Tuolla aiemmin onkin keskustelu tästä paino "ongelmasta", että kuinka paljon on tullut kiloja millekin raskausviikolle mennessä. Joo, tosi hienoa että mammat osaa iloita 20 kilon noususta, ja jos se ei ketään haittaa että synnytyksen jälkeen jää 10 lisäkiloa, niin antaa palaa, MUTTA, eikö teitä, joilla paino on noussut pilviin jo keskiraskaudessa, huolestuta se, miten isoksi VAUVA mahassa kasvaa, ja pystyttekö sitten enää synnyttämään sitä alateitse ongelmitta?? Vai onko teistä ok antaa mennä sektiolla ihan vaan sen takia että kun itse ei voinut yhtään hallita syömisiään ja vauva kasvoi liikaa?
Minä itse viisveisaan siitä paljonko ITSELLENI painoa kertyy, mutta olen huolissani vauvasta, ettei syntyessään olisi mikään pullasorsa, oman painonnousuni/syömisieni takia. Tämä aihe itseasiassa vaivaa minua ihan hirveästi, jopa ahdistukseen asti, nyt on menossa rv 26 5 ja kiloja 5.
Nämä ajatukset pyörii mielessäni hirveästi, ja olen alkanut vahtimaan painoa(mitä en ole elämässäni tähän päivään mennessä tehnyt), ettei se vaan nouse liikaa, ja en sitten pysty synnyttämään normaalisti!! Olen hyvin tietoinen että oma painonnousuni tähän mennessä on ihan normaalissa marginaalissa, mutta välillä tuntuu että saan ohimot punaisena, kuola suu pielistä valuen, taistella makeanhimoa vastaan, painon liika nousun pelossa.
Typerää eikö? Kyllä, hurja mikä hurja. Mutta eikö teitä tällainen mietitytä? Onko samanlaisia ongelmia/pelkoja?
Minä itse viisveisaan siitä paljonko ITSELLENI painoa kertyy, mutta olen huolissani vauvasta, ettei syntyessään olisi mikään pullasorsa, oman painonnousuni/syömisieni takia. Tämä aihe itseasiassa vaivaa minua ihan hirveästi, jopa ahdistukseen asti, nyt on menossa rv 26 5 ja kiloja 5.
Nämä ajatukset pyörii mielessäni hirveästi, ja olen alkanut vahtimaan painoa(mitä en ole elämässäni tähän päivään mennessä tehnyt), ettei se vaan nouse liikaa, ja en sitten pysty synnyttämään normaalisti!! Olen hyvin tietoinen että oma painonnousuni tähän mennessä on ihan normaalissa marginaalissa, mutta välillä tuntuu että saan ohimot punaisena, kuola suu pielistä valuen, taistella makeanhimoa vastaan, painon liika nousun pelossa.
Typerää eikö? Kyllä, hurja mikä hurja. Mutta eikö teitä tällainen mietitytä? Onko samanlaisia ongelmia/pelkoja?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aiheesta on tietoa olemassa vaikka kuinka paljon. Uusimman tutkimustiedon mukaan se ei suinkaan ole sokeri ja kalorimäärät jotka äiti ahtaa sisäänsä vaan e-vitamiinin ylirunsas saanti ja raskausajan diabetes, jotka vauvan kokoon vaikuttavat. Eiköhän terveellinen ruokavalio auta.
Sitä ei äidin läskit määrää, minkä kokoinen vauvasta tulee - aika moni on todennut että myös sukutekijöillä, eli minkä kokoisia lapsia on muilla ollut ja miehenkin suvussa, on viitteitäantavaa merkitystä.
Jos alat laihduttaa raskausaikana, rasvakudoksistasi vapautuu sinne kertyneitä ympäristömyrkkyjä suurin määrin vauvan haitaksi ja vauva voi riittävän ravitsemuksen puutteesta alkaa kärsiä liian pienestä syntymäpainosta, joka altistaa monille ongelmille.
Vauvan kokoon vaikuttaa ravintoaineet ja istukan toimivuus. Myös pienikokeiset äidit saattavat saada ison vauvan, jos heidän istukka toimii hyvin ja he syövät terveellisesti. Samoin roskaruokaa ahmivan ylipainoisen äidin lapsi voi jäädä hyvinkin pieneksi, koskapa äidin syömä ruoka ei sisällä tarpeeksi ravinteita. Myös tämä istukan toimivuus on täss huomioitava eli jos istukka ei toimi, niin äiti voi syödä terveellisesti, eikä se auta vauvaa kuitenkaan. Äiti voi myös syödä epäterveellisesti ja jos istukka toimii, niin ne ravinteet lähtee äidiltä pois sille vauvalle, äidille voi myöhemminkin ilmaantua oireita vitamiinien puutoksesta tms.
Minulle lääkäri sanoi näin: Jos istukka toimii, vauva vie ravinteet, vaikka sitten äidin elimistöstä, koska luonto määrää niin. Jos istukka ei sitten toimi niin se onkin isompi juttu ja mistä se johtuu onkin jo toinen ongelma.
Itselläni on noussut esim ensimmäisessä raskaudessa paino reilusti yli 20kg ja sanoivat, että vauva on ihan ylisuuri ja olikin sitten normaalit 3,4kg. Ensimmäiset 10kg lähti jo laitoksella pois, toiset 10kg lähti imetyksen yhteydessä ja osa jäi, mutta ei varsinaisesti vaivaa, koska olin alipainoinen ennen tuota ensimmäistä raskautta. Nyt toisessa raskaudessa painoa on tullut noin 10kg, mutta silti väittävät vauvan olevan jättiläinen, epäilen, koska minulla on nyt ylipainoa, eikä sf-mitta kerro kohdun kokoa, vaan siinä on myös omat "makkarat" lisänä. Lapsi on kuitenkin ultrien mukaan kasvanut normaalisti, joten istukka toiminee kunnolla.
Nykyään tehdään synnytystapaarvioita usein viimeisillä viikoilla oleville ja näissä näkyykin usein lapsen todellinen koko, joskin lapsi kasvaa mnyös näillä viikoilla nopeasti. Luotan kuitenkin myös omaan vaistooni lapsen kokoasioissa, tämä tuleva vauva tuntuu pienemmältä kuin edellinen, vaikka lääkäri veikkasi isommaksi kuin ensimmäistä.
Jään siis odottelemaan kumpi on oikeassa, minä vai lääkäri.
painoa 15kg lisää ja olin VAAALTAVA..kaikkien yllätykseksi vauva olikin vain 3200g syntyessään,ja kaikki meni loistavasti=)
kartuttaa painoaan oikein reippaasti. Minulle tuli 20kg ja vauva painoi syntyessään viikolla 42 3200g ja on täydellinen äitinsä kopio pituuden ja painon suhteen. Minulta lähti kaikki puolen vuoden sisään ja kun kaikki oli mennyt, imetys ei enää onnistunut ja jouduin lopettamaan, kun vauva oli 8kk.
Minä muuten en pelkästään herkutellut, vaan söin erittäin fiksusti, paitsi että söin myös jälkiruoan. En siis kieltäytynyt mistään.
Tässä raskaudessa paino noussut normaalilla syömisellä (ei juuri herkkuja) enemmän kuin ekassa ja toivonkin, että pystyn imettämään 12kk :)
Painon nousu minulla ainakaan ei ollut millään tavalla vauvan kokoon sidonnainen.
Sain esikoisen 10v sitten. paino nousi yli 33 kg ja vauva oli 3 670g eri erttäin sopusuhtainen vaikkakin 42 3 vasta syntyi. Painoa lähti laitoksella 3:ssa päivässä noin 25 kg koska suuri osa painosta oli turvotusta..
Nyt tullut 14 kg lisää (lähtöpaino suurempi kylläkin) rv 37.
Molemmista ollut sokerirasitus mutta nyt olen tajunnut juoda koko ajan vettä vissyä yms koska mieliteon saa usein hoidettua lasillisella vissyä.
Muistan kyllä ensimmäisestä lapsesta sen että paino nousi ja nousi vaikka ei olisi mitään syönytkään ja tuntui hirveältä kun tuolla tavalla kuin alkuperäinenkin syyllisti ihmiset suhtautuivat.
Molempien lasten aikana olen sitäpaitsi liikkunut on rakennettu taloa yms joten mitään sohvalöhöilyä ei ole harrastettu..
Anneli
Tuollainen on aivan turhaa syyllistämistä. Tottakai ihmisen "pitäisi olla" kaikkien oppikirjojen mukainen hankkiutuessaan raskaaksi. Pitäisi olla 20-30-vuotias, raivoraitis, tupakoimaton, yli-innokas urheilija, terveysintoilija, syödä vain "kaninruokaa", olla bmi:ltään 20-24, jne, jne...
Koskas aletaan määräämään, minkäväriset silmät ja hiukset pitää olla, että saa lisääntyä?? Alkaa vaikuttamaan rodunjalostukselta!! YÖK!!
Kyllä varmaan jokainen odottaja on huolissaan tulevan lapsensa hyvinvoinnista, oli sitten hoikka tai lihava, nuori tai vanha, terveysintoilija tai sohvaperuna. Joten mielestäni tuo tuollainen kirjoitus on vain turhaa syyllistämistä.
Oletko itse täydellinen??
aina johtua se vauvan paino äidin syömisestä=) minulla lähtöpainoo oli 43kg,nyt painoo n.56kg, ja kyllä se suurin osa tästä painosta vaan on vauvasta ym johtuvaa..ja minulla esim.on iso vauva masussa, joka todennäkösesti ei mahdu tulemaan alakautta normaalisti, varsinkin jos menee la:aan, tai yli, sillä silloin vauvan arvioitu paino n.4kg, ja minä pienen ruumiinrakenteen omaavana en sitä välttämättä alateitse synnytä!! repeemisriski jo niin suuri..oiskohan pitäny sitten lopettaa kokonaan syöminen, ettei vauva vaan kasvaisi enempää, ja ei tarttis syyllistää itseään mahd.sektiosta!!! ei pahalla,mutta kyllä oli aika tietämätöntä tekstiä..
No ei kai tässä mistään syyllistämisestä ole kyse, vaan oman lapsen hyvinvoinnista, ja vähän pakkomielteestäkin. Ei tässä ketään vertailla että mikä on ollu BMI raskauden alussa tai että miltä naama näyttää!!
Kai täällä nyt voi keskustella asioista ja kysyä kun ei ole tietoa, sen takiahan tänne tullaan että voidaan jakaa mielipiteitä ja kysyä!! Ei täällä kukaan asiantuntija ole!
Toiseksi, neuvola on se joka koko ajan sanoo siitä että älä nyt mätä liikaa että ei siten vauva mahu syntymään! Että jostainhan minä tätä stereotypiaa revin!
Lueppas kerta vielä oma tekstisi:
No ei kai tässä mistään syyllistämisestä ole kyse, vaan oman lapsen hyvinvoinnista, ja vähän pakkomielteestäkin.
Kai täällä nyt voi keskustella asioista ja kysyä kun ei ole tietoa, sen takiahan tänne tullaan että voidaan jakaa mielipiteitä ja kysyä!! Ei täällä kukaan asiantuntija ole!
---
Et sinä mitään keskustelua ole aloittanut vaan toisten arvostelun ja oman hännän noston eikö niin..
Ihan turha tulla syyllistämään sillä sinä et tuossa vaiheessa raskautta voi mitenkään tietää että miten paljon se painonnousu tulee yhteensä olemaan. Vasta 26 vko takana joilla viikoilla ei paino yleensä edes paljoa nouse vaan vasta viimeisillä 6-8vko:n aikana...
Aika typerää vaahdota muille mutta hyvä jos olet täydellinen..
Minun ystäväni vahti painoa juuri tuolla tavalla ja miten ollakaan lapsi syntyi keskosena huomattavan alipainoisena viikkoihin verrattuna... Että se sitten kannatti..
Anne
Sanot: "ja minä pienen ruumiinrakenteen omaavana en sitä välttämättä alateitse synnytä!! repeemisriski jo niin suuri.."
Lääkärit ei välitä repeätkö sinä vai et, eli ei ne mitään repeämisriskejä kartoita siellä, vaan jos sektioon joudut, niin silloin on epäily siitä, ettei vauva mahdu sun lantiosta tulemaan!
Repeämistähän ne eivät siellä yritä sektiolla ehkäistä.
että minulla sattuu olemaan jopa epikriisissä että mahdollinen sektio, repeämisvaaran vuoksi..että sitä kirjoitan mitä sanotaan!!! ja todellakin kun on ahtaat paikat puhutaan repeämisriskistä, ainakin minulle puhuttu!!!! joten luotan lääkäriin tässä asiassa!!!ei aina pitäisi laukoa jotain sellaista mistä et ole täysin varma, taikka sitten lääkärini ei osaa asiaa!!!!