En ole nähnyt miestä livenä ja olisi aika jonkun järjestää legenda tänne. No jokatapauksessa lähden kyllä katsomaan ulkomaille ellei se lähiaikoina tapahdu.
Jon Lord Suomeen kiitos.
7
642
Vastaukset
- urkuveljeltä
Purplen riveissä olen herran nähnyt viimeksi. Onko herralla nykyisin oma bändi/vakkarikiinnitys jossain bändissä?
- purpuripelimannit
Lordihan lähti Purplesta eläkkeelle, ei jaksanut omien sanojensa mukaan enää kiertue-elämää. Onhan se jo reippaasti yli 60. Miksi ihmeessä se olisi lähtenyt Purplesta johonkin toiseen bändiin?
- Erkki*
Ei Lord käytännössä tainnut varsinaiselle eläkkeelle vetäytyä vaikka saattanut jotain sellaista sanoakin, mutta tietenkin ikäkin varmasti painaa mitä kiertueisiin tulee.
Mitä nyt muistan lukeneeni niin hän on kertonut halustaan soittaa mm. klassista ja ettei tarvitsisi sitten joskus harmitella, että miksi ei tehnyt niin. Ja on Lord sanonut jotain myös siihen tyyliin, että soittaa Purplessa niin kauan kuin tuntee pystyvänsä olemaan mukana ja soittamaan täydellä teholla.
- Man in black
Eipä näytä kovin aktiivinen olevan keikkarintamalla tällä hetkellä.
http://www.picturedwithin.com/index.html - Purplepill
Jon-pappa ei soita enää vaan säveltää ja huitoo kapellimestarin johtotikkua kiertueilla.
- man in black
Don Airey on varmaan ihan kelpo korvaaja Jon Lordille. Soittihan Airey Rainbow:n Down to earth ja difficult to cure albumeilla.
- Nimetön
...enimmäkseen konsertti/orkesterimusiikkia nykyisin(keikkailee harvoin).Muistaakseni tänä vuonna ilmestyy uusi levy.Rokkia putoaa sellaisessa orkassa kuin Hoochie Coochie Men(jamittelua)...satunnaisia käyntejä myös kavereittensa levyillä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1794173"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?882737Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322219Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782186- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.241944Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251773- 831767
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201753Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko121557