Onks se totta, et enkku on lukios vaikeempaa, ku ruotsi?! Sitä on aika vaikee uskoo, ku mulle on yläasteel ollu ruotsi triplasti vaikeempaa, ku enkku. Enkun kokeisiinkaan ei oo pahemmin tarvinnu lukee, ku kaikki kielioppiasiat muut tulee ihan itsestään! (Koenumerot jotain 9 luokkaa)..
Englanti vaikeeta lukiossa??
Hanna
9678
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
koenumerot tippu 9 kutoseen. ruotsi pysy kasina.
Mulla oli yläasteella enkus kasi ja niin se on lukiossakin ollut. Jos tähtäät kiitettäviin enkussa niin se on jo hankalampaa, pitää lukea kirjoja englanniks tai jotenkin muuten käyttää sitä jatkuvasti.
Kyllähän se enkkukin siellä lukiossa vähän vaikeutuu, mutta ei kiitettäviin mitään hirveitä ponnistuksia vaadita. Lusmuilin koko lukion läpi, mutta oli se arvosanakin E. Olin helvetin pettynyt.
No se vähän riippuu jo henkilöstäkin.....ainaki kuuntelut vaikeutuu huomattavasti ja ittelläni onkin juuri kuunteluissa kaikista eniten vaikeuksia....kirjalliset tehtävät menee sit paljo paremmin, kuten luetun ymmärtäminen, kielioppi.....vaikka asiahan on niin, että niillä lukion kursseilla ei kyl oo paljookaan yhteistä yo-kirjotuksiin.....jos pärjäät hyvin kurssikokeissa, nii ei kannata juhlia.....meikäkin on ollut tosi hyvä (joko 9 tai 10 tasoa) kurssikokeissa, mut yo-harjotuksissa tulee paljo huonompaa ku mun tason luulis edellyttävän......mut kyllähän ne kurssitki hakkaa peruskoulun enkun....ainaki uusia sanoja saa lukee melko ahkeraan tahtiin!
Riippuu vähän. Jotkut osaa enkkua ihan itsestään, ni ne ei sitte viiti lukea ruottia oikeen tosissaan, ja sitte ruotti menee penkin alle. Sitten toiset, jotka oppii kumpaakin vain lukemalla, osaa ruottia paremmin, kun se on loogisempaa, mutta enkkua ei opi vaikka kuinka lukis... Itse kuulun jälkimmäiseen ryhmään. Numerot tippu reilusti enkusta yläasteen jälkeen(8=>5), mutta ruotsin numerot nousi(6-7=>8)!
no kyllä mulla ainakin kävi nin että enkku putos rajusti 9=>6 ja ruotsi pysy 9. ruotsin läksyjäin on paljon helpompi tehdä eli siis osaan sitä paremmin, enkun kanssa joutuu aina tappelemaan ihan hulluna...
No joo. Kyl mä oon ruotsii lukenu, mut voi olla, et en niin tosissaan, ku on enkus voinu laiskotella! Toi on hyvä pointti! Täytyy kiinnittää enemmän huomiota.. =)
ihan totta on, varsinkin jos lähtee sil asenteel et kyl mä enkkuu osaan, piece of cake!!
mul tippu enkus kiitettäväst välttävään, joten siinä se sit nähtiin, töitä pitää tehdä numeroiden eteen, myös ruotsissa!!
ruotsi on kyl yllättäen osoittautunut mul helpommaks..
englanti ei tosiaan ole vaikeempaa ku ruotsi. yläasteella oli enkku 10 ja ruotsi 8. noh nyt ne sit tippu lukiossa enkku ysiin ja ruotsi seiskaan.. eli molemmat vaikeutuu hieman, mut ei tosiaan ole enkku ruåtsia vaikeempaa