Hei kaikki

ruotsalaiset

Haluaisin tietää, että mikä on se ns. svenskfinland, johon ruotsalaiset usein puheessaan viittaavat? Mitä siihen kuuluu, missä menevät sen rajat?

P.S. En puhu ruotsia hyvin, joten kysyn suomeksi. Pakko kuitenkin on kysyä teiltä ruotsalaisilta, koska kukaan tuntemani suomalainen ei tätä asiaa tiedä.

6

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älskar att hjälpa

      Ota Suomen kartta,aloita pikkasen Kokkolan yläpuolelta.Vedä 2 rinnakkaisviivaa alaspäin,siten että oikeanpuolinen menee 20-50km sisämaahan ja toinen Ruotsin aluevesirajalle.Tule eteläänpäin,koukkaa Porin ja Rauman kohdalla merelle ja sen jälkeen taas toinen viiva sisämaahan.Vasen viiva kiertää Ahvenanmaan ja saaristot ja jatka kohti Hankoota.Siitä suoraan itäänpäin,Helsinki mukaanluettuna,koska sielläkin kaikki tekijät on ruotsinkielisiä.Viivat loppuu jossain Pyhtään kohdalla,juuri ennenkuin Sunilan haju tulee nenään.Kaikki tämä me omistamme.

      • tekemistä

        kuntien kaksikielisyyden kanssa?


      • ole.
        tekemistä kirjoitti:

        kuntien kaksikielisyyden kanssa?

        Vaasassa noin 90% väestöstä on suomenkielisiä, silti mm kaupoissa puhutaan ruotsia ja suomea. "kahdeksantoista euroa, aderton euro" Hallinto hoituu pääsääntöisesti ruotsiksi mutta suomeksikin saa palvelua.


      • fgdfgsdfgsdfg

        Tämä maa on alusta loppuun suomalaisten. Te valloittajan jälkeläiset vittu soudatte ruotsiin tai itkette ja soudatte


    • En minä aikakaan

      ÖÖ suomenruotsalainen ei ole sama kuin ruotsalainen. Suomenruotsalainen on 100% suomalainen ja ruotsalainen on taas ruotsalainen. Se että me puhutaan ruotsia ei tarkoita että olemme ruotsalaisia.. Eihän me amerikkalaisia olla vaikka puhutaankin englantia?

      • fgsfgfgsfg

        Suomen RUOTSALAINEN on Suomessa asuva ruotsalainen ja sillä siisti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2446
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2076
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      121
      1732
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1557
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1497
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1075
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      123
      1044
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      975
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      949
    Aihe