Kokemuksia Fabiasta

Mulla oli Fabia 74kw Comfort. Hyvä auto ajaa ja mukavan näköinen. Vikoja vaan oli paljon, joku anturi, jarruvalojen kytkin, sivuikkuna putosi alas, merkkien muovit putosi, kannen tiiviste vuosi öljyä, pyörän laakeri meni, jotain kallistuksenvakaajan kumeja. Auto oli mulla 2 vuotta ja ajoin n. 70000. Oliko joku maanantaikappale vai onko yleistäkin. Nyt meni auto lunastukseen ja pitäis ostaa joku. Uudehkoa käytettyä ajattelin. Kokemuksia kaipaisin.
41205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Omalla 1.9 TDI Fabialla on myös ajettu noin 70 tkm, mutta siinä ei ole esiintynyt mitään noista mainitsemistasi vioista. Takaoven tiivisteet on vaihdettu takuuseen aikanaan.

Äänestä
  • Itselläni on 2001 Fabia 1.4 16V / 74KW Combi Comfort ollut tasan vuoden (ajettu 120 000). Kilometrejä kertynyt mittariin minun aikana 17 000.
    Auto toiminut loistavasti. Ei vikoja. Ainoastaan jarrupalat sekä jarrulevyt vaihdettu taakse.
    Keskikutus ajotietokoneen mukaan 6.2 litraa. Matka-ajossa olen päässyt 5.3 litralla.

    Äänestä

Fabia 1,9 D ajettiin 230 000 km , kytkin remontti 180 000 kohdalla mustaakseni n 300 eur. ja sitten 220 000 kohdalla katsastus remppaa jarrupalat ja kengät sekä alatukivarren puslat yht. runsas 200 eur. Koko tuon ajomatkan keskikulutus jäi alle 5 litraa. Vaihdettiin uuteen Fabia Combiin 1,4 TDi koneella saatiin jouluksi ja mittarissa 7500 km ei valittamista.

Äänestä
  • Itsellä käytettynä (52tkm) hankittu fabia. Nyt ajettuna 104tkm, jokseenkin ilman murheita. Ohjaustehostimen merkkivalo oireili kostealla säällä ( hoidin ongelman Crc:llä). Joitain polttimoita seisontavaloihin on joutunut ostamaan.
    Dieseliä menee kesällä 4,4 l/100km ja talvella 4,8l/100km. Jarrupalat vaihdoin tammikuussa 2007.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ehkäpä taas Skoda kirjoitti:

Mulla oli Fabia 74kw Comfort. Hyvä auto ajaa ja mukavan näköinen. Vikoja vaan oli paljon, joku anturi, jarruvalojen kytkin, sivuikkuna putosi alas, merkkien muovit putosi, kannen tiiviste vuosi öljyä, pyörän laakeri meni, jotain kallistuksenvakaajan kumeja. Auto oli mulla 2 vuotta ja ajoin n. 70000. Oliko joku maanantaikappale vai onko yleistäkin. Nyt meni auto lunastukseen ja pitäis ostaa joku. Uudehkoa käytettyä ajattelin. Kokemuksia kaipaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu