Yksityisautoilu kiellettävä

Valaistunut

Autoilu tuhoaa kaiken elämän maapallolta. Ainoa ratkaisu tämän estämiseksi on yksityisautoilun täyskielto. Kuinka monta eliötä sinunkin autosi murhaa tänään,pelkästään laiskuutesi vuoksi?
Olemme jo tappaneet noin kolmasosan maapallon eläimistä. Maailmanloppu lähestyy.

18

1387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siepakas

      Minäkin olin tänäänkin niin laiska etten viitsinyt kävellä, hiihtää tai potkukelkkailla tuonne töihin.
      Eihän matkaakaan ole kuin vaivaiset 83km!
      Kauppareissukin piti illalla käydä.. Harmi kun työpaikka ja kauppa erisuunnissa. Olis tullu kunnolla urheiltua, kun olisin vielä urheillu sinne 30km päähän kauppaankin! Niin ja takaisin pitää molemmista paikoista vielä tulla!
      Olis tullu kilometrejä tälle päivälle 226! Eihän se olis ollu hiihtäen matka eikä mikään!
      Nyt ottaa päähän! Maailma ei pelastunutkaan!

      • Aika

        muuttaa?


      • ihme juttu
        Aika kirjoitti:

        muuttaa?

        Luontoterroristit alkaa määräilemään missä ihmiset saa asua.
        Eikä ole edes ensimmäinen kerta.
        Jo on maailma mallissaan.


    • ole laiska

      Siellä taas yksi uhoaa asioista, joista ei tietä mitään. En takuulla ole laiska, kun ajan omalla autollani töihin. On nääs niin, etten mitenkään voi mennä töihin julkisilla kulkuvälineillä - niitä kun ei ole. Ja matka on niin pitkä, ettei onnistu pyörällä. Siihen ei kolme tuntia riittäisi suuntaansa, jos polkemaan lähtisin. Eikä ole töitä tarjolla joka nurkalla, ei.

      Kyllä minä katson, että olen perkeleen ahkera, kun joka päivä töihini sillä autollani suuntaan ja maksan palkastani niitä veroja, joiden turvin tekin lusmut voitte lonkkaanne vetää ja tyhmiä laukoa suustanne.

      • älä ruoki

        trollia..


    • valopää

      Jos yksityisautoilen ihan vähän vaan, niin tappaako autoiluni silloin yhtävähän pieneliöitä, kuin sinun netissä tsättäily?

    • linjurin

      Kannatetaan!!!mutta aloitetaan ensiks noista kaupungeista ja taajamista missä kaikki palvelut on kävelymatkan päässä.Laajennetaan sitten tänne peräkylille jos se onnistuu ekaks siellä liikepaikoilla.

      • valopää

        jos siirretään ne linjurit kaupungeista peräkyliin.
        Kaupungeissa kun on niin lyhyet matkat kauppoihin ja muihin, niin kaupunkilaiset vois vaikka kävellä.


      • linjurin
        valopää kirjoitti:

        jos siirretään ne linjurit kaupungeista peräkyliin.
        Kaupungeissa kun on niin lyhyet matkat kauppoihin ja muihin, niin kaupunkilaiset vois vaikka kävellä.

        hankkimatta ku nui hyvin oivalsit :) kävelkööt perskutarallaa.Linjaautossa on myös tunnelmaa..heh


    • hienoa!!!

      Ajan kunniaksesi ylimääräisen lenkin :-)

    • Nyypä

      Onko tämä kirjoitettu tyhmänä tosissaan, vai joku tahallinen provo? Miten ihmeessä autoilu tappaa eläimet? Hyttysten raatoja on kesällä konepelti tosin täynnä.

      No joka tapauksessa... luonnollisen elintilan väheneminen ihmisasutuksen johdosta kyllä vähentää eläinkuntaa, mutta esim. autojen co2 päästöt oikeastaan vain parantavat kasvikunnan oloa ja sitä kautta eläinkunnankin. Ihmiselle ilmaston lämenemiestä on vahinkoa ja lajeille, jotka eivät siihen ehdi sopeutua mutta pidemmän päälle ei elämälle maapallolla noin yleensä.

    • Kyllä se mulle käy jos olet valmis kävelemään kolmella€: kasi kertaa viikossa kauppa reissun 47km/ kerta.Taitaa yty loppua lunnon suojelijaltakin heti muutaman reissun jälkeen.
      Jos tuntuu siltä että eihän tu o ole matka eikä mikään voit käydä siinä sivussa auttelemassa tuttavan suurperhettä heillä on lähikauppaan matkaa yli 100 km reissu, ja jokunen ruokakassi enemmän kuin meillä.Saathan siitä 6€ korvausta/ reissu, että siitä vaan kokeilemaan autottomuutta.

    • elli2405

      Olen kassasi täysin samaa mieltä! Voidaan aloittaa kokeilu esim. Suur-Helsingistä . Olisiko tuo kokeilun aika esim. 2vuotta? Sen jälkeen se voisi laajeta koskemaan väestöltään seuraavaksi suurempia kaupunkeja (Tampere,Turku jne.) Olisiko tuossa jotain ajatusta!

      • Valaistunut

        Joo ei todellakaan ollut mikään provo. Kaupungeissa tuo olisi vähintäänkin tarpeellista. Onneksi sentään joku osaa tuijottaa muutakin kuin omaa napaa. Ehkä kaikki toivo ei ole mennyt. No eiköhän nuo muutkin ala ennen pitkään tajuamaan,että jotain on tehtävä.


    • rajoittamaan

      Ilman muuta yksityisautoilua tullaan lähitulevaisuudessa rajoittamaan voimakkaasti. Tulee ehkä luvanvaraiseksi.

    • ee meli

      kyllä minulle kelpaa hyvin kunnan tai valtion kustantama auto, oikein leijonavaakuna rekisterikilvessä!

      Koska julkista liikennettä ei ole ja työmatka on pitkä toinen vaihtoehto on tietysti jäädä kotosalle, mutta sekin lysti pitäisi sitten valtion kustantaa.

      Yksityiset autot voi kieltää, kaikille alle valtion kiesit!

    • katselen

      Millos se loppu tulee. Tiedän sitten laittaa molemmat autot käymään tyhjäkäynnille, että nopeutuisi edes hiukan. Lisäksi vielä 2 moottoripyörääni ja yhden moposkootterin. Kyllä tää pallo oman elinikäni kestää ja muulla ei olekaan väliä. Perskele veneen käynnistyksen meinasin unohtaa. Se pöriseekin niin mukavasti trailerin päällä.

    • maalla

      hyvä idea sinäänä mutta ei onnistu täällä maalla.. ainut linja-auto menee ohi klo 11 sillä pääsis kylille mutta takas vasta seuraavana päivänä.. emännällä täytyy olla auto jotta se pääsee lähikaupunkiin töihin aamulla aikusin ja itsellä pitää olla auto jotta minä pääsen töihin metsään päivällä kun selviän muilta töiltä.. eikä siellä metsässäkään kulje linja-autoja. jos kiellettäisiin yksityis autoilu kaupungeissa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2032
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe