Mulla on käytössä remeron-lääke. Olen syönyt sitä jo muutaman kuukauden. Olen lihonnut sinä aikana n.8kg. Illalla kun otan lääkkeen n. tunti sen jälkeen voisin syödä vaikka jääkaapin tyhjäksi. Onko kenelläkään neuvoja miten saisin syömisen aisoihin?
Remeron
lady-79
7640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ite paljon kokemuksia erilaisista lääkkeitten syönnistä...Lopeta remeronin syönti. Paino nousee paljon ja itellä ainakin tulee painajaisia ja suunkuivumista yöllä...tai tuli kun sitä joskus söin. Olin 6v koukussa erilaisiin lääkkeisiin ja nyt ollu 2kk syömättä minkäänlaista pilleriä ja elämä menee paljon paremmin.
Koska jokin syy on kuitenkin miksi sinulle lääke on määrätty. Mutta tämä lääke pitää vaihtaa mahdollisimman pian johonkin toiseen ja tuosta lihoamisoireesta kannattaa otta yhteyttä asiantuntijalääkäriin.
Lääkitys
Itse olen syönyt Remeronia 7 vuotta, mutta painon nousu on ollut aika hillittyä. Koko aikana tuo 8 kiloa.
Neuvoksi antaisin sen, että ota se Remeron viimeisenä ennen nukkumaan menoa ja painu nukkumaan heti sen ottamisen jälkeen syömättä enää mitään.
Iltapala kannattaa siis syödä muutama tunti ennen lääkkeen ottoa. Ihan koko jääkaapillista ei kannata syödä. Valikoi vähäkalorisia vaihtoehtoja: kevytviiliä, jugurttia, hedelmiä ja vihanneksia.
Aamullakin kaurapuuro ja sokeroimaton mustikkakeitto on parempi vaihtoehto kuin kahvi/tee ja voileivät.
Remeron on siitä hyvä lääke, että se antaa hyvät unet ilman pahempia painajaisia tai muita sivuoireita. Sillä pärjää yön hyvin ja voi jättää unilääkkeen pois.
Miksi pitää syödä sitten?? Vaikka olisi kuinka kova nälkä illalla niin miksi on syötävä?? Vaikka tietää lääkkeen lihottavan niin miksi sitten pitää syödä?? Jos heti lääkkeen oton jälkeen tulee nälkä ja tietää että mistä se nälkä tulee niin sitä vain ihmettelen että miksi ihminen ei voi olla syömättä sen jälkeen kun on ottanut lääkkeen?? Minulla itselläni sattuu olemaan 13 kiloa ylipainoa. Olen laihduttanut kuusi kiloa pois. Vielä se 13 kiloa pitäisi saada että olisi ihanne painoinen.Vuosina 1999-2007 painoni on nousut ja laskenut moneen kertaan. Olen sen painon kanssa jojotellut.Sanon vielä näin : Jos minä ottaisin sen lääkkeen illalla. Mensin heti sen jälkeen nukkumaan enkä söisi yhtään mitään vaikka tulisi kuinka nälkä tahansa.T: Lihava nainen
Niin remeroniin käsittääkseni reagoi paksusuolessa joku ja se aktivoi myös aivoissa nälkäkeskusta juuri tuon paksusuolikytköksen kautta.. jotain tälläistä sain selitykseksi.
Sinällään kyse on vain itsehillinnästä, johon remeronin kanssakin tottuu ja liika kalorithan ne lihottaa ei lääke.
Lääkäri vaihtoi minulta Remeronin pois kun aloin oikein kunnolla lihomaan.
On niitä muitakin lääkkeitä.
Mene pikaisesti lääkärille ja pyydä muuta lääkettä!