Miten auttaa äitiä?

Olen huolissani läheisestä perheestäni. Perheen äiti ei jaksa hoitaa lapsiaan. Lapsilla ei ole sääntöjä eikä rajoja ja koti on aina sekaisin kaikinpuolin. Ongelmana on, että äiti jaksaa tehdä vain kaikkea sitä mikä häntä itseään kiinnostaa, mutta ei sitten jaksa huolehtia lapsistaan. (esim. hän imuroi vaikka vain osan asunnosta kun häntä ei huvita enempää...) Hän jättää kaikki sellaiset asiat kesken tai tekemättä, mitkä häntä eivät kiinnosta. Onkohan kysymyksessa sairaus vai rehellinen laiskuus? Mitä asialle voisi tehdä? Miten voisi auttaa lapsia, että he eivät sairastuisi?
7410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vihoviimeinen kyylä,Eikö itselläsi ole lapsia,ja käy kateeksi.Mistä ne lapset siellä sairastuisivat ?Onneksi minulla ei tuollaista myrkkykäärmettä ole tuttava piirissä.Anna sen perheen olla rauhassa,ja hoida sinä oma elämäsi

Äänestä

Perheitä joissa ei ole ollut imuria viiteen vuoteen. Imurin omistaminen / käyttäminen on vapaaehtoista. Loppujen lopuksi terveydenhuolto ja sosiaalitoimi puuttuu ongemien synnyttyä = lapset ovat jo sairastuneita esim siten, että heillä on erityinen pölyallergia, eikä kotona imuroida. Mitään ennaltaekäisevää toimintaa kyseisten asioiden kohdalla ei ole, eli käytännössä kotona eletään lakien raameissa juuri niin kuin halutaan ja jos sinä lähdet asiaa enemmälti vedättämään jossakin viranomaisessa, niin saatat saada syytteet kunnianloukkauksesta ja väärästä ilmiannosta.

Äänestä
  • Ennen sitä potutkin syötiin suoraan pellosta ja terveinä elettiin, niky kakrut saa ripulin jos laittavat likasen sormen suuhunsa, saati että sinne listäs multasen perunan.

    Äänestä

  • joku ? kirjoitti:

    Ennen sitä potutkin syötiin suoraan pellosta ja terveinä elettiin, niky kakrut saa ripulin jos laittavat likasen sormen suuhunsa, saati että sinne listäs multasen perunan.

    Liiallinen kaupinkilaishygienia on tehnyt vastustuskyvyn heikommaksi ja pienemmästäkin asiasta sairastuu.

    Äänestä

Kuulostaa !Normaali perheeltä! on tietenki poikkeuksia esim äitini oli siisteys friikki eli aina joka paikka kiilsi ja kimalteli, ja sukat piti vaihtaa kun tuli ulkoa koska kengistä saatto kantautua roskia. sun muuta sairaan siististi elämistä.

Äänestä

Kukaan ihminen ei voi koskaan kantaa liian suurta huolta pienistä lapsista, vaikka päinvastoin täällä väitetään.

Oikein hyvä ja positiivinen asia kun kantaa huolta pienistä lapsista. Äidin masennus alkaa useinkin kuvailemasi tavalla, ja vaikea puuttua, koska useinmiten äiti voi vaikuttaa myös vihamieliseltä ja kaikki apu siinävaiheessa torjutaan.

Voit mielestäni yrittää varovaisesti ja hienovaraisesti keskustella perheen kanssa ja kysyä äidin jaksamiseta ikäänkuin yleisesti.

Normaali tasapainoinen äiti ei sellaisesta pahastu. Ja jos on masentunut tai epäsosiaalinen äiti ja käyttäytyy vihamielisesti on aihetta ilmoittaa epäilynsä sosiaalitoimistoon. Aina pitää puuttua koska yleensä puututaan liian myöhään.

Siis pienistä lapsista ei kukaan koskaan kanna liian suurta huolta.

Äänestä

.. ihan tavallista perhe-elämää.

On kovin ihastuttavaa, että välität lähelläsi elävistä ihmisistä. Loistavaa, että tällaistakin löytyy.

Pakko vain sanoa pienten lasten äitinä, että kuvailemasi kuulostaa ihan normaalilta. Kenties imurointi keskeytyy sen takia, että lapsella on kysymys tai asiaa äidilleen? Ei lasten kanssa kotitöille voi omistautua kovinkaan pitkäksi aikaa, on sen sijaan tehtävä se minkä pystyy.

Mistä tiedät, mikä äitiä kiinnostaa?

Mihin pelkäät lasten sairastuvan?

Ollaan ennemmin huolissamme lapsista, joiden vanhemmat tekevät ylipitkää päivää ja jättävät jälkeläisensä "hyvinvointi"yhteiskunnan kasvatettaviksi. Näennäisesti kaikki hyvin jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


naapurista kirjoitti:

Olen huolissani läheisestä perheestäni. Perheen äiti ei jaksa hoitaa lapsiaan. Lapsilla ei ole sääntöjä eikä rajoja ja koti on aina sekaisin kaikinpuolin. Ongelmana on, että äiti jaksaa tehdä vain kaikkea sitä mikä häntä itseään kiinnostaa, mutta ei sitten jaksa huolehtia lapsistaan. (esim. hän imuroi vaikka vain osan asunnosta kun häntä ei huvita enempää...) Hän jättää kaikki sellaiset asiat kesken tai tekemättä, mitkä häntä eivät kiinnosta. Onkohan kysymyksessa sairaus vai rehellinen laiskuus? Mitä asialle voisi tehdä? Miten voisi auttaa lapsia, että he eivät sairastuisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu