405 Mi16 4x4

tomppa

Ois tässä hakusessa Mi16 4x4. Elikkä minkälaisia vikoja autoissa on. Kumpi kannattaa etuveveto vai nelivedon osto, en tiiä vielä ite. Onko helposti saatavilla viritysosia esim. teholastu ym. Kertokaa kokomemuksia ja muita tietoja Mi16:sta.

8

2263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • real mekaanikko

      etuveto etuveto totta kai 4wd syö tehoa aivan älyttömästi että jos haluaa autolta tehoa
      ja nopeutta niin etuveto kyllä on parempi ostos... mutta jos haluaa muuta autoltaan niin 4wd on ihan harkinnan arvoinen auto.
      www.ollit.com sivuilta muistaakseni löytyy viri osia peugeottiin...

    • RWD

      Taka-akseli ainakin on kaikissa 405 malleissa todella heikko.
      Neliveto on ainakin talvella yliveto.

      • Peugeot 405 SRI

        ...asiantuntevissa käsissä. Jos laittaa taka-akselille rasvanipat ja ainakin kerran vuodessa rasvaa niin taka-akseli on lähes "ikuinen".

        Neliveto syö tehoa ja vie bensaa. Sen vuoksi subarujen hinta romahtaa kaupasta kotiin kannettuna. 2.0 Legacyn keskikulutus on noin 10l/100km ja lisäksi ne ruostuvat toisin kuin nelinollavitoset ja muut Pösöt.


      • RWD
        Peugeot 405 SRI kirjoitti:

        ...asiantuntevissa käsissä. Jos laittaa taka-akselille rasvanipat ja ainakin kerran vuodessa rasvaa niin taka-akseli on lähes "ikuinen".

        Neliveto syö tehoa ja vie bensaa. Sen vuoksi subarujen hinta romahtaa kaupasta kotiin kannettuna. 2.0 Legacyn keskikulutus on noin 10l/100km ja lisäksi ne ruostuvat toisin kuin nelinollavitoset ja muut Pösöt.

        Ehkä tuolle Subarujen hinnan romahtamiselle on jokin muu syy kuin neliveto. Ei esim. Audin Quattro mallien hinnat paljoo romahtele. Tuo kulutus johtuu varmaan siitä että Subaru käytää boxeri koneita joiden paras ominaisuus ei ole taloudellisuus.


      • Peugeot 405 SRI
        RWD kirjoitti:

        Ehkä tuolle Subarujen hinnan romahtamiselle on jokin muu syy kuin neliveto. Ei esim. Audin Quattro mallien hinnat paljoo romahtele. Tuo kulutus johtuu varmaan siitä että Subaru käytää boxeri koneita joiden paras ominaisuus ei ole taloudellisuus.

        Varmasti ainakin 1 litra / 100km enempi vie Pösökin nelivetoisena, epäilen että jopa enemmän.


    • Eineli

      Itse suosittelen etuvetoa, kuitenkin puhutaan jo vanhoista autoista, ja saattaa neliveto käydä liiaksikin kukkaron päälle. Vähimmäisvaatimus sille, jos aiot mi 16 hankkia on se, että osaat itse laittaa autoa. Vikoja meinaan tulee olemaan ja paljon, mutta kyllä toi urheilullisuus tohon hintaan millä auton saa, panee unholaan auton pajalla vietetyt illat. Varmista ainakin se, että moottoriremppa on tehty hiljattain, tarkasta taka-akseliston kunto. Sähkövikoja on hankala tarkastaa, mutta lohdutukseksi voin kertoa, että kyllä ne sit sut tien päälle jättää.

    • etuveto

      Ajelin 7 vuotta vm91 Mi16:lla ja kerran jätti tien varteen kytkinvaijerin petettyä.
      Taka-akseliin rasvanipat ja koneeseen hyvät öljyt niin pitäisi kestää hyvin. Suurin osa myynnissä olevista on vain loppuun asti revitettyjä "yksilöitä" eli hyvää on enää vaikea löytää. Jos on aikaa niin kannattaa etsiä vm 92 - 93 malleja, joissa on jo uudempi sisustus niin ei tarvitse tapella nitinöiden kanssa koko aikaa.

      Mi16:n nelivedosta olen kuullut varoituksia eli vaihdelaatikon saa KUULEMA erittäin helposti rikki. Näin ainakin väittivät autoliikkeissä kun kävin kyselemässä vaihtohyvityksiä. Muutamassa paikassa alkoivat neuvottelemaan vasta sitten kun kuulivat, että en ole tyrkyttämässä nelivetoa vaihdossa...

    • Jokke, Turku

      Itselläni on 405 mi-16 vm. -90 ajettu n.300.000km eikä vielä mitään suurempia vikoja. Viime kesänä käytin autoa kansipajalla, jossa autoon tehtiin kansimuutoksia.Lisäksi autoon asennettiin peltipakosarja tehoputkisto, virinokat ja teholastu. Nyt autossa ~ 190 hp.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      82
      3596
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1792
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      106
      1102
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1075
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      933
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      164
      840
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      836
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      791
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      769
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      735
    Aihe