tullessaan masennuksen?
Aina kun joutuu selvittämään eri virastoihin asioita niin sama rumba alkaa postin tulon jälkeen,vaikka kuinka elää nuukasti niin aina saa selvittää papaerita ja se jos mikä masentaa ja kiukuttaa.Mua otta päähän kaikki tää kun joutuu penkomaan vanhoja jo aikaa selvitettyjä asioita,masentaa niin paljon.Koko muuten kiva fiilis päivästä mennyt
Aina kun joutuu selvittämään eri virastoihin asioita niin sama rumba alkaa postin tulon jälkeen,vaikka kuinka elää nuukasti niin aina saa selvittää papaerita ja se jos mikä masentaa ja kiukuttaa.Mua otta päähän kaikki tää kun joutuu penkomaan vanhoja jo aikaa selvitettyjä asioita,masentaa niin paljon.Koko muuten kiva fiilis päivästä mennyt
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se on joskus kuin painajaista. Tuntuu että ei pysyt edes lukemaan saamiaan posteja, saati että käsittäisi mistä on kyse!
Yks hyvä kikka tähänkin kyllä löytyy, tosin se vaatii vähän vaivaa.
Nimittäin kirjeen vaihto. Jos sinulla suinkin on joitakin kavereita jotka jaksaisivat ja viitsisivät aina sillointällöin lähetellä kirjeitä ja kortteja ja tietysti itse vastaavasti lähettelisit kirejeitä ja kortteja heille, voisi tuosta postin odottelusta tulla vähän mieluisampaa tai edes siedettävämpää.
Eihän niiden lähetysten niin merkillisiä tarvitse olla vaikkapa vain kuvia, runoja ja kommenntteja elävästä elämästä...Kokeillahan ainakin voi.
Sama tunne usein, ei sieltä mitään hyvää seuraa kuitenkaan! Niin on ajat muuttuneet. Joskus saatoi odottaa jopa rakkauskirjeitä :)
Nyt tuntuu, että uskaltaako avatakaan, jotain laskuja vaan.
Sitten suututtaa pelkät asiakastiedotteet, sekin pelko meni ihan hukkaan. Joutavia viitsivät lähettää. En ole aikoihin jaksanut lukea puhelinoperaattoreiden, pankkien, vakuutusyhtiöiden ym. pitkiä litanioita. Niistä mitään tajua...
Pahimman masiksen aikaan ei edes muistanu onko käyny postilaatikolla. Piti jättää posti keittiön päydälle jotta tajusi jo hakeneensa.
edes masiskaan, että niitä 'tiedotteita' ei viitsis lukee.
Tota infosaastaa kun tulee joka tuutista ja torvesta halusit tai ei.
Ja aina huononnukset on naamioituna kaikenlaisiin 'palveluparannuksiin' eli kyllä todellakin tarvitaan tulkkia että ymmärtää mitä milläkin tarkoitetaan.
Olen jo pitkään harrastannut hiljaista terorismia ottamalla aina yhteyttä kaikenlaisiin neuvonta yms. numeroihin joissa luvataaan ties mitä ilmaispalvelua jne.
Tosiasia kun on että jos oikeeta tietoo tarvii niin sitä ei saa sitten mistään!