Maksaa veroa..jos sille ei saa mitään vastinetta..meikäläinen ei ainakaa maksa ennen kun tapahtuu jotain..ja turha vinkua koirap. Tai päivystävästä el. On joo mut lähemmäx ei tuu kun ei oo tilaa/tarjontaa..siis mix pitäis maksaa?
Miksi
2
555
Vastaukset
- Siksi
Koiraveron suurin epäkohta ei ole se että koiraveroa vastaan useimmat kunnat eivät tarjoa mitään ekstraa (suurin osa veroista on sellaisia joista maksaja ei hyödy ja kuitenkin ne on maksettava). Suurimmat epäkohdat ovat koiranomistajien keskinäinen epätasa-arvo (joissakin kunnissa koiravero, suurimmassa osassa ei) ja koiranomistajien epätasa-arvo muihin harrastuksiin ja eläimenomistuksiin nähden (muiden lemmikkien omistaminen verovapaata ja muut harrastukset verovapaita). Jos koiravero ei olisi syrjivä ja epätasa-arvoinen niin maksaisin sen, mutta koska se on syrjivä ja epätasa-arvoinen niin en todellakaan sitä hyväksy.
- Siksi
Muistuttaisin että koiravero ei ole katujensiivousmaksu (kadut siivotaan joka taopauksessa ja suurin osa sotkusta on kaikkea muuta kuin koirankakkaa) tai eläinlääkärimaksu (eläinlääkäripalvelut lakisääteisiä, laskutetaan erikseen joka asiakkaalta ja koirat ovat vain yksi käyttäjäryhmä).
Koiravero ei ole minkäänlainen haittavero ja jos olisi haittavero niin olisi täysin perusteeton haittavero koska koirien kustannukset yhteiskunnalle ovat äärimmäisen minimaaliset ja vähintään samat kustannukset aiheutuvat muiden lemmikkien omistamisesta ja muusta harrastamisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172453
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää137872- 45851
- 59817
- 42796
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44765Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130704