Se on kuitenkin joskus edessä että kouluihin otetaan turvavalvojia, koska opettajien pahoinpitelyt (sekä oppilaiden myös) vain lisääntyy, huumeet ovat tätä päivää, kohta kai jo meilläkin ammutaan. Ainakin pahimpiin kouluihin pitäisi vartijoita laittaa.
Turvamiehiä
Kouluihin, miksei ?
121120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä ne keinot pitää jostain muualta löytyä. Ei todellakaan ole mikään ratkaisu ongelmalle.
vaan keino taata muiden kuin häirikköoppilaiden koulunkäynti, tosiasioita ei voi kieltää, eikä kannata kieltää, sanoppa miten pilvilinnojasi rakentaisit jotta vältymme samalta ongelmalta kuin esim. jenkit ?
jossa vartija ajelisi eri kouluissa satunnaisina aikoina ja eri kutsusta jos jotain tapahtuu, on paljon alueita jossa kouluja on lähekkäin ja tällainen malli toimii hyvin ainakin kauppakeskittymissä.
Tämänlainen ratkaisu voisi olla tosiaan parempi...
Koko touhu on ihan pelleilyä! Kohta on vartijoita, poliiseja ja järkkäreitä joka kadun kulmassa turvaamaassa aikuisten elämää kun kakarat hyppii silmille!
Kohta tämäkin päivä nähdään!
Kyllähän se niin onkin, että liika on liikaa. Minäkin kyllä alalla työskentelevänä vastustan vartijoiden tai järjestyksenvalvojien asettamista kouluihin. Onhan ne kakarat aina kurissa pidetty tähänkin asti ilman tällaisia keinoja. Kaupoissa toki on hyvä olla vartijat kun näpistyksiä,ilkivaltaa,uhkaa työntekijöille ym esiintyy, mutta että kouluihinkin jo...
lehdissä on ollut paljon juttuja nyt opettajien ja oppilaiden pahoinpitelyistä, mistä ratkaisu jos naisope painaa 52 kg ja poikaoppilas 85 kg.
ei kai se rexikään aina voi joka luokkaa käydä rauhoittamassa, kuolee pian itsekkin lihava ihminen sydäriin.
Lehdissä on ollut myös paljon puhetta bussinkuljettajien ja taksinkuljettejien pahoinpitelyistä..
Pitäisikö kyseisiin laitteisiin istuttaa vartijat?
taxarihan saa aseen vartija ei ??
busakuski on ihmisten keskellä, mieti vartijaa.
ope on luokan keskellä yksin.
oppilas voi olla pieni ja ope iso, tai toisinpäin
ajattelehan nyt !
ja miksi se taxari saisi aseen?? ei saa ja vaikka saisikin niin ei se sillä mitään voi tehdä.
Missäs vartija sitten on jos ei ihmisten keskellä ja mitä sitten vaikka bussinkuljettaja olisikin ihmisten keskellä?? Eipä ole paljon auttanut näissä menneissä tapauksissa.
Vartija on myös paljon isommissa paikoissa yksin kuin opettaja luokassaan.
Vartijakin voi olla pieni ja oppilas iso! Mitä sitten??
joo siihinhän se menee ennen oli talonmies/vahtimestari tai ainakin se iso Rehtori joka tarpeen tulle tuli ojentamaan mut nykyään saa jo haasteen jos sanookin jonkun ojentavan sanasen kyllä on koti kasvatus mennyt päin peetä jos sitä nykyään on mut tulishan sitä siivottua työkkärin kirjoja jos kouluttais vaikka muutaman 1000:nen työttömän sitä koulujen järjestystä valvomaan
sehän tässä kummastuttaakin, ettei koulutettu vartija saa asetta ja aika monella taksimiehellä se on eikä tarvi käydä ampumassa. vartija on kyllä ehkä siellä luokassa nuorten keskellä apunaan pahimmassa tilanteessa vain se naisope, mietis tätä, et ole tainnut paljoa tilanteissa olla jossa koko 30 päinen nuorisojoukko huutelee ja herjaa sinua ja sinun on oltava rauhallinen, bussissa taas on useinkin aikuisia, ja aina joku mieskin joka kyllä auttaa häirikön kanssa. (kuitenkin joku on todistamassa)
En tajua mitä tarkoitat että vartija on isommissakin paikoissa yksin ??? jos tarkoitat että vaarallisemmissa niin se pitää kyllä paikkansa mutta vartija on alalle ryhtynyt eikä auta valittaa jos olet 50 kiloinen ja vastus 120 kiloinen, se on ammatinvalintakysymys, enpä johtajana laittaisi pientä vartijaa pahaan paikkaan, mutta mitä sellaisella vartijalla tekee, menköön snakarille nakkeja myymään alle satakiloiset.