Keski-Suomalaisen toimittaja Marika Lehtonen on ottanut missiokseen Kuokkalaan maineen parantamisen. Ei vaan onnistu, miksi?
KUOKKALA ON NIIN
SYVÄLTÄ
122220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Varmaan siksi, ettei mainitsemasi julkaisu ilmesty Jyvässeudulla, vaan sanomalehti Keskisuomalainen.
Kyllä keskisyöpäläinen ilmestyy!
Kirjoittaja on ensinnäkin Lehkonen ei Lehtonen, ja kyseessä on, kuten tarkka lukija itsekin se huomasi, kaupunginosasarja, jossa ei paranneta ketään vaan käsittääkseni esitellään asuinalueita sellaisena kuin ne ovat.
Kolmiosainen sarja toimittajan kaupungin osasta ja ei muista ... HEH
Kuokkala ei kirjoituksilla parane.Se vaan on niin että asuntojen hintoja yritetään pitää kuokkalassa jonkunlaisena.Kuka hölmö sieltä asunnon ostaa jos tietää millainen paikka se on.Jos haluu tosiaan ostaa sieltä päin asunnon niin kannattaa ensin mennä sinne kattelee paikkoja iltaisin ja viikonloppuisin.Aika meno päällä siellä.Aika värikästä porukkaa siel.Mutta yrittäähän paikan maineen eteen kantsii aina tehdä,jos varsinkin on myymässä asuntoaan sieltä.
Olen samaa mieltä. Kuokkala on kaupungin urbaaninta aluetta. Onneksi sinne ei päästetä kaikkia korkeaa mainetta pilaamaan. Asunnot menee
käsistä ja niistä on huutava pula.Joskus viikonloppuisin paikalle tulevat muut kaupunkilaiset yrittävät pilata paikan mainetta riehumisellaan, mutta heidät on poistettu paikalta häntä koipien välissä. Oikeastaan kuokkala voisi olla koko kaupungin urbaani keskus.
aika meno päällä? missä päin? its eolen asunut nyt viitisen vuotta Kuokkalassa ja enpä ole mitään "aika menoa päällä" täällä huomannut, illalla tai mihinkään muuhunkaan aikaan.
Olen luullut itsekkin että kuokkalasta levitetään väärää tietoa.Viikottain keskisuomalaista lukiessa mainitaan siellä poliisin tekemistä keikoista,täytyy kuokkalan rauhattomuudella olla kyllä totuus pohjaakin.
Ostin taannoin asunnon ainolanrannasta ja maksoi niin että sillä hinnalla olisi saanut maalaiskunnasta kaksi saman kokoista asuntoa. Ikkunasta ja parvekkeelta kyllä komeat näkymät, mut onko minua nyt huijattu?
ja kuokkala on ihan ****eestä, niin tulet siihen lopputulokseen, että on huijattu, vaikka et itse olisi asuinalueellasi koskaan nähnyt mitään tuon mielipiteen vahvistavaa?
Mielestäni Ainolanrannalla on kyllä ihan ok maine.
Kuokkala on oikeesti narkkareiden ja sosiaaliongelmaisten asuin alue.Vaikka kuinka uskottelisi että kiva ja rauhallinen paikka asua.
Sitä kun ihminen tottuu ympäristöönsä, niin ei osaa katsoa mikä on väärin ja mikä oikein.Kuokkalassa asukkaat ei näe enää sitä normaaliutta,siis miten normaalit ihmiset elää.Mutta ihan hyvä että kuokkalaan kerätään nää ongelmaiset, niin se on muilta asuinalueilta pois.
Onko tuossa joku kirjoitusvirhe eli UO pitäisi olla A.