toledo tdi

kokkoo

Minkä hintainen dieselvero on ko. autossa?
Kiikarissa olisi -04,aj.50tkm.Mitä huomioitavaa olisi?Miten jakoremmin kanssa,milloin vaihto?Vai onko ketju?

5

3108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Junior-Trucker

      Ihan asiallinen autohan se on. Dieselvero käyttömaksu taitaa olla siinä hieman neljän sadan yläpuolella..Ja dieseliä se vie 4,5 litraa maantiellä. Kitkarenkailla...en tiedä mitä sitten nastat vaikuttaisi..

      Eipä noissa isommin vikojakaan ole, jos tietysti muutamia huonoja yksilöitä on joukkoon mahtunut. Meillä on nyt ollut pari toledoa, 99- 1.6 ja 04- 1.9tdI, ja yhteensä niillä on ajettu reilut 300tkm. Ainoat viat on tainneet olla tuossa vanhemmassa keskuslukon kauko-ohjain ja jarrutehostajan alipaineputki, ja kuskin penkin lämmitin. Eli aikas pienellä on selvitty jos kuitenkin vertaa kilometrimäärään. Ei edes mitään kalliita vikoja, eikä estä ajamista. Uudemmassa ei vielä ole ollut mitään, onneksi.

      Jakohihna tuossa koneessa on, ja sen vaihtoväli on 90 000km tai 6 vuotta, riippuen kumpi ensin saavutetaan. Kallis huolto, mutta toisaalta ei niin kallis, että sen takia kannattaisi jättää auto ostamatta. Kyllä joka merkillä on joku asia mikä sitten maksaa...vaikka Fiat Stilon lampunvaihto..50€...:)

      Eli huomioitavaa on tietysti, että huollot on tehty ajallaan. Vaihteistoöljylle ei ole vaihtoväliä, mutta se kannattaisi sitten vaihtaa vaikka jakoremmin vaihdon yhteydessä. Se homma ei hukkaan mene, ja on hintansa arvoinen varmasti jos autoa ajattelit jonkin aikaa pitää. Itse olen jakoremmit vaihdellut, eikä Seatti ole ollenkaan mikään hankala huollettava jakopään osaltakaan.

      Ja nuo tyyppiviat sitten ovat juuri penkinlämmittimet. Korjaus merkkiliikkeessä on n. 140€/penkki. Kannattaa siis testata että toimii, jos niistä tykkää. Siinähän ne hajoavat, kun polvella astutaan etupenkille jos koitetaan takapenkiltä jotain hakea..
      Keskuslukon kauko-ohjain taitaa olla parempi jo näissä 02- ja uudemmissa, mutta sehän tulee aina testattua muutenkin. Sitten ovivalokytkimet ovat lukkomekanismien sisällä. Se kun hajoaa, niin keskuslukko saattaa alkaa elää omaa elämäänsä. Ja lukkomekanismi maksaa n. 150€ asennus. Kannattaa siis testata, että kun avaa oven kahvasta, niin katsoo, syttyykö ja sammuuko sisävalo. (Jos auto ei käy, niin sisävalossahan on viive, eli ei heti pidäkään sammua.) Voi tosin olla, että nuo ovivalokytkimetkin ovat jo paremmat näissä uudemmissa.

      Joka tapauksessa, uskallan lämpimästi suositella Toledoa! Halvempia kilometrejä tuskin millään ajat, ja ajettavuus kestää vertailun aivan takuulla tuossa kokoluokassa..jos vaikka vertaa Corollaan, Meganeen, Almeraan, Astraan jne. Kokeile ihmeessä myös jotain muuta niin onpahan vertailupohjaa.

      • Janne__

        Omasta 04 Toledostani maksoin juuri dieselvero käyttömaksun erän niin 150.69 oli hintaa ja kun tuo tulee neljä kertaa vuodessa niin kyllähän siitä 600 euroa yhteensä tulee.


      • Anonyymi

        Paljonko tämmösii maksaa kytkinremontti jos se luistaa -kysessä 2007 auto.


    • t_impe

      Diselvero on n.420 eskoo vuodessa.. hinan vaito jossai 90th maissa!
      Hyvä auto ja törkeen hyvä ajaa tai siis ei tarvii ajaa niinkuin japseja, kulutus 5.4-5.7 l/100km!

      Lämpö riittää kun tukkii keulan kovilla pakkasilla.. tänään -37c ja hyvin tarkenee ilman webastoa!!

    • ins

      Mulla 1.9 TDi vm.2004. Autolla ajettu karvan vaille 100 tkm. Vikoja 2 kpl. Kuskin penkinlämmitin toiselta puolelta ajovalon säätömoottori. Uuden säätömoottorin sain motonetistä vaille 40 eurolla. Vaihto helppo tehdä itse.

      Dieselvero (käyttövoimavero) n. 460 eur/vuosi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      198
      5710
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5604
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      190
      4603
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4033
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3920
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3566
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      18
      1415
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1350
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      1018
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      960
    Aihe