Kumpi on parempaa mineraalivilla vai ekovilla? Olen kuullut ja lukenut että mineraalivilla on kosteus herkempää...Kumpi parempi?
mineraalivilla vai ekovilla
aa äs
2125750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
pakaksen loitolla.
...jep.
faktaa puolustamaan tuota ekovillaa. Päädyttiin siis mineraalivillaan.
tuli halvemmaksi kuin mineraalivilla. Ja luulen kyllä että oltaisiin valittu se muutenkin, juuri tuon kosteudenkeston takia.
syytä mihinkään kosteudenkestoon, siellähän se kosteus sitten muhii rakenteissa. Mineraalivillassa oikeastaan oli tuo meille tärkeää, ettei kerää kosteutta vaan se tulee ainakin jostain sitten pois.
on juuri päinvastoin, että mineraalivillaan se kosteus jää muhimaan ja ekovilla kuivahtaa jos siihen päälle esim tuuli painaa lunta lappeen alta ja se sitten sulaa lämpimämmillä keleillä vedeksi. Tähän nyt ehkä tarvitaan se selvennys että meillä on höyrynsulkumuovitus tehty hyvinkin tarkasti, eli sisäilmasta ei ole tarkoitus ajaa kosteutta eristeeseen eikä sitä varmaan sinne pääsekään (muovien saumat on teippaamisen sijaan puristettu kiinni rimoilla).
Kyllähän se mineraalivillan kosteus poistuu lähinnä villojen mukana kaatopaikalle jos sinne vettä pääsee:
http://www.isover.fi/default.aspx?intObjectID=13782&intFaqGroupID=6
Mineraalivilloja on kahdenlaisia; kivivilla ja lasivilla. Ominaisuudet ovat täysin erilaiset. Kivivilla kuivuu jopa paremmin kuin ekovilla. Lasivilla taas ei kuivu ikinä.
Lue TM:n testi villoista kivivillat olivat kärjessä ja muut jäljessä. Ekovilla oli muistaaksen keskikastissa ja muut "eko"-hömpät täyttä sontaa(homehtuvat helposti)
Linkkiäsi vastaava ohje kivivillalle:
"K: Talven kova lumimyrsky puhalsi räystään alta lunta vintille ja villojen päälle. Kolasin kyllä enimmät pois, mutta osa jäi sinne ja luulisin että sulaa vappuun mennessä. Naapurin mies, joka yleensä tietää kaiken (paitsi ei tulevia säitä) sanoi että villat on ehdottomasti vaihdettava, muutoin talo homehtuu.
Mitä teen, pitääkö kaikki vaihtaa vai riittääkö vain päällimmäisten villojen vaihto?
V: Hetkellinen kastuminen, kuten kuvaamasi lumi ja sen sulaminen, ei aiheuta ongelmia. Vuorivilla ei lainkaan ime vettä ja jos vesi tunkeutuu villan sisään, eriste kuivuu erittäin nopeasti sisä- ja ulkolämpötilan eron vaikutuksesta. Villat todennäköisesti kuivuvat jo talvella muutamassa viikossa. Puu ja orgaaninen materiaali homehtuu ensin ja niistä kosteusvaurion jatkuessa mikrobit voivat levitä myös mineraalivilloihin ja muihin epäorgaanisiin materiaaleihin. Home vaatii kuitenkin pitempiaikaisen kosteusrasituksen ja lämpötilan plussan puolella. Joten villoja ei kannata turhaan vaihtaa. Mutta miten sen selittää sitten naapurin isännälle onkin eri juttu."
lainattu tuolta
http://www.paroc.fi/channels/fi/building insulation/faq/default.asp#kosteus
muuta mineraalivillana kuin kivivilla. Mutta noin sen kivivillan käyttäytyminen tulkittiin ja valinta tehtiin.
Ekovilla on kauppanimike, puukuitueriste lienee oikeampi yleisnimike. Tuskin kukaan puolueeton pystyy sanomaan, että toinen olisi yleisesti parempi, mutta kohteittain eroja sitten tuleekin. Vanhaan taloon ainut oikea eriste on puukuitueriste, varsinkin jos puhutaan lisäeristämisestä.
Mineraalivilla on todellakin kosteudelle herkempi, mutta periaatteessaha kosteuden pääseminen eristeisiin pitäisi olla estetty.
Paremmuus riippuu lähtökohdista. Mineraalivilla on kosteusherkkää ja sen eristyskyky romahtaa märkänä. Tosin yleensä jos se pääsee kastumaan niin kosteudenlämmöneristys kyvyt on turhia kysymyksiä.Vaihtaa se joka tapauksessa pitää.
Vanhaan taloon yleensä sellu olisi suositeltavampaa.
Tässä olisi mielenkiintoinen osoite jonka löysin jokin aika sitten. Sisällä linkit, rakentaminen,..mielestäni tekstit auttavat ymmärtämään suurempaa kokonaisuutta, hyvä rakentaminen kun muodostuu useista yhteisistä tekijöistä.
http://www.talotori.net
Kuulin erään asiantuntijan (en muista nimeä) esittävän sellaisen vaihtoehdon, että yläpohjalle laitettaisiin ensin kosteutta huonosti imevää kivivillaa ja sen yläpuolelle ekovillaa joka sitoisi ulkopuolelta tulevan kosteuden ja haihduttaisi sen sitten aikaamyöten pikkuhiljaa pois. Alapuolella rakenteita vasten oleva vuorivilla pysyisi siten kuivana.
En ole itse kokeillut tämä, mutta mielestäni se saattaisi olla ihan hyvä ratkaisu.
käyttö pitäisi olla sallittua. Aina kannattaa laittaa palavilla höyrysulkua vasten kattoon vaikka sen meinaakin puhaltaa. Tähän jos pelkkä työmaatekninen asia luulis riittävän.
Kuka lähtee vetämään johonki ekovillan sekaan esim iv kanavia saatikka tekemään läpivientejä muovin läpi. Palavillala moisesta päästään vaikka olis pakkastakin, eli ensin palavilla pohjalle niin lämmöt pysyy pirtissä. Sitte kanavat yms romppeet ja sitte puhallus jos kerta puhaltaa meinaa. Samahan se oli jokin aika sitten sahanmuhien kanssa.
Onneksi nykyään esimerkiksi ekovillaa on levynä.
EKOVILLA ! lue kirja; perinnemestarin rintamamiestalo. hannu rinne.
ei missään nimessä mitään lasia, tai kiveä, ainakaan vanhaan taloon, eikä muovia !!!!!!
Ekovilla. puukuitueristeet kuivuvat kastuttuaan, eivät homehdu ts. ei haittaa vaikka ekovillasäkki kastuisi, se on kuivuttuaan taas ihan ookoo, jos mineraalivillalle käy sama, se on käyttökelvotonta. Uudiskohteeseen siksi että isoilla eristevahvuuksilla kastepiste siirtyy ulkopinnalta keskemmäs rakenteeseen ja rintsikkataloihin siksi ettei pilattaisi niiden hengittävää rakennetta joka on pitänyt ne terveinä edellisetkin 60 vuotta. Nii kerta.
Tuosta hyörynsulkupaperista vielä.
Ekovilla on kehittänyt hyörynsulkukankaan joka toimiii paperin tavoin. On kauppanimeltään Ekovilla X5. Ainakin sormituntumalta vahvanoloinen tuote.
Olen itsekin "ekovillan" kannalla juurikin hengittävyyden takia. Molemmat vaihtoehdot varmasti toimivat, mutta pidän ekovillaa turvallisempana.
Monissa kirjoituksissa unohtuu se että ilman kosteuden siirtyminen rakenteissa ei sinällään ole se varsinainen ongelma millään eristeellä. Ongelma tulee vasta kun tuo kosteus tiivistyy rakenteen sisällä niin että siitä tulee eristeen kastelevaa vettä. Tämä tapahtuu vain kun ns. kastepiste sijaitsee rakenteessa eristeen sisällä. Tätä ei käytännössä tapahdu kuin vain silloin kun sisällä on lämmintä ( kosteampaa) ja ulkona varsin kylmää ja tuo vesihöyry pääsee jostain syystä rakenteen sisään.
"Hengittävyys" toki auttaa kastuneen eristeen kuivumisessa (eli silloin kun jokin on jo mennyt pieleen) mutta muuten tuo "hengittävyys" ei ole sen kummemmin rakennetta autuaaksi tekevä juttu. "Hengittävämpi" eriste ei tee seinästä sen kummempaa silloin kun kaikki muuten toimii.
Kuus-seitsemänkymmentä luvun mieraalivillatalot alkaa olla lähes kaikki homeen takia jo purkukunnossa
Juu, mutta se taas ei johdu mineraalivillasta, vaan aivan muusta asiasta.
Mikä tai mitkä ovat niitä "muita asioita" ?
Varmaankin päällimmäisenä se kehuttu suomalainen ns. rakennusosaaminen ?