vatsatauti

mulla on menossa kamala mahatauti. siihen on kuulunut kuume, ripuli ja kipuja. nyt sit ollaan kai menos parempaan, tosin lääkäri määräs vuorokauden syömättömyyden et vatsa tulis kuntoon, mut siis nyt kysyn sitä et miks mua pierettää?? ja ilma kiertää mahas ihan hirveesti? kuuluuks tää vatsataudin loppuun? vai onks kyse jostain muusta? mulla on ollu nyt ilmaa mahas eilisestä, vatsatauti perjantaista.

kiitos!
2868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mun vatsatauti alkoi liikahappoisuudella, siten mä sain pari päivää ripulia (ainakin 10 kertaa WC:llä kahdessa päivässä), sen jälkeen lisää liikahappoisuutta, jonka jälkeen minulla oli röyhtäisyjä jotka niin kuin jäävät vatsaan ja eivät heti tule ulos mikä aiheuttaa kipuja ja kramppeja. Siksi mä en nyt syö juuri mitään ja odotan että koko tauti menisi ohi. Hieman pahoinvointia on ja oksensin viime yönä, luultavasti koska söin liikaa vaikka ei paljon. Tämä on nyt jatkunut kaksi viikkoa.

Äänestä
  • Mullakin on tauti jo viidettä päivää. Eilen alko energiat palata , yrjööminen loppu ja vatsakin näytti leppymisen merkkejä...Vetäisin siinä sitten parit kalavoileivät ensitöikseni ("varovainen" aloitus..)
    Siitä lähtien on kohta 20 tuntia vatsa vain kuplinut ja ihme kaasuröyhtäyksiä puskee, ripulikin paheni taas.
    Soitin terveysneuvontapuhelimeen ja sanottiin että tällaista tautia on nyt liikkeellä, saattaa kestää jopa 1-2 vikkoa,jonka aikana ei auta muu kuin ottaa rauhallisesti ja pitää mahatautidieettiä yllä -> maitohappotuotteet, mehukeitot ym. nesteet, hyvinkypsennetyt kasvisruoat, vaalea leipä..eikä lihaa, papuja tai mausteisia ja rasvaisia ruokia.Koitetaan jaksaa!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hulluksitullut kirjoitti:

mulla on menossa kamala mahatauti. siihen on kuulunut kuume, ripuli ja kipuja. nyt sit ollaan kai menos parempaan, tosin lääkäri määräs vuorokauden syömättömyyden et vatsa tulis kuntoon, mut siis nyt kysyn sitä et miks mua pierettää?? ja ilma kiertää mahas ihan hirveesti? kuuluuks tää vatsataudin loppuun? vai onks kyse jostain muusta? mulla on ollu nyt ilmaa mahas eilisestä, vatsatauti perjantaista.

kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu