Särkee päätä heti herätessä ja joskus jatkuu päivän loppuun asti. Ulkona olo auttaa, muttei siellä kokoaikaa jaksa olla.. Neuvolassa kävin tänään mutta uusi täti-pullea epäili vain etten syö, ja syön kyllä. Verenpaine oli laskenut/alhanen, mutta ei sanonut siitä muutakun että voi olla syy muttei selitä silti päänsärkyä.. Mikäs tähän auttaisi?
Syön hedelmiä ja kasviksia paljon. Juon vettä jne..
Syön hedelmiä ja kasviksia paljon. Juon vettä jne..
Vastaukset 2
Vanhimmat
johtuu ilmeisesti hormooneista. mulla oli joskus lähellä rv20 kovaa päänsärkyä kuukauden johon ei auttanut lääkkeetkään
Kysyin neuvolasta, kun minulla oli jatkuvasti päänsärkyjä jotka kestivät 3-5 pv. Joihin ulkona olo auttoi, mutta sisälläkin on oltava. Kehoittivat ottamaan heti ensi oireisiin 2kpl 500mg Paratabseja.
Viikottaiset päänsäryt kestivät rv 21 asti! sitten olikin jo 8kv tauko. Alussa en uskonut että pitää ottaa kaksi tablettia ja yritin sinnitellä yhdellä, mutta ei se auttanut. Kuulemma johtuu hormooneista ja päänsäryt vähenevät/lakkaavat raskauden edetessä.