Ei ihme, etteivät mieshiihtäjämme menesty kansaivälisillä kisakentillä, kun päävalmentaja Jylhä opettaa kaikenmaailman misukoita ja näyttelijöitä hiihtämään Sveitsissä ja mm. Levillä. Kenenkähän rahoilla tätäkin tyhjänpäivästä elixir-ohjelmaa pyöritetään?
Misukoiden hiihtokoulu
madhus
91479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
nykyään.
Hmm.. sulla taitaa olla vähän vanhentuneet tiedot hiihtäjien valmennuksen nykyisestä organisaatiosta. Jylhä on ENTINEN päävalmentaja, nykyinen on joku Dahlen ulkomailta. Elixir tulee muistaakseni maikkarilta. Sieltä varmaan voi kysellä rahalähteitä, vaikkakin uskon että kuluttajien taskuistahan ne mainosmarkatkin kerätään - kenenkäs muun :-)
Hauskaa puujaa varmaan on misuja opettaa. Kivastihan ne pylly pystyssä aluksi hiihtelivät.... ja kylpyynkin kaikki kolme menivät.
Elixir on ihan hyvä ohjelma.... mutta puolen tunnin ohjelmasta 17 minuutti kerrataan jo tapahtunutta, ja 7 minuutti katsellaan mainoksia. Välillä joku Julle käy kertomassa että kovalla pakkasella korvaläpät on niinko tosi kingi juttu. SELEVÄ, miten en tota ite niinku kässänny.
Tos jo edellä tuliki selväksi ettei Jylhä oo enää päävalmentaja. Ja nämä "pellet" eli Jylhä ja Kaskilahden Risto kyllä tekivät mun käsittääkseni aika hyvää työtä kyseisessä ohjelmassa täs parina edellisenä talvena kun Jylhä "valmensi" Kaskilahtea. Mun käsityksen mukaan he saivat aika paljo meitä tavallisia tallustajia liikkumaan laduilla ja sehän on aina positiivista. Ja jos on kaks talvee valmentanu Kaskilahtea niin varmaan sitä välillä ihan mielellään näitä "misukoita" valmentaaki. Maikkarin ohjelma niin varmaan me ite ollaan maksajia ku katellaan sitä ja mainoksia.
Elixir on hyvä ja nopea katsoa talletuksesta, kun kelaa mainokset ja kertaukset yli. Reijo Jylhältä olen saanut monia käyttökelpoisia tekniikkavinkkejä. Toivottavasti hiihto säilyy jatkossakin ohjelman lajivalikoimassa.
pilke silmäkulmassa ohjelma..ei tosikoille!
hyviä vinkkejä tavalliselle hiihtäjälle.
joo katon aina elixirin!
Hyvä ohjelma on. Ja eihän sitä tiedä vaikka joku innostuisi ohjelmaa katsottuaan vaikka hiihdosta. Hyvin tytöt on oppineet hiihtämään. Kiva seurata.
no huh huh. :-)
Toivottavasti et ollu tosissasi? Siis eikös toi ole nyt ollu niinku vähä liian läpinäkyvää urpoilua? Siis tytöille on selkeesti sanottu että aluksi tekeydytte niin tyhmiksi blondeiksi ja hiihdätte vaan niin urposti pyllypystyssä kun osaatte.
Ja pollutulos on sitten siinä että tytöt osaa tasa ja vuorohiihtoa.... oujeeoujee..... jepulisjee... tosi taitoa onkin oppia tommoset.
Että ihan Jylhän oppeja on tarvittu. Ja hiihtokilometrejä on tainnu tulla täyteen tasan 3.
Mutta kivahan se on puuteria laittaa nenään kun on kisa edessä. Sirkushuvia sanon minä.
Ja sitte kivahan se on kun joku välillä käy näyttämässä, miten kengännauhat laitetaan solmuun, ja miten pohkeiden venyttelyyn voi rakentaa venytyskoneen.
Voe Pojat voe pojat.... uusavuttomia kaupunkilaishörhöjä taas viedään kun pässiä narussa.
että me tavalliset tallaajat tarvitsemme aina jotain vinkkejä ja virikkeitä, että saamme itsemme hilattua ovesta ulos ja lähtemään lenkille tai hiihtämään tai johonkin muuhun liikuntaan. Tietysti ohjelma on tylsä niille jotka jo kaiken osaavat mutta meitä osaamattomia on vielä enemmistö.