Keula kiveen, eikun tuli irtokivi keulaan jo hyvän aikaa sitten ja nirhaisi ilkeän palan maskista. Kuinkas tuon ritiläosan vaihtaminen tapahtuu suuremmitta murheitta. Eipä ole tullut vastaan tätä hommelia. Kyselin maililla tätä W126:lta, kun on ennenkin ropannut tuon ritilän kanssa, mutta voi olla että nämä [email protected] postit viipyvät pitkäänkin matkalla.
Joten jos on tietoa irrotus/kiinnitysoperaatiosta, niin vinkkiä otetaan vastaan.
Työkaluja on käytettävissä se normaali kotipakkivalikoima ja tallin lattiana on asfaltti ja kattona kirkas taivas. Onnistunee näilläkin eväillä?
Joten jos on tietoa irrotus/kiinnitysoperaatiosta, niin vinkkiä otetaan vastaan.
Työkaluja on käytettävissä se normaali kotipakkivalikoima ja tallin lattiana on asfaltti ja kattona kirkas taivas. Onnistunee näilläkin eväillä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Terve!
Ei kai tuo voi kovin hankalaa olla. Senhän näkee, kun kurkkaa maskin taakse. Listojen irroituksessa on syytä olla tarkkana, jottei vääntele niitä piloille.
Muista tehdä homma ulkona, sillä muutoin moottorista tulee ilkeä bensan haju nenuusi.
.. saattaisi onnistua samalla tavalla myös w126:ssa. Alaosastaan ritilä on kiinni keskeltä yhdellä ristipääruuvilla, sivuilta sellaisilla "klipseillä", jotka irtoaa pihdeillä. Lisäksi sivuilla voi olla sellaiset muovipalat, jotka ovat kiinni ristipää ruuvilla, ne irti myös. Yläreunasta ritilä on kiinni 8mm mutterilla, samalla mutterilla on myös kiinni se pieni tähti siinä maskissa. Tuota 8mm:n mutteria irrotettaessa käy helposti niin, että se jenkaosa katkeaa mutterin sisään.
Juu, tarkemmin ei ole tulut syynättyä maskin taakse, eikä sinne oikein näekään. Vasta nyt alkaa olla sen verran valo pihamaallakin, että voi saada jotain tolkkua aiheesta.
Eiköhän se siitä lutviudu.
Flosselle: minähän teen tämän ulkona. Lupasivat vaan pakkasia peräti 10-15 astetta meitin seudulle, joten saatan nauttia laskiasajelusta vaihtotyön sijaan. On se hulppeaa pyyhätää Himokselle ilman pelkoa dieselpolttoaineen hyytymisestä putkistoihin :)
on oikein mukavaa puhdetyötä nykyaikaisen pirtin "kaikkein pyhimmässä" eli keittiössä. Kokeilin moista puuhaa viime syksynä kun illat alkoivat pimetä ja silmään oli jo jonkun aikaa osunut 126:n maskin kromilistojen kauneusvirheet.
Suositellen sinulle Kaapo melkein jo etukäteen tuon maskin "kokardin" hankkimista, nimittäin näyttäisi olevan enemmän sääntö kuin poikkeus, että kokardin kierre katkeaa mutteria kääntäessä.
Omalla kohdallani listoja uusimiseen oli syynä sekin, että yksi niistä oli kiinni nippusiteellä, josta tuli tietenkin mieleen lähinnä "sulo vilen ja tee se itse halvalla kotikonstein". Kun sain lopulta muoviritilän irti ja kromilistat pois, selvisi sitten nippusiteenkin elämäntehtävä. Muoviritilään itseensä "valetut" muovikiinnikkeet olivat menneet poikki kaikki tyynni ja tiedossa näytti olevan uuden muoviritilän hommaaminen jos mieli saada maskin hymyn kuntoon. Mutta eipä hätää, MB-insinööri oli keksinyt tätä ongelmaa varten oikein korjaussarjan. Eli vaurioituneet kiinnikkeet voidaan korvata toisenmoisella kiinnikkeellä, jota varten ritilässä on reiät jo valmiina. Tämä jos jokin on sitä asiakasystävällistä autonsuunnittelua. Korjaussarja ei maksanut edes Veholla huimia summia ja uuden kokardin hankin (etukäteen) Venetmäeltä.
Tulipa se ritilä sitten poistettua ja uusi ähellettyä tilalle. No selvisi sitten niiden reikienkin tarkoitusperä. Kyllä on mennyt homma pitkälle, jos maskin koristelistojen kiinnikkeitäkin varten on "repair kit".... Samaten: mitä tekevät pienet muovitapit maskin sisäpuolella? Ne oli katkottava tieltä, muuten jousikiinnikkeitä ei olisi saanut oikeille kohdin. Ja niin ne oli eliminoitu vanhasta alkuperäisestä maskistakin. Uusi ritilä oli KL:ssä 27€.
Pois vanha ritilä lähti helposti, tietenkin sen kokardin jenkatappi katkesi oitis, ei tarvinnut edes väkivalloin yrittää avata.
Muuten operaatio on ketterä hoitaa, ainoastaan ylimmäisten jouskikiinnikkeiden takaisin laitto on hiukan hankalaa. On kaikenmaailman kumitiivistettä kromikehyksen reunoilla ja muutenkin erinomaisen ahdasta. Ajattelin jo jossain vaiheessa tipauttaa koko kehyksen irti ja mennä sinne pyhimpään, mutta onnistui tuo muutenkin.
Kokardikauppaan vielä tulee asiaa, vaan pysyypä tuo nyt ensihätään kiinni pienellä liimatipallakin.
.