Pitääs teherä vinssi notta saan puut pois mettästä. Ostaakki vois mutta pyytävät tähärekki taivaaltha. Onko kelhän kuvaa ittetekoosesta tai "joutsalaisesta". Kaikki neuvot ja linkit/kuvat tervetulheita. Mistä kannattaas aloottaa.
vinssi pitääs teherä
vinssaaja
3863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
käytetyä traktorin nostolaite tai takasiltaan kiinnitettävää juontovinssiä..ja siihen hydraulimoottori käyttö...välityksiä muuttaa tarpeen mukaan ..ja sovitteet sitten sen mukaan mihin härvelin kiinnittää.
Vaihtolavalaitteiden se vaijerin kelaussysteemi saattaa olla liian hidas..löytyskö ehjää purkaamolta..siinä taas moottorivalmiina.
mut tuossa viimesessä ehotuksessa ei saa sitä vaijeria helposti kelalta ulos...samoin jos itse tekee esim Peuralan alennusvaihteella hydraulipyöritteisen ..kytkin pitää olla, jolla vapauttaa vaijerikelan aina..jos yksin vinssaa.
Kannattaisiko kuitenkin ajatella tehdastekoista. Siinä on hengenlähtö lähettä, kun sen omatekoisen sätöksen kanssa puuhailet metsässä yksinään
Tähän tulokseen oon kans tullu. Käytettykin kyllä kävis mutta huonosti vaan myynnis.