Mille instanssille pitäisi valittaa linjavastaavasta, joka ei päivitä esim. opintosuorituksia? Ei tarkista harjoituksia, edes vuoden sisällä.
Opintoryhmänä olemme tehneet koosteen ja jättäneet sen kys.linjavastaavalle, mutta mitään muuta ei tapahdu kuin puutaheinää palautetta ja lupaus korjata asia.
Puolet aloittaneista on jo lopettanut opinnot, opetustason, opettajien välinpitämättömyyden takia.
Opintoryhmänä olemme tehneet koosteen ja jättäneet sen kys.linjavastaavalle, mutta mitään muuta ei tapahdu kuin puutaheinää palautetta ja lupaus korjata asia.
Puolet aloittaneista on jo lopettanut opinnot, opetustason, opettajien välinpitämättömyyden takia.
Vastaukset 12
Vanhimmat
alueen kehityspäällikölle tai rehtorille? Se vaihtelee kouluittain,saanko tiedustella missä tällanen tilanne on ja millä linjalla?
koulutusalajohtajalle, suoraan rehtorille, tai vaikka ohjaavalle opettajalle. kyllä jotain tapahtuu, kun asioista tarpeeksi kauan valittaa. Jos mikään ei auta, kirjoita lehteen yleisönosastolle yleinen kirjoitus koko amk:n käytännöistä. asialliset kirjeet julkaistaan ja kyllä siinä vaiheessa koulullakin jotain tapahtuu. Jos ei, ota yhteys opetushallitukseen.
oikein on? Ei hyvältä vaikuta!
Laurea Otaniemi?
Oisko Joensuu paikkakunta?
Kannattaa myös ottaa yhteyttä opiskelijakuntaan. Jos he tekevät selvityspyynnön, ei henkilöstö pääse keskenään hyssyttelemään asiaa maton alle
Hyviä neuvoja, viestiä on mennyt jo eteenpäin.
Ketuttaa koko soppa.
Koko opetuksen tason voi ynnätä yhteen sanaan: VÄLINPITÄMÄTTÖMYYS.
Tervetuloa korkeakoulumaailmaan. Olit sitten yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa, opetushenkilöstö ei sinusta välitä. Ellei halua sinulta seksiä.
-Nimim. Ylioppilas, mutta ei -se- ylioppilas
Kyllä meillä ylkkäopistos vältsätää mut ehk teillä amiksil on vähä heikompaa niiko kaikki muuki?
pärjätä omin nokkinensa, apua ei saa, ellei itse pyydä - jos silloinkaan. Kukaan ei huolehdi asioistasi, ellet sitä itse vaadi!
Meil ylkkäriopistos tottakai kaikki pitää huolta ite itestään mut eiks täs ollu nyt kyse siitä et maikat ei välitä opiskelijoistaan eikä tarkasta tenttei ajallaa. Must se kielii siitä että motivaatio on sillo aik pohjil. Meil taas ylkkäopistos oikeestaa kaikki proffat on motivoituneit myös opetuksee vaik monet onki aik lukutoukkii. Proffat tietää oman arvonsa ja hoitaa duunit sen mukaa.
Ei voi mennä huonommin kun Lahdessa.