Millaista on, mikä palkka, mikä koulutus ois hyvä? Onko vaikea päästä?
TYÖVOIMAOHJAAJAN työ?
8
2573
Vastaukset
- neuvojista
Täällä ohjaajat ovat tietääkseni kaikki sellaisia, jotka ovat olleet ensin työvoimaneuvojina tai jossain muussa työssä työhallinnossa. Koulutuksella ei ole väliä, enimmäkseen kuitenkin kaupallista tai yhteiskunta-alan koulutusta noilta löytyy. Olen ollut itse työkkärissä tukityöllistettynä, joten siltä pohjalta tämä vastaus.
- lisää asiasta
Kävin äskettäin haastattelussa kyseiseen toimeen. Olisi ollut virkavapaan sijaisuus, ja siihen palkattiin työtön. Vaatimuksena ylempi korkeakoulututkinto (minulla on YTM). Palkka olisi ollut n.1800 virassa olevilla, ilmeisesti työllistetyllä hieman vähemmän.
En saanut paikkaa, joten tätä tarkemmin en osaa vastata. Varmaankin suurin osa, jotka työkkäriin palkataan tulevat ensin tekemään sijaisuutta ja sitten voi ehkä hyvässä lykyssä saada joskus viran. Palkkahan tuolla ei päätä huimaa...eli kyllä koulutus kannattaa jälleen kerran.- Ribbe
Mikä ero on työvoimaneuvojan ja -ohjaajan toimenkuvassa?
- Jossu**
Ribbe kirjoitti:
Mikä ero on työvoimaneuvojan ja -ohjaajan toimenkuvassa?
Ymmärsin sen niin, että ohjaajan työ on hieman vaativampaa. Ja siihen vaaditaan ylempi kk tutkinto.
- että..
Jossu** kirjoitti:
Ymmärsin sen niin, että ohjaajan työ on hieman vaativampaa. Ja siihen vaaditaan ylempi kk tutkinto.
..työvoimaneuvoja tekee lähinnä asiakaspalvelutyötä. Ohjaaja suunnittelutyötä ja vähemmän asiakaspalvelua, sitäkin kyllä.
- tehtäviä
että.. kirjoitti:
..työvoimaneuvoja tekee lähinnä asiakaspalvelutyötä. Ohjaaja suunnittelutyötä ja vähemmän asiakaspalvelua, sitäkin kyllä.
Täkäläisessä työvoimatoimistossa ohjaajat pitävät alkuinfoja ja työnhaku- ym. ryhmiä, käyvät esittelemässä työvoimatoimiston palveluita oppilaitoksissa, tapahtumissa ja yrityksissä, järjestävät työvoimatoimistoon rekrytointitapahtumia ja sen sellaista.
- OLET
Miten olet päästäsi pipi kun tuommoseen virkaan pyrit?Oletko joku pervo ja saisit orkkuja toisten pompottelusta vai mikä on mennyt pieleen?Työvoimatoimisto on jo sinällään suuri vitsi ja tarpeeton laitos myös älyttömän kallis veronmaksajille.ELÄTTÄÄ NYT SEMMOSTA RUPUSAKKIA VERORAHOILLA KUIN TYÖVOIMAVIRKAILIJAT HYI! HYI!ETTÄS KEHTAATKIN AJATELLA MOISTA VIRKAA!!!!!!!
- TÄYTTÄ!
ASIAA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2213287- 582786
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172419Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I192406Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve661882Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841830Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161779Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.841622Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65955