Kovasti pisti ajattelemaan koiramme lehden juttu susista.Itsekkin asumme aluella jossa on susihavaintoja tehty useammankin kerran ja mieleen tulee ensinnäkin lasten ja muiden eläimiemme turvallisuus.
Onneksi taloamme vahtii kaksi dogo canariota jotka kyllä heti ilmoittavat jos lähistöllä liikkuu jotakin outoa.Eipä tule susia pihaan asti ja jos tulee niin saavat kyllä elämänsä kyydin.
http://www.geocities.com/presacanariofin
Onneksi taloamme vahtii kaksi dogo canariota jotka kyllä heti ilmoittavat jos lähistöllä liikkuu jotakin outoa.Eipä tule susia pihaan asti ja jos tulee niin saavat kyllä elämänsä kyydin.
http://www.geocities.com/presacanariofin
Vastaukset 14
Vanhimmat
Susista on syytä olla huolissaan ja eläimiä on suojeltava susivahingoilta, mutta sudet eivät ole susikysymyksen varsinainen ongelma vaan varsinainen ongelma on eläimiä omistavien henkilöiden vastuuttomuus. Jostain syystä Suomessa edelleen yleisin susivahingoilta suojautumismenetelmä on susiviha ja susien tappaminen vaikka varsin kohtuullisella vaivannäöllä ja varsin kohtuullisella taloudellisella panoksella olisi mahdollista ja vastuullista suojata eläimet susivahingoilta.
Aiheesta keskustelua myös luonnon eläimet-palstalla:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000110&posting=22000000023154176
On että Susia on liikaa etenkin itäisessä Suomessa! Liian monta kertaa saanut kuulla kun naapurin koira on viety 50 m päässä isännästä metsässä tai omasta pihasta ym ym . Ei herra isä sentään jokainen "korvessa" asuva VOI hankkia susiaitoja ym!
Ei se aidan rakentaminen, oman turvallisuuden takaamiseksi ole kauhean ihmeellinen juttu. Aita ei nyt ole mikään hirmuisen monimutkainen projekti.
Kyseleppä aita tarpeiden hintoja. Muutamat sadat eurot on pieni raha... jokaisella ei ole mahdollisuutta satsata 1500e tilistä rahaa asumisen yms kulujen päälle aita tarpeisiin.
Lisäksi mikään 160cm korkea aita ei ole riittävä, vaan susi aidan tulee olla kunnon susiaitaa.
Kilometrin hinta susiaidalle on 1600e eli 500m 800e.
Itse jos alkaisin aidata pihaa, menisi aitaan 800e.
10 vuotta sitten sai rauhassa asua susilta, nyt tilanne on toinen, kun susien määrä on kaksinkertaistunut 6v aikana. Näillä nykyisillä kaatoluvilla susikanta lisääntyy vielä tuplaten seuraavan viiden vuoden aikana.
Lisäksi mm. taluttimessa olevia koiria sudet ovat ahdistelleet emännän/isännän ollessa hihnan toisessa päässä. Mm. Joroisilla kaksi sutta tavoitteli pihassa taluttimessa ulkoilutta corgia. Susi yritti ottaa koiraa selästä, mutta emäntä sai kiskaistua koiran syliin ja pakeni autoon. Sudet kierteli autoa jonkun aikaa, ennenkuin poistuivat.
Varkaudessa susi ahdisteli taluttimessa ulkoilutettua suomenpystykorvaa. Isäntä hääti pedon pois.
Onko teistä oikein, että koirien täytyisi pelätä susia aidan sisällä, kun sudet kiertelee aidan ulkopuolella?
Minä en ainakaan susilla tee mitään, enkä kaipaa susia.
Eikä nämä "tarinat" ole aina mitään juttua vaan oikeasti tosielämää. Herätkää susien suojelijat!!!
ja olisi huolissaan. Minä luin ja viimeinenkin susipelko häipyi. Mutta oli siinä aika paljon uuttakin tietoa ainakin minulle.
Siinähän on tarkkaan dokumentoitu niitä tapauksia.
Ensinnäkin jokaisesta tapauksesta pystyi päättelemään, että ne sudet on tulleet röyhkeemmiksi. Toisaalta, kun mietti, mitä niissä oli tapahtunut, niin selväksi tuli, että ne pelkäävät aikuista ihmistä. Eli ihmisen päälle ne eivät näköjään käy.
Lapsia ei saa pitää yksin pihalla ilman kunnollista vahtikoiraa. Lisäksi, kun ottaa kunnon vahtikoiran, ei ongelmia ole ollenkaan.
Näyttää siltä, että susi ei ota riskiä alkaa tappelemaan itseään isompaa koiraa vastaan.
Minulla on myös isoja koiria ja ne laittaa melko varmaan rankasti hanttiin sudelle. Ei koskaan tiedä, mutta elämän ne nostaa, jos jotain on lähettyvillä. Sinullahan taitaa olla aika isot vahtikoirat siellä. Enpä huolehtisi sinuna. Jos nuo mitat pitää paikkaansa, susi saa niin pahasti turpaan, ettei kotiin löydä. Suomessa olevat sudet on on kait n. 30 ... 40kg painoisia. Näin olen käsittänyt.
otitko huomioon että monesti sudet hyökkäävät monen yksilön kanssa eli laumana?
Siinä ei sitten paljon katella kuinka suuri koira on vastassa. Sudethan tappavat hirviäkin jotka tietääkseni suurempia kuin koirat...
joissa susi on tullut röyhkeästi talon pihaan. Taidat olla elokuva-alalla enemmän.
Nehän meni kaikki saman kaavan mukaan. Niitä tapauksia on jo kymmenittäin kirjattu ihan tarkasti ja yhteensä niitä on satoja.
Vaikka niissä oli joissakin useampikin susi porukassa, ne eivät uskaltaneet tehdä ihmiselle mitään. Ihmiset oli kyllä tärisseet kovastikkin, kun sudet uhittelivat, mutta siihen se jäi. Koiran olisivat vieneet, jos ei olisi ollut emännän sylissä tms..
Siis tavallinen maatalon emäntä kepittää sudet. Saatikka sitten muutama iso paimenkoira, pari rotikkaa tms.
Niistä isoista koirista oli myös juttu. Siis riittää, että talonpihalla, tarhassa on pari paimenkoiraa haukkumassa ja susia ei näy enää missään. Niillä menee pupu pöksyyn.
Se on jotain elokuvajuttua, että ne hyökkää ihmisen päälle porukassa. Siis lueppas ne dokumentoidut tapaukset ja herää siitä pelottavasta unestasi. Lue joku muu rauhoittava iltasatu.
Ei se susi ole niin ihmeellinen elukka, kuin luullaan.
En puhunut että hyökkäisivät ihmisten päälle,vaan tarkoitin koiria.
Ihan turha tulla satuilemaan ettei sudet ole uhka.
Tervetuloa vaan tänne Pohjois-Karjalaan asumaan, siis ihan maalle, koet sinäkin että sudet ovat todellisia JA uskaltavat tulla pihoihin ymymymymymym.
Se on tosiaan hyvä teidän inistä kun ette ole itse kokeneet!
suomen dogo canariot eivät asu yksikään susialueilla. tiedän ne jokaisen sillä niitä ei ole monta. eikä se ees tarkene ulkona pakkasella. joten valetelet
Ei tollaset "karvattomat" sessut sudelle mitään voi.
-Enkä suosittele edes testaamaan.
Pistäkääs tommonen sessu ulos vartioimaan kun täällä on pakkasta semmoset -30 astetta.
Tottahan se on että pahimmilla susialueilla missä laumat ovat suuria ei paljon yhdestä koirasta ole apua.Pakkanen ei kuitenkaan ole ongelma.Eristetty koirankoppi lattialämmityksellä toimii kyllä ja on helppo ja edullinen tehdä!
Muutenkin vartiokoiran tehtävähän ei ole susia tappaa vaikka voisikin vaan ilmoittaa asukkaille mikäli luvattomia kulkijoita ilmaantuu tontille.
En ole väittänyt asuvani varsinaisella susialuella.Vaan aluella jossa on tehty susihavaintoja mm.viime talvena alle 100m.meidän talosta.Lue tarkemmin ennenkuin väität mitään.Sitäpaitsi meillä on tällä hetkellä 6 dogo canariota enkä minä ainakaan sinua tunne ja tuskin sinäkään minua!
että ihan naurattaa............................