Tällä joku sekoittaa tahallaan keskusteluja tarkoituksenaan ilmeisesti vesittää niitä. Tätähän harrasti tuo surullisen kuuluisa av5kymppinen, joka on nyttemmin "kadonnut". On kuitenkin syytä epäillä, että hän on vain alkanut lymyillä erilaisten ennen paheksumiensa nimimerkkien takana ja sieltä sohivan keskusteluja pois raiteiltaan. Yleensä hänen kommenteissaan usein mielisairauksiin liittyvät termit. Ne ovat hänelle ilmeisesti omakohtaisesti tuttuja.
Joku sekoittaa tahallaan keskusteluja
14
1510
Vastaukset
- Hyvästi
Tämä välihuutelija vastailee toisten nimissä ja sekoittaa keskusteluja. Kyseessä on selvästi häiriintynyt ihminen, joka nimittelee kaikkia erilaisin mielenterveyteen liittyvin termein. Kyseessä siitä päätellen on selvästi hoidon tarpeessa oleva ihminen ja vakavasti sairas ihminen. Itse enää viitsi seurata moista kiusantekoa, vaan lähden muualle keskustelemaan. Täällä oli joskus hyvinkin paljon ihmisiä, joiden kanssa oli kiva keskustella, vaan ei enää. Tuo, ilmeisesti juuri se av5kymppinen, on karkoittanut täältä suurimman osan. Hyvästi!
- cnyyvannzn
nimimerkki kannattaa rekisteröidä niin ei pääse kukaan laittamaan sanoja suuhun. ei maksa mitään.
tosin se paha puoli asiassa tietty on, että kun kännipäissään kommentoi jotain hölmöä, ei pääse syyttämään ketään muuta :D - juuri kaan
cnyyvannzn kirjoitti:
nimimerkki kannattaa rekisteröidä niin ei pääse kukaan laittamaan sanoja suuhun. ei maksa mitään.
tosin se paha puoli asiassa tietty on, että kun kännipäissään kommentoi jotain hölmöä, ei pääse syyttämään ketään muuta :Den viitsisi käyttää nikkiä, kun tulee hömöiltyä ja kiroteltua mtä satuuu aina välillä..
 
 - bbbggglll
Voi lapsikulta onko sinulla ikävä?
Ehkä fiksumpi (se 50kymppinen) osaa lopettaa aikaisemmin... - Nimimerkki
mitä tuo av5kymppinen sitten on tehnyt? ja mikä on miehiään?
 - kerro kerro ...
""
Tällä joku sekoittaa tahallaan keskusteluja tarkoituksenaan ilmeisesti vesittää niitä.
""
-mitä on keskustelun sekoittaminen? sitäkö kun vastaus tai kommentti ei ole sinulle mieleinen.- se menee
Kyse on vastaamisesta kesken keskustelua käyttäen aloittajan tai vastaajan rekisteröimätöntä nimimerkkiä ja suistamalla keskustelun pois raiteilta. Ovela temppu. Oli sitten kuka hyvänsä. Vaikuttaa poliittiselta kirjoittajalta ja liittynee vaalitaisteluun.
 
 - luettu on
Täällä Riihimäen keskustelussa näyttää häärivän ihminen, joka aloittaa keskusteluja panettelemalla ja syyttelemällä muita ihmisiä. Kun joku sitten oikaisee hänen kirjoituksiaan, solvaaminen ja uhkailu alkaa. Useimmiten hän itse vie keskustelun pois asiasta asiattomilla kirjoituksillaan.
- nyt sitten vaikka
näin, että, kokenut keskustelija kyllä havaitsee milloin tuollainen sählääjä yrittää vesittää keskustelua ja silloin vastaukset jätetään kommentoimatta.
Oman nikin käyttäminen kun aiheuttaa taas usein hirvittäviä hyökkäyksiä aivan asian sivusta etenkin jos uskaltaa kertoa vähänkään poikkeavia mielipiteitä saati niihin hyviä perusteluita.
Se lienee tämän 'vapaan keskustelun' haitta, eli kun kaikki kontrolli on lukijan itsensä tehtävä niin joskus saattaa nämä hämmentäjät ja riidankylväjät saavuttaa tarkoituksensa, kun saavat karkoitettua ihmiset pois keskusteluista.
Joillakin palstoilla olen nähnyt tiettyijä tapoja joita käytetään jotta keskustelijat tunnistaisivat toisensa. Niistä en nyt enempää tietenkään kerro mutta sitähän voisi miettiä, miten originaliviestit ja mukaviestit voitaisiin eroittaa toisistaan. - Asioista perillä oleva
Miksi täällä ei saisi vallita sama sananvapaus kuin muuallakin yhteiskunnassa. Vapaa keskustelu on yksi demokraattisen ja vapaan yhteiskunnan tunnusmerkki ja tae.
Jos joku tekee rötöksen tai rikoksen ja siitä kirjoittaa, niin se on mielestäsi asiatonta panettelua ja silloin sinä tulet kehiin ja alat sotkemaan keskustelua. Mikä into sinulla on suojella lakia rikkovia ihmisiä vai oletko itse rikkonut lakia ja koet olosi uhatuksi?
Riihimäellä on pitkään vallinnut vaikenemisen ja salailun ilmapiiri. Nyt tämä perinne on vaarassa, koska tänne on tullut paljon uusia asukkaita mm. Helsingistä, jotka ovat tietoisia oikeuksistaan ja uskaltavat puhua.
Lisäksi Riihimäen henkinen jarru vuosi kymmenten ajan, Riihimäen sanomat, on historiaa ja esim. Aamupostissa eivät pääsekään enää kukkona tunkiolla riekkumaan Riihimäen perinteiset rötöstelijät, keinottelijat ja huijarit. - kuin vaieta.
Taitaa tuo "juorujen levittäjä" kirjoittaa osuvasti asioista, koska on nostanut kiukkua joissain perinteisesti salailuun ja vaikenemiseen tottuneissa piireissä. Riihimäen henkistä ilmapiiriä juonitteluineen, vääryyksineen ja selkään puukottamisineen on hyvä välillä tuulettaa.
Riihimäellä on perineisesti hoettu, että puhuminen on hopeaa, mutta vaikeneminen on kultaa. Tämä luterilaiseettinen nöyränäpitohokema tarkoittaa käytännössä sitä, että jos et kerro näkemästäsi ja kuulemastasi, saat paremman viran, lisää rahaa ja halpaa tonttimaata. 
 - 5kymppinen
älkää uskoko noita labiileja kaksipuolisia mielialahäiriöisiä, en ole tässä.
 - Anonyymi
Olisiko nyt aika palata tänne kirjoittelemaan av5kymppisenä
 - Anonyymi
Kyllä täällä on monenlaista omankin elämänsä sekoittajaa
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1285295Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1935007"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste863486Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093008Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan282368Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2511820Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan41435- 1081374
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821355Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.1391075