ootteko harrastanut alkuraskaudessa ja muutenkin raskaana ollessa stepperillä poljentaa?onko vaaraksi saada keskenmeno? kaikista pienemmällä painolla ja vähän aikaa olisikko hyvä vai ei ollenkaan. just ostin stepperin ja nyt sain tietää olevani raskaana joten laitanko varastoon oottelemaan vai?
kai sitä voi normaalisti kävelyllä käydä.kävelettekö nopeasti vai ihan rauhallisesti?
mitä liikuntaa te muuten harrastatte?
kiitoksia vastauksista.
kai sitä voi normaalisti kävelyllä käydä.kävelettekö nopeasti vai ihan rauhallisesti?
mitä liikuntaa te muuten harrastatte?
kiitoksia vastauksista.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voit alkuraskaudessa jatkaa kaikkea liikuntaa ihan normaalisti ja stepperillä polkemista voit tehdä loppuun asti, jos se tuntuu hyvältä. On varmasti juuri sopivaa liikuntaa raskaana olevalle,itse poljen kuntopyörää ja teen pitkiä 1-2h kävelylenkkejä, aina kun jaksan. Välillä laiskottaa, mutta yritän kuntoilla ainakin 2-3 kertaa viikossa.
kerrottu että mitään UUTTA harrastusta ei kannata aloittaa tai rueta treenaamaan sellasia lihaksia mitä aiemmin ei ole tehnyt.Mutta jos olet harrastanu t sitä aiemminki niin sit se on hyvä.Itse ostin soutulaitteen mut jäi nyt sit soutamatta kun en sitä aiemmin ole tehny niin en ainakaan sillä riskeeraa mitään.Mut lenkkeilyhän on hyvä juttu!
.. neuvolassa että kaikkea liikuntaa mikä vaan tuntuu hyvältä, voi harrastaa..
Kyllä sen huomaa olosta sopiiko liikuntamuoto vai ei, esim. itse jouduin lopettamaan hölkkäämisen, koska mahaan koski..
Uinti, hiihto, lenkkeily, pyöräily esimerkiksi.
Ratsastus on ainut jota neuvolantäti ei suositellu..
Hiihtäessä vaan kohtu painaa virtsarakkoa aika mukavasti ja heti kun ladulle pääsee, pitäis vessaan päästä:)