniä, eivät edes kärpäsen paskan kokoisia kaikkeuden isoudessa miitattuna. Ja nämä kärpäsen paskaakin pienemmät Skepot luulevat voivansa kumota itseään huomattavasti todennäköisempiä ja isompia asioita maailmankaikkeuden mitalla mitattuna, jopa siltikin, vaikka näitä asioita on puitu jo lukemattomia kertoja ja näytetty, että näiden asioiden toden näköisyys prosentti on 100, kun taas näiden epätodenäköisyys prosentti on 0 luokkaa.
Ottakaa huomioon nyt jo sekin, että maailman isous tekee selväksi myös sen, että on paljon myös niitä jotka ja joilla alueilla ei tapahdu kummittelua.yms.
Se ettei itse ole kokenut jotain, ei tarkoita, että joku toinen ei olisi.
Jotkut ei usko vaikka näkis, ja se on kyllä jo täydellisintä henkistä sokeutta tämän asian kohdalla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Ja nämä kärpäsen paskaakin pienemmät Skepot luulevat voivansa kumota itseään huomattavasti todennäköisempiä ja isompia asioita maailmankaikkeuden mitalla mitattuna, jopa siltikin, vaikka näitä asioita on puitu jo lukemattomia kertoja ja näytetty, että näiden asioiden toden näköisyys prosentti on 100, kun taas näiden epätodenäköisyys prosentti on 0 luokkaa."
Eli hä? Todistettavasti jos olisin kärpäsen paskan kokoinen universumiin verrattaessa, olisin jättiläismäinen galaksirypäs. Minkä asioiden todennäköisyys on 100%? Se on ainakin 100% varmuus että olen olemassa toisinkuin vaikkapa vihreät miehet, siis oikeiden tutkimusten mukaan.
Jos nyt oletetaan että aaveet olisivat vankina maapallolla jossain paikassa, kuten perus tarinoissa niin ajatella voisi että kuinka paljon aaveita täytyisi olla jos nykyihminen on elänyt noin 200 000 vuotta. Miksi ihmeessä myös aaveet aina näyttävät muutaman vuosisadan vanhoilta maksimissaan?
Spiritisaiheinen kysymys: Miksi henget aina vastaavat suomeksi suomessa? Suomen kieli oletettavasti vähemmistö henkien joukossa. Vastausta ei koskaan tule vaikkapa norjaksi, jollei ketään pöydässä osaa sitä kieltä.
aaveita,henkiä on nähty ja kuultu eri puolilla palloa. Tän toden näköisyys on 100.
Tarkoitin pienempiä, itseasiassa todellisuudessa lukemattoman paljon pienempiä, kuin kärpäsen kakka. Kuvastin vaan ihmisen pienuutta, ihmisten jotka luulevat voivansa kumota yhden toden näköisistä asioista katsos kun asioita joita vaikka sinä et tiedä, ei voi väittää epätoden näköisiksi.
Tieto voi vain tulla tietämättömälle, mutta jos ihminen ei tiedä jotain, ei tieto ole saavuttanut ihmisen nuppia vielä siinä vaiheessa.
Moni ei tiedä sitä tosi asiaa, että ihmis olennon mielikuvituskaan ei ole raja sille mitä kaikkea on olemassa, ihminen vain joko kieltää, tai ei tiedä, tai tietää, muttei voi väittää ettei kummituksia ole, koska nekin kuuluvat ihmisten mielikuva maailmaan myöskin ja kaikki mitä kuvittelet on ympärillämme aina jossaki, sitähän tää maailmankaikkeus on, että kaikki mitä kuvittelemmekaan on olemassa. Maapallollakin on nähty olevan useita eri todellisuuden tasoja.
Ihminen kun luulee usein olevansa maailman kaikkeuden napa, niin hän myös kieltää silloin kummituste,aaveiden olemassaolon, koska luulee, että sitä mitä juuri hän ei ole nähnyt, ei muka ole.
Jos pieni muksu ei tiedä jotain, niin senhän pitäisi silloin Skeptikoiden maailmankuvan mukaan olla raja joka kumoaa todennäköisemmän vaihtoehdon, niinhän ne tän asian kieltävät Skepot ajattelee samalla tavalla, kuin tuo muksu, että sitä mitä minä en tiedä ei ole, niin myös tuo pipo päinen muksu luulee, että sitä mitä en tiedä ei muka ole.
koska vanha Skepokaan ei ole niin vanha kuin
vanhin sielu ei hänkään voi koskaan kumota sitä etteikö aaveita ynnä muuta sellaista ole.
Oliko sekava.?
"Jos nyt oletetaan että aaveet olisivat vankina maapallolla jossain paikassa, kuten perus tarinoissa niin ajatella voisi että kuinka paljon aaveita täytyisi olla jos nykyihminen on elänyt noin 200 000 vuotta. Miksi ihmeessä myös aaveet aina näyttävät muutaman vuosisadan vanhoilta maksimissaan?"
-Tämä on aivan väärä kuva, että haamut/aaveet olisivat vankina maapallolla. Asia on niin, että kyseinen kummitteleva sielu ei tahdo itse siirtyä maallisesta elämästä -> henkimaailmaan. Ja siihenkin on omat syynsä, jotka juontuvat fyysisessä kehossa eletystä elämästä.
"Spiritisaiheinen kysymys: Miksi henget aina vastaavat suomeksi suomessa? Suomen kieli oletettavasti vähemmistö henkien joukossa. Vastausta ei koskaan tule vaikkapa norjaksi, jollei ketään pöydässä osaa sitä kieltä."
-Tästähän oli jo puhe tällä palstalla ja annoin sinnekkin vastauksen. Henget käyttävät keskustelumenetelmänä telepatiaa, joten tietenkin kuvittelet asiat omalla kielelläsi, etkä millään vieraalla kielellä.
Oli sekavaa. Ei päätä eikä häntää, lähinnä näyttää 8-luokkalaisen aineelta. Opettelehan myös yhdyssanojen käyttö, jotta tekstisi olisi edes jotenkin uskottavaa.
Minkänäköinen on:
Toden näköinen?
Epätoden näköinen
ei ihmisten skeptisyys millään dokumenteilla yleensäkkään mihkään katoa, omakohtaset kokemukset sen tekevät. Sitä uskoo, kun itse näkee.
että vaikka olis kuinka uskottavaa dokumenttia tarjolla, vaikka kuinka paljon, he kääntää asia niin nurin kurin, että muka aina siellä jossakin kaiken takana kulkee pelkkä rahastus tai sitten asioiden esittäjät ovat hulluja, muka kaikki hulluja. Tällaiseen skeptisyyteen kätkeytyy se, ettei kyseisen ihmisen älykkyys osamäärät riitä huomaamaan, kuinka helvetin toden näköisiä nämä asiat ovat. Voi hiivatti sentään.
Jos kummituksia on, niin eikö kummittelua pitäisi tapahtua joka puolella maapalloa, joka neliömetrillä maata. Eiköhän sinunkin talosi alle ole jokunen ihminen, esi-ihminen kuollut. Ja ihmisiä on täällä ollut kuitenkin jo 200-250 000 vuotta.