Haussa jonkin sortin asumus toukokuuksi Fuerteventuralta, Jandiasta. Jos tietoa, niin luetaan mielenkiinnolla..
Asunto toukokuuksi
Fuerteventura
9504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Täytyykö olla täysin varusteltu keittiö jne? Kuinka paljon saa maksaa?
Tällä hetkellä halvin tarjous koko toukokuulle on englantilaisen välittäjän kautta 1280 € (siihen vielä lennot päälle). Emme varmaankaan ala tuota maksamaan, joten haemme mahdollisimman edullista, tietysti. Löytyisikö sieltä 600-1000 € väliltä?
Varustelusta: kunhan löytyy jotakin keittolevyä, että saa aamukahvit ja joskus paellat väännettyä. Mieluiten kaasuliekki, jolla tulee parasta ruokaa. Kaasupullojen vaihtokin käy. Käy muukin liesi. Ei tarvii olla kaasu.
Pitäisi olla jonkinlaista parveketta!
Kylpyamme olisi poikaa. Mieluiten yksi mh olohuone, studio-tyyppinenkin huomioidaan, jos on parveke samoin 2 mh, jos hinta ei nouse kovin korkealle. TV olisi hyvä.
Plussaa olisi:
Uima-allas olisi plussaa, muttei välttämätön; onhan siellä sitä rantaa ja onko Fuerteventuralla uima-altaat auki vielä toukokuussa.
Ja meitä on tulossa vain 2 aikuista ja kova into olisi nähdä ja kokea Fuerteventura kuukauden ajan.
Parempi puoliskoni nyt sitten ilmoitti, että haluaisi jo huhtikuussa. :) Olin ajatellut toukokuuta lähinä.
Myös huhtikuu siis olisi jo mahdollinen, ellei nyt sitten ole liian myöhäistä tässä vaiheessa varata asuntoja lentoja huhtikuulle.
Onko asuntojen hinnoissa eroa huhti ja toukokuulla?
http://www.niumba.com/en/
http://www.fuerteventura-forum.com/
Jälkimmäiseen kannattaa laittaa ilmoitus vuokrahaluista, Jandian asunnoista suurin osa saksalaisten omistamia mutta seuraavat tuotakin sivustoa.
vuokraus kohteita. Joten tuo alempi antamasi linkki on ihan hyvä. Hintahaitaria on paljonkin. Kuitenkin valitettavaa on, että pääosa asunnoista on pohjoisosassa saarta. Kuitenkin sekin on parempi kuin ei lainkaan.
Jandia pääasiassa hotellialuetta, Morro Jable taasen perinteinen vanha kaupunki jossa omistusasuntoja eikä vuokratarjontaa ole niin paljoa kuin esim. Costa Caletassa tai Corralejossa.
Yksi mahdollisuus olisi etelässä Costa Calma jossa enemmän vuokra-asuntoja mutta alue hajanainen; varsinaista keskustaa ei ole ja palvelut melko heikot sen takia.
Mukava paikka olisi Gran Tarajal joka on perinteinen espanjalainen kaupunki jossa ei ole turismia (hotelleja ei saa rakentaa, ei ainakaan vielä) http://www.gran-tarajal.com/fhoy.htm
Kaupunki oli aiemmin etelän suurin satamakaupunki ja nytkin erittäin vilkas talouskeskus, katsokaa kuvia linkistä. Siellä hyvät palvelut, Sparin suuri market ja paljon pikkukauppoja espanjalaiseen tyyliin. Mukava hevosenkenkä ranta jonka ympärille kaupunki on rakentunut.
Toivottavasti tärppää =)
Kiitos paljon tuosta Gran Tarajalin linkistä. Kaupunki tosi hienosti esitelty kuvin ja kaikkine infoineen.
Talviasukas, oletko sitä mieltä, että parhaat rannat ovat juuri etelässä?
Vai onko rannoissa olennaisesti eroa, ollaan sitten Corralejossa tai Jandiassa?
Pohjoisessa Corralejossa itse kaupungin alueella vain 2 pientä rantaa, dyynit sijaitsevat muutaman kilometrin päässä ja siellähän hiekkaa ja rantaa riittää vaikka Suomeen tuotavaksi.
El Cotillossa mahtavia rantoja mutta tuulista, on surffareiden ja nudistien suosiossa.
Lentokentän alapuolella Costa Caletassa (Caleta de Fuste) mukava hiekkainen hevosenkenkä-ranta (kova pohja veteen mentäessä, pieniä kiviä) ja golf alueella rakennuttamat uudet mahtavat laguunirannat ostoskeskuksen luona, tossa pari kuvaa.
http://www.golf-in-fuerteventura.com/caleta-de-fuste.html
Parhaat rannat ehdottomasti on etelässä, Costa Calmasta alkaa ranta ja jatkuu Jandiaan saakka n. 30km pitkänä ranta-alueeena.
Säät etelässä ovat etenkin talviaikaan paremmat kuin pohjoisessa johtuen sijainnista, merivirroista ja etenkin etelän vuoristoalueesta joka ohjaa ilmavirtauksia. Jandiassa ei kuukauden keskilämpötila laske talvellakaan alle 20C. Toki välillä sataa ja on pilvistä mutta lämmintä noinakin päivinä 16-20, aurinkoisina päivinä mennään sit 23-30 lukemiin. Hyvä paikka seurailla Jandian säätä on
http://www.restaurantecoronado.com/webcams/index.html
Tuo Coronadon webcam toimii melkoisen hyvin ja lämpötila mitataan varjosta joten antaa hyvän kuvan alueen talvikeleistä. Olen yöpynyt itsekin Coronadossa ja hauskaa oli =)
http://www.canarias-reisen-bleidorn.de/fuerteventura/index.php
http://www.eljardin-jandia.de/
http://www.las-islas-reisen.de/ferienhaus-fuerteventura/ferienwohnung_fuerteventura_2.html
http://www.fincaferien.de/ferienhaus_fuerteventura/fuerteventura.htm