Elikkä WC:ssä kaikissa seinissä laatat ja haluaisin päästä niistä eroon helpolla työllä.
Ensin ajatuksena oli laittaa kipsilevy lasikuitutapetti, sekä pesualtaan taakse laatat. Nyt tuli mieleen, että olisiko mahdollista laittaa suoraan vanhojen laattojen päällee lasikuitutapetti???
Laattojen saumat jäävät varmaan näkyviin, mitä tasoitetta voisi laittaa laattojen saumoihin ennen tapetointia.
Onko mitään muita vinkkejä, miten homma hoidetaan siististi!!!
Ensin ajatuksena oli laittaa kipsilevy lasikuitutapetti, sekä pesualtaan taakse laatat. Nyt tuli mieleen, että olisiko mahdollista laittaa suoraan vanhojen laattojen päällee lasikuitutapetti???
Laattojen saumat jäävät varmaan näkyviin, mitä tasoitetta voisi laittaa laattojen saumoihin ennen tapetointia.
Onko mitään muita vinkkejä, miten homma hoidetaan siististi!!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suosittelen erikoiskovaa kipsilevyä laattojen päälle, koska se on kaikista helpoin tapa. Kipsilevyn päälle vain kosteuseristeet ja sen jälkeen lasikuitutapetti. Erikoiskova kipsilevy sen takia, koska kosteissa tiloissa on käytettävä EK levyä. Toinen vaihtoehto on kaakeliluja levy, jossa on valmiina vedeneriste, joten se säästää aikaa ja on kokemattomalle remontoijalle helpompi vaihtoehto. Ainoana miinuksena on kaakelilujan hinta joka on noin 50 €/levy. Laattoja ei kannata alkaa tasoittamaan millään tasoitteella, koska lopputuloksena on vain harmaita hiuksia ja hermojen menettämistä. Jos lähtee tasoittamaan laattoja niin lopputulos tulee olemaan huono, koska tasoite alkaa rapistumaan heti kuivuttuaan jostain kohtaa ja sen jälkeen ymmärtää että kipsilevy on paras ratkaisu.
pese laatoista isommat liat pois ja telaa "varoiksi" primeri. Kuivuttua vedä saneerauslaasti päälle "tiukkaan"- ei paarteita, kovaa hioa. Sitten hienotasoite sen mukaan onko kosteeta vai ei. Ja siitä kuitua seinään.
kyllä lähtis noihin tasoite juttuihin puuttumaan.Miks et ota niit laattoja pois.Vuokraamoista saa edullisesti koneita millä naputtaa laatat pois jos ittellä ei ole.Onko alla kipsilevy vai betoni?
tuo saneerauslaastin laitto, vaikka primeriä olisi alla, niin saanko sen laastin siinä hyvin pysymään/tarttumaan. Kyseessä on kuivatila, ei suihkua, vain bide.
Laattojen pois otto on taas sen verran suuri työ neljältä seinältä, etten siihen helpolla lähde. Alla on kipsilevy ja laattojen pois oton jälkeen pitää siihen kumminkin jonkinlainen tasoite laittaa. Tuskin ne laatat niin tasaisesti sieltä lähtee, ettei tasotetta tarvita.
Saneerauslaasti pohjalle ilman praimeria, jättää vain muovikalvon laatan pintaan. Laatta ei ime praimeria itseensä. Saneerauslaastia pitää olla n.3mm laattojen päällä ,että tarttuu seuraava laastikerros hyvin.
Muistui mieleen tasoitetapetti. Sanduddin sivuilla mainittiin, että "tapetoi tasoitetapetti esim. rapatulle pinnalle, lasikuitu- tai tekstiilitapetin päälle" sekä tapetin kiinnityksestä "Kiiltävät pinnat tai PVC – kostean tilan seinäliima". Tästä päättelin sen soveltuvan myös kaakeleiden päälle.
Onko kellään kokemusta tasoitetapetin käytöstä, jos pohjalla on koloja, tässä tapauksessa laattojen saumoja.
Pääasia olisi, ettei laattojen saumat näkyisi, vaikka ne varmaan jäisivät tuntumaan koskettaessa.
Tasoitetapetin hintakin mainittiin jossain, n. 5 €/m².