Roomsterista jo kokemuksia?

Joko tällä palstalla on Roomsterin hankkineita? Itsellä auton vaihto kohta ajankohtainen ja olen ajatellut katsella vähän aikaisempaa avarakatseisemmin eri automerkkejä ja -luokkia. Onko siis Roomster vastannut odotuksiasi ja minkälaiseen käyttöön (perheen koko, kaupunki/maantieajo yms.) sen olet hankkinut. Oma tarve on 90% kaupunkiajoon käytettävä auto jokapäiväiseen liikkumiseen kahden korokeistuinta käyttävän lapsen kanssa. Kesällä muutama pidempi matka mökille ja silloin tavaraa paljonkin. Mukana välillä myös suksia remonttitarvikkeita yms. Kiitos vastauksista!
51269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pari viikko on roomsterilla takana. Ei oo tullu ikävä sitikkaa. hyvä peli.

Äänestä

Ittella kilsoja tulee 35000 km vuoteen. Roomster on 1.9 tdi-koneella. kaksi pientä mukulaa ja tavaraa paljon. siihen roomster sopii kuin nenä päähän.

Äänestä

Kokemuksia roomsterista. Ajettu n.7000 km. Hyvin on pelannut, lämpiää hyvin pakkasilla(nyt kun niiitä on). Ainut ihmetystä herättävä ilmiö! Takajarrut jäätyy pakkasella kiinni!Kerää lunta alustaan ja pyörien ympärille Syy ilmeisesti vanteiden (pelti) reijät ovat liian pienet? Vinkiksi ottakaa alumiini vanteilla. Polttoaineen kulutus sekalaisessa ajossa 6.8l/100 km. Tilaa pisaa isoillekin ihmisille. Vakuutusmaksut edulliset.

Äänestä

Kilometrejä takana noin 4000 ja ainoa vika on vetokoukun suojalevyn pidike liimattu tehtaalla huonosti ja sekin tietysti takuuseen. koneeksi suosittelen 1.9Tdi:tä keskikulutus tuolle edelllä mainitulle matkalle 5.3l/100km joka on seka ajoa aika tarkalleen 50%/50%. Dieselin tuntien lämpeneminen voisi tietysti tapahtua vähän nopeammin mutta eipä ole suuremmin haitannut. edellinen auto oli Citroen Jumper eikä ikävä ole tullut, enkä Citroenia enään hanki (Kiitos Vehon huonon palvelun).

Äänestä

Alla 1,9 tdi ja kilsoja takana noin 4000. Ei mitään ongelmia ole ollut. Yhdessä yllä olevassa viestissä kuvattua takajarrujen jäätymisongelmaa en ole havainnut. Pakkasetkaan ei ole haitanneet menoa, auto lämpiää niinkun nykydiiselit tuppaa lämpiämään, hiukan hitaasti mutta lämmöt pysyy kun ne on saavutettu.

4 hengen perhe ja tavarat mahtuu upeasti ja takatilojen muunneltavuus on herättänyt kateudensekaista kuiskintaa muissa lapsiperheellisissä, joille olen autoa heidän pyynnöstään esitellyt. Ja kyytiin mahtuu tarvittaessa 5 isoa miestä eikä liian ahdasta ole silloinkaan eikä ajettavuus heikkene, päinvastoin.

Erittäin tyytyväinen olen hankintaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toyo-man kirjoitti:

Joko tällä palstalla on Roomsterin hankkineita? Itsellä auton vaihto kohta ajankohtainen ja olen ajatellut katsella vähän aikaisempaa avarakatseisemmin eri automerkkejä ja -luokkia. Onko siis Roomster vastannut odotuksiasi ja minkälaiseen käyttöön (perheen koko, kaupunki/maantieajo yms.) sen olet hankkinut. Oma tarve on 90% kaupunkiajoon käytettävä auto jokapäiväiseen liikkumiseen kahden korokeistuinta käyttävän lapsen kanssa. Kesällä muutama pidempi matka mökille ja silloin tavaraa paljonkin. Mukana välillä myös suksia remonttitarvikkeita yms. Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu