Seurattu maalämmön sähkönkulutusta

Nyt 3 vuotta seurattu maalämmön sähkönkulutusta osoitteessa:

http://www.rakennustyot.com/matiaksellekoti
163143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

-Kokonaiskulutus 2006 82,35 kWh/m2. Miten per lämmitettävä kuutio?
-Ilmeisesti ml-pumpussa ei ole omaa kulutusmittaria. Olisi mukava tietää tarkalleen, mitä lämmitykseen on mennyt.

Äänestä
  • vain 1/3:aa kokonaiskulutuksesta johtuen sähkölaitteiden, ihmisten ja auringon aiheuttamista lämpökuormista

    Äänestä

Ei kaduta että laitoin lattialämmityksen sähköllä ,kokonaiskulutus 14500Kwh vuodessa.
Yläpohjassa 450mm ekovillaa ,lattiassa 200mm eps,Ilto x100 ilmanvaihtokone.
Jos vain 2000Kwh eroa suunilleen saman kokoiseen maalämpö taloon joka on rahassa noin 160 € vuodessa ja lämmitys järjestelmä maksoi 2000€

Äänestä
  • Kun mökki ei ole horo niin lämmitystarve on vähäistä! Kokonaisenergiassa tuntuu suhteessa tuolloin enemmän tuo käyttövedenlämmitys..

    Äänestä

  • ja kuinka paljon?

    Äänestä

  • mikäli ei tulta pidä pesässä

    Äänestä

  • miten perustelet näkemystä että jos SINUN talossa olisi maalämpö niin sähkön kulutus olisi 12500 Kwh ?? ... miten voit sen tietää, sehän voisi olla vaikka 8000 Kwh

    Äänestä

  • kerenttiläinen kirjoitti:

    miten perustelet näkemystä että jos SINUN talossa olisi maalämpö niin sähkön kulutus olisi 12500 Kwh ?? ... miten voit sen tietää, sehän voisi olla vaikka 8000 Kwh

    ei omaan talooni koska ei ole kaytössä maalämpöä johon verrata.
    Lukemansa ymmärtäminen on taitolaji sinänsä.

    Äänestä

noin 3MWh/a, eli 200/a. Meillä suorasähkö, neljä asukasta, mutta hiukan paremmin eristetty harkkotalo.

Tällä esimerkillä takaisinmaksuaika olis ääretön, koska pelkät korot olis suuremmat kuin tuo 200.

Äänestä
  • Ja paljonko? Niin ja millainen talo sulla on?

    Äänestä

  • mittaustenkaan mukaan sästöä ei synny MLP:llä matalaenergiataloissa sähkölämmitykseen verrattuna. Kannattaa panostaa joko lämmitykseen tai eristämiseen, muttei molempiin.

    Äänestä

  • VTT:n kirjoitti:

    mittaustenkaan mukaan sästöä ei synny MLP:llä matalaenergiataloissa sähkölämmitykseen verrattuna. Kannattaa panostaa joko lämmitykseen tai eristämiseen, muttei molempiin.

    Eiköhän se kuitenkin eristämiseen kannata panostaa.
    Eristäminen ei maksa läheskään noin paljoa ja eristeitä ei tarvitse huoltaa, eikä niihin tarvitse asentaa uusia tuhansien eurojen kompressoreita.

    Äänestä

  • noinkaan kirjoitti:

    Eiköhän se kuitenkin eristämiseen kannata panostaa.
    Eristäminen ei maksa läheskään noin paljoa ja eristeitä ei tarvitse huoltaa, eikä niihin tarvitse asentaa uusia tuhansien eurojen kompressoreita.

    rahaa ja luontoa säästyy kun eristää hyvin ja mitoittaa sen mukaan luontoystävällisen lämmitysmuodon, kuten esim maalämmön.

    Äänestä

Nokinaamaiset puulämmittäjä (luulevat olevansa sähkölämmittäjiä) heittävät täällä kulutuslukemiaan verraten taloaan satoja kilometrejä pohjoisempana olevaan taloon.

15% saa laittaa heti lisää...http://www.fmi.fi/saa/tilastot_148.html

Äänestä
  • "Meillä on v. 1996 rakennettu omakotitalo. Lämmitysjärjestelmä maalämpö, keruuputkistoa 400 m maassa. Maalämpökoneena Lämpöässä 8 V. Koneesta meni kompressori. Paikallinen kylmäkonehuolto vaihtoi kompressorin, joka kesti n. 2 viikkoa. Nyt ollaan lähtötilanteessa, paitsi että kompressorin vaihto maksoi lähes 3 500 €.

    Kompressorin vaihtaja oli yhteydessä tehtaalle, josta suositeltiin koko koneen vaihtamista.

    Onko 8 vuotta normaali käyttöikä maalämpökoneelle ? Kalliiksi tulee lämmitys ! "

    Kuluu halkoja, kuluu sähköäkin, mutta kompressoreja ei meillä kulu!

    Äänestä

  • minun 15MWh/a on kyllä ilman klapin klapia. Mutta kuten todettu eristeissä on eroa. Esim: mulla lattiassa 200 esimerkissä 150. Katossa 550 esimerkissä 450.

    Nyt on tosin mullakin takka talossa, yläkerrassa sellainen reilun tonnin painoinen kermansavi. Siinä kun polttaa pari pesää, niin ei tarvita muuta lämmitystä lainkaan noin 80m2 alalla, eli yläkerrassa. Laitoin nimittäin lämmityksen vessaa lukuun ottamatta poikki ja kokeilin mihin takka riittää. 10 asteen pakkaselle asti pärjäs tuolla.

    Ostopuun kanssa ei tosin rahaa säästy, mutta kun on pienet lämmityskulut kuten meillä, niin eipä nuista tarvihe rassatakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TPP kirjoitti:

Nyt 3 vuotta seurattu maalämmön sähkönkulutusta osoitteessa:

http://www.rakennustyot.com/matiaksellekoti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu