Meitä kaikkia on kusetettu

ja raskaasti.

Ulkomailta saa 4x suuremman luxus-asunnon samalla hintaa, kuin suomesta jonkun elementtikopin, tai omahometalon postimerkki tontilla.
4448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ainakaan meitä kusetettu. Maksoin elementtikopista n. 35-40% uuden hinnasta. Erinomainen sijainti, ei missään takametsissä, vaan kaupungin keskustassa puiston laidalla, kouluun 100m, töihin 100m, kauppaan 200m. Ainoastaan lähiöön pitkä matka.

Äänestä

Ihmiset alkavat huomata karun totuuden.

Niin, Suomi on melkein erämaata; ei täällä tonttien ja asuntojen hinnat voi millään olla Luxenburgin tasoa.

Äänestä
  • Mikä lienee Luxissa ostovoima tavallisella tallaajalla? Jos sama kuin Helsingissä, ei ongelmaa tai ihmettelyn aihetta. Suomessa ilmastosta johtuen 20-25% kalliimpaa rakentaa (rakkust, villat, lämmitysjärj., ym)

    Äänestä

  • ostokyky kirjoitti:

    Mikä lienee Luxissa ostovoima tavallisella tallaajalla? Jos sama kuin Helsingissä, ei ongelmaa tai ihmettelyn aihetta. Suomessa ilmastosta johtuen 20-25% kalliimpaa rakentaa (rakkust, villat, lämmitysjärj., ym)

    tavallisen ihmisen ostovoima on jotain sellaista mitä siellä suomessa ei oikein osata edes kuvitella. Mutta niinhän sen kuuluu eräässä maailman rikkaimmista maista ollakin. Meillä menee hyvin mutta menköön.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lkjhlkjhklj kirjoitti:

ja raskaasti.

Ulkomailta saa 4x suuremman luxus-asunnon samalla hintaa, kuin suomesta jonkun elementtikopin, tai omahometalon postimerkki tontilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu