Kiitos krapulalle

oikein iso

Parikymmentä vuotta tenuttelin, ensin ahersin viikonloppudensona ja sitten tuurijuoppona. Parikolme viikon putkea vuodessa, ei sen enempää.

Krapulat paheni jakuvasti ja muistelin kaiholla entisiä särky/vapina/oksentelukrapuloita. Nämä uudemmat olivat aivan toisesta maailmasta, suoraan oman pään uumenista. Ahdistusta, pelkoa, tutinaa, tykytystä, hikeä litroittain ja mikä pahinta unettomuus. Edes viina ei enää auttanut oireisiin kuin pieneksi hetkeksi suurina määrinä nopeasti huitaistuna.

Viimeisen putkeni kolmantena krapulapäivänä (kaksi edellistä päivää kokonaan ilman) heitin huiviin litran viinaa alle puolen tunnin olon käydessä kestämättömäksi. Vaikutus oli sama kuin jos raitis juo ykköstä lasillisen eli ei mitään, ei yhtään mitään.

Tämä kolmas krapulapäivä on ollut aina se kaikkein pahin. Ykkönen ja kakkonen menettelee kun ei liikoja funtsaa ja keskittyy vaikka lukemaan mutta kolmonen tulee aina ja tuo huipennuksen tullessaan.

Ötökät pomppii siellä ja täällä, äänet pauhaa päässä, jokainen risaus on shokki ja fysiikka on romahtamaisillaan, nukuttu on viimeksi 60 tuntia sitten. Kun tästä kolmosesta selviää hengissä alkaa hidas nousu takaisin elävien kirjoihin ja parin viikon päästä voi jo laskea paljonko meni rahaa sun muuta maallista.

Noin kymmenen vuotta sitten päätin tuon litra viinaa kokemuksen jälkeen, että kun se ei kerran enää auta siihen mitä se aiheuttaa niin ei me enää olla kavereita.

Sen jälkeen en ole juonut kuin joskus juhlissa tervetuliaismaljan eikä ole kertaakaan tehnyt edes mieli. Pöinvastoin, puistattaa nytkin kun edes ajattelen viinan hajua tai makua. Krapula oli se joka neuvoi minua lopettamaan.

Semmosta.

7

1943

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tavallisempi vaihtoehto on,...

      vaimo kyllästyy juoppoon mieheensä,Ottaa lapset,ja lähtee,Siinä sen avioliiton loppu.Öijä alkaa ryyppäämään entistä enemmän menettää asuntonsa,ja työpaikkansa,Siinä kohtaa on alettava ajattelemaan,että mitäs nut.Asuntola?Noinhan se useimmiten menee.

    • Meikä seuraa jalanjälkiäsi.
      Tuurijuoppona kun olen kiskaissut pullon kossua päähän päivittäin useamman viikon, niin seinä tulee vastaan siten, että olo ei korjaannu yhtään, vaikka eurokossun juon. Aivan kuin kankkusessa olisi, vaikka veressä on 3-4 promillea.
      Se toipuminen on ihan samaa kuin sinulla oli ennen.
      Nurkassa rapsahtaa, niin sydäri meinaa tulla. Jonkinmoisia paniikkikohtauksia, kun joku pelottaa niin riivatusti. Unettomuus on pahin, kun päästä viiraa muutenkin. Muutaman kerran on käynyt niinkin, että 4-5 selvän päivän jälkeen ihmettelee, että onpa mukava olo, ja sitten iskee krapula uudelleen. Se on outoa.
      Kun ne kankkuset saisikin säilymään tuoreena muistissa kaikkine tuntemuksineen, niin muuta ei raitistumiseen tarvita.

      • koettujen kauheuksien olot

        Itse viimevuonna kun alko ryyppääminen menemään överiksi ja krapulat melkein sietämättömiksi, aloin kirjoittaa tietsikalle ylös tuntemuksia, mokailut, morkkikset, ym ym.. tekstii tuli paljon ja kun alko viinaa tekee mieli, muistelin eka mitä on tullut tehtyä, sitten luettua niin melkein koin samat uudelleen. Hieman siirsi viinanottoa eteenpäin. Jossain vaiheessa jaksanut enää lueskella ja alamäki alkoi, kirjoitan silti vielä ylös kaiken, joskus myöhemmin jos raitistun niin tuota lukiessani en voi kuin pudistella päätäni että hulluhan mä oon..
        oho mikä vuodatus :) no olen kännis :)


    • fabulouseddie

      Mulle kuitenkin tulee jumalaton kankkunen hieman vähemmästäkin, joskus tarvitse kuin hädintuskin sixpack-juoda illassa. Eilen pitkästä aikaa otin 4 pulloa olutta ja kaksi paukkua ja voi jumalauta minkä kankkusen sain! Yöllä velloi mahassa ja nyt aamulla jumalaton jysäri.
      Ei sovi enää alkoholi minulla, tulee nykyään todella vähästä krapula. Mieluumin ilman alkoholia.

      • Kalle.

        Meikällä kun sellainen maanjäristyskrapula, että pariin vuorokauteen ei sängystä jaksa tolpilleen nousta muuta kuin seiniä pitkin hapuilemaan huussiin, niin siitä kun viimein alkaa jäsenet liikkumaan, ja suunnilleen viikon päästä hellittää - ai että, ihan kuin taivas aukenisi ja alkaisi uusi elämä aivan puhtaalta pöydältä ilman kipuja.
        Se on hyvin jalostava ja hengellisesti elähdyttävä kokemus.


      • djgjd
        Kalle. kirjoitti:

        Meikällä kun sellainen maanjäristyskrapula, että pariin vuorokauteen ei sängystä jaksa tolpilleen nousta muuta kuin seiniä pitkin hapuilemaan huussiin, niin siitä kun viimein alkaa jäsenet liikkumaan, ja suunnilleen viikon päästä hellittää - ai että, ihan kuin taivas aukenisi ja alkaisi uusi elämä aivan puhtaalta pöydältä ilman kipuja.
        Se on hyvin jalostava ja hengellisesti elähdyttävä kokemus.

        Moikka!!!!
        Joo, kyl toi alkoholi on vaan niin hyvä aine, et viisaat sitä osaa juoda. Ittellä meni 30v. asti suht ok. ja sit 7v. elämästä ollu vuoristorataa. Eli selvinpäin 3-4kk ; viikko kaks känniä ja taas raittiuslupauksia/selvinpäin 3-4-kk.. AA:ta, terapioita, katkaisuhoitoja, mielisairaalahoitoja(2xDelirium. Ei vaan älyä lopettaaa ajoissa. Tajuan kyl syödä, yrittää nukkua ja ulkoilla, mut viinaa tekee mieli ns. "putken" aikana. Pari kertaa on tosiaan viety Psykiatriselle hoitoon, kun ruvennu tuleen harhoja ja psykosomaattisia oireita. Vapinat, tärinät, ja harhat pelottaa, mut silti pitää aina "pelleillä" ton tärpätin kans. En tiiä mikä auttas. Aikuinen ihminen ja suht "järkevä" selvinpäin...


    • ei pysty

      En oo ns. juoppo mutta jos pari kertaa kuussa innostuin ottamaan,otin melkein pullon konjakkia/kerta. Siitähän tulee aivan järkyttävät darrat ja mulle tuli paniikki ja kuolemanpelko sekä unettomuus. Vuoden päivät ajattelin aina kun otin konkkua että perkele kun maistuu hyvälle mutta se kankkunen.. Ihan ittekseen rupes konjakki maistumaan karseelta ja huomaamatta jäi pidempiä taukoja kännäilyyn. Kerran laskin että 4kk meni ilman että edes ajttelin juomista ja nyt se on jäänyt siihen että muutaman kerran vuodessa otan 2 lasia punaviiniä ruuan kanssa. Pelotti kankkuset niin paljon että psyykkasin itteni lähes raittiiksi. Muutaman kerran piti hakea yhden illan juomisen jälkeen nukahtamislääkkeitä siihen olotilaan ja ehkä sekin vaikutti. Ois kiva olla kännissä välillä mutta tulee aina mieleen krapula hetiperään niin jää ottamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      50
      969
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      795
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      746
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      109
      719
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      643
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      564
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      542
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      538
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      496
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      485
    19. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      467
    Aihe