Porilaisuus

Tuodaan aina julki, jos jostain henkilöstä kirjoitetaan Satakunnan Kansassa. Oli henkilö sitten syntynyt, asunut, tai joskus vain käynyt Porissa.
Ikäänkuin se olisi joku arvo sinänsä.Olenkin kauhiasti kummastellut, ettei kuuluisuus nimeltään Susan Kuronen ole tullut mainituksi Porilaisena, edustaahan hän upeasti Poria liki jokaisessa tiedoitusvälineessä.

4

983

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiäksää

      Tämä, ulospäin kovasti itseriittoiselta näyttävä asia, johtunee pienestä vajeesta itsetunnon osastolla. Porilaisuuteen kuuluu oleellisena osana porilaisten "saavutusten" tiedostaminen. Tämä samainen piirre oli vahvasti esillä sodan jälkeisessä Suomessa. Suuret teot, näkyvillä olo, urheilusaavutukset yms tiedostettiin laajasti itsenäisyyttä pönkittävänä asiana. Pienen Suomen suuret miehet, jess!

      Porilaisuudessa ei sinällään ole mitään pahaa, muualaa omalaatuiset piirteet ymmärretään usein väärin. Kiistatilanteissa porilaiset selventävät asia kuin asian kuvastavan porilaista hulluutta. Muu Suomi käsittää asian porilaisena tyhmyytenä, mutta hyväksyy hymyssä suin selityksen hulludesta.
      Ollaanhan siitäkin ylpeitä, ainakin jäähallin metsän suojissa. Hyvää jatkoa valitsemallanne tiellä.

    • ettei ole

      Luojan kiitos ettei ole kurosta tituleerattu porilaisena. Se nyt vielä puuttuisi,kun porista muutenkin nähdään vaan negatiivisia mielikuvia.

    • Brunox

      Porissa jo jonkun vuoden asuneena on sama asia pistänyt lehdissä silmääni. Säälittävintä on mielestäni eräässä paikallisessa ilmaisjakelussa oleva palsta, jossa joka viikko lainataan muita julkaisuja/medioita kunhan vain sana Pori sieltä löytyy. Pitäisihän tuota itsetuntoa nyt sentään vähän enemmän porilaisilta löytyä! Löytyykö?!

      • =P....

        omaa kaupunkiaan ei saa mainostaa kuin helsinkiläiset? On se porilaisuus sitten tyhmyyttä tai hulluutta, minun mielestäni se on vaan positiivista. Tahtoo näinkin pienessä maassa kadota kaikki omaleimaisuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1129
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      932
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      802
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      680
    5. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      605
    6. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      180
      603
    7. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      592
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      586
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      140
      579
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      565
    Aihe