YLE:n Uutisten kesätoimittaja?

kukko

Masentaa. Olen tyypillinen tapaus. Maisterin tutkinto, upeat arvosanat, joitakin julkaistuja sanomalehtijuttuja. Sujuva kynä, pistämätön yleistieto, sosiaalisesti lahjakas. YLE:n paikallistoimituksessa työharjoittelussa, suosittelijat talon sisältä. Hallitsen kuvaamisen ja editoinnin, puhun sujuvasti neljää kieltä.
Hain YLE:n Uutisiin kesätoimittajaksi.
Tänään ilmoittivat, etten tullut valituksi edes haastatteluun.
Onko täällä muita samanlaisia?
Turhia media-humanistisurkimuksia? Perustetaan joku kosmetiikka-alan yritys. Tai baari. Joku.

5

7109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellaista

      Sitä samaa, mutta pienemmällä skaalalla. Kaks toimivaa kättä, kaks jalkaa, ylioppilastutkinto, neljä kieltä hallussa, vaihto-oppilasvuosi takana, sosiaalinen, edustavan näköinen, kohtelias....

      Mutta minua ei otettu siivoojaksi, ei varastotyöntekijäksi, ei kaupan kassalle.

      Mikä on?

      • ihmemies mcgyver

        Kuka nyt koulutettua ottaa töihin hanttihommiin? Kaikki järkevät kouluttavat itsensä ammatti-ihmisiksi.

        On järkeä opiskella yliopistossa, mutta ei ole mitään tajua siitä miten maailma makaa?

        Ylikoulutettu ei saa alempia paikkoja vaikka niistä maksetaan hantti liksaa. Siis kouluttaudu ammattiin josta maksetaan ammattimiehen palkkaa.

        Jos halua hantti hommiin, niin valehtele cv ja kokemus.


    • toimittajan sielu

      Sitä ei saa kieliä puhumalla eikä kouluttautumalla. Sitäpaitsi yksikään media ei todellakaan aio maksaa täyttä palkkaa yhdellekään kesäduunarilleen ja sun meriitit näytti vähän siltä, että sulle pitäs pistää liksan päälle pari palvelusvuosilisääkin. Tai sit sun suosittelijat olivat ns. väärät. Kokeile johonkin kuppaseen paikallislehteen, niistä pääsee yllättävän hyvin eteenpäin.

    • kokemuksia...

      Minultakin on jäänyt saamatta monta paikkaa, joihin kokemukseni ja kaiken järjen perusteella olen täysin pätevä. Vaan aina olen töitä saanut. Salaisuuteni on se, että en pistä kaikkea toivoani yhteen paikkaan ja sitten kun ei sieltä tärppää niin sitten itketään. En nyt sano, että juuri sinä toimisit noin, tiedät itse kuinka asia on. Mutta monella homma kaatuu siihen, että haetaan vain yhteen tai kahteen paikkaan.

      Itse olen hakenut enimmillään lähes 80:een eri kesätyöpaikkaan. Mukana oli tosin kokonaisia konserneja, joiden alla toimii useita yrityksia ja joille tein yhden yleishakemuksen. Mutta melkein 60 hakemusta laadin sinä keväänä. Muutamasta lehdestä tuli haastattelukutsu, muutamaan pyydettiin töihin ja yhden paikan sitten otin vastaan. Katsokaas, kun ilmaan ampuu tarpeeksi monta kertaa, niin kyllä sieltä joku pulu lopulta putoaa.

      Ihmiset luottavat muutenkin liikaa ammattitaitoonsa. Ei ymmärretä, että työnhaku on taitolaji, jonka hienoudet on tunnettava, jos haluaa tosissaan edetä työelämässä. Poikkeuksena ovat tietysti ne onnekkaat pikku paskiaiset, jotka pärjäävät vaikutusvaltaisten sukulaistensa suhteilla, mutta minä en edes haluaisi olla yksi heistä. Etenen mieluummin suhteilla, jotka olen ihan itse luonut.

    • jep jep

      Lähetyksien määrää vähennetään kesäksi radikaalisti ainakin tv:n puolella, joten toimittajien tarve ei ole kovinkaan suuri. Myös aikaisempina vuosina miehiä otetaan helpommin (jos pätevä) ja naisista kelpaa hyvin nätit (niin kamalaa kuin se onkin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      136
      7580
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7051
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3593
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      137
      3216
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2754
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2298
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1556
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe