Porilaisuus

Tuodaan aina julki, jos jostain henkilöstä kirjoitetaan Satakunnan Kansassa. Oli henkilö sitten syntynyt, asunut, tai joskus vain käynyt Porissa.
Ikäänkuin se olisi joku arvo sinänsä.Olenkin kauhiasti kummastellut, ettei kuuluisuus nimeltään Susan Kuronen ole tullut mainituksi Porilaisena, edustaahan hän upeasti Poria liki jokaisessa tiedoitusvälineessä.

4

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiäksää

      Tämä, ulospäin kovasti itseriittoiselta näyttävä asia, johtunee pienestä vajeesta itsetunnon osastolla. Porilaisuuteen kuuluu oleellisena osana porilaisten "saavutusten" tiedostaminen. Tämä samainen piirre oli vahvasti esillä sodan jälkeisessä Suomessa. Suuret teot, näkyvillä olo, urheilusaavutukset yms tiedostettiin laajasti itsenäisyyttä pönkittävänä asiana. Pienen Suomen suuret miehet, jess!

      Porilaisuudessa ei sinällään ole mitään pahaa, muualaa omalaatuiset piirteet ymmärretään usein väärin. Kiistatilanteissa porilaiset selventävät asia kuin asian kuvastavan porilaista hulluutta. Muu Suomi käsittää asian porilaisena tyhmyytenä, mutta hyväksyy hymyssä suin selityksen hulludesta.
      Ollaanhan siitäkin ylpeitä, ainakin jäähallin metsän suojissa. Hyvää jatkoa valitsemallanne tiellä.

    • ettei ole

      Luojan kiitos ettei ole kurosta tituleerattu porilaisena. Se nyt vielä puuttuisi,kun porista muutenkin nähdään vaan negatiivisia mielikuvia.

    • Brunox

      Porissa jo jonkun vuoden asuneena on sama asia pistänyt lehdissä silmääni. Säälittävintä on mielestäni eräässä paikallisessa ilmaisjakelussa oleva palsta, jossa joka viikko lainataan muita julkaisuja/medioita kunhan vain sana Pori sieltä löytyy. Pitäisihän tuota itsetuntoa nyt sentään vähän enemmän porilaisilta löytyä! Löytyykö?!

      • =P....

        omaa kaupunkiaan ei saa mainostaa kuin helsinkiläiset? On se porilaisuus sitten tyhmyyttä tai hulluutta, minun mielestäni se on vaan positiivista. Tahtoo näinkin pienessä maassa kadota kaikki omaleimaisuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe