Jo on aikoihin eletty. Nyt hiihtoliiton äijät ja kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n äijät sallisivatkin Kyrön henklökohtaiseksi valmentajaksi, vaikkei sitä koskaan virallisesti voisi FIS vahvistaa. Harmaata, harmaata. Harmaata-aluettako taas lisää. Epämääräistä, yhteiskunnan, hiihtoliiton ja viranomaisten ulottumattomissa olevaa epämääräistä toimintaa. Hyi, hitto. Saisi jyllätä valvomatta nuorten ns. henk.koht.valmentajana, eikä kukaan edes pystyisi miestä asettamaan vastuuseen. On kuin rosvo päästettäsiin pankkiin ilman kiinnijäämisen pelkoa.
Että takaisin valmentamaan
kyropekkakari
12386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Taas yksi putkinäköinen, heikkoluonteinen, ennakkoluuloinen kyropekkakari.Opiskele itseluottamusta. Tee joskus eritavalla, kun käsketään. ITSENÄISTY. Älä ole pelinappula, on sinulla omakin tahto.
Kyrö saa valmentaa ketä huvittaa, mutta ei mielellään yhteiskunnan varoilla. Yhteiskunnan varojen käyttö pitää olla valvottua. Yhteiskunnan raha ei ole harmaata, se on meidän veromarkkoja. Nuorten terveys olkoon myös tärkeällä sijalla ja sen pilaamista ei ainakaan veromarkoilla saa tukea.
Milloin Kyrö on treenannut alle kakskyt vuotiaita.Ja 95%:lla kansasta ei ole mitään sitä
vastaan,että verorahoja jaetaan urheiluun.
Mieluummin urheiluun kuin juopoille tai narkkareille.
Urheilun tulisi olla nuorison hyvinvointia tukevaa. On se merkillistä, että vertaillaan urheilua ja huumeidenkäyttäjiä. Niillähän ei pitäisi olla mitään tekemistä keskenään. Verorahat on tarkoitettu nuorison hyvinvoinniksi, ei fyysiseen manipulointiin terveyden kustannuksella.
Henkilökohtaisesti en ole verrannut ko. asioita, vaan ottanut esimerkin, että on osattava sanoa EI asioihin, jotka niin vaativat. On totta, että verorahoja on satsattava nuorisoon, mutta tämä nuoresta iästä lähtien opittu kilpaileminen on väärin. Voitosta tehdään asia, joka on saavutettava, että sinusta voidaan olla ylpeä. Urheilun tulisi olla hauskaa, eikä saavutukset tulisi olla pääasia.
Olen samaa mieltä. Tärkeintä on, että nuoret ja aikuisetkin viihtyvät harrastuksensa parissa. Ei yleisö vaadi tuloksia, urheilujohtajat niitä vaativat. Sitäpaitsi hiihto ei enää ole kansanurheilua. Jääkiekko, laskettelu, lumilautailu yms. kiinnostaa ihmisiä nykyään enemmän.
Ilmeisesti hiihtoliitolla ei ole aikomustakaan päästä dopingmaineestaan. Fiemmen tapahtumien jälkeen taas aloitetaan. Ja kuinkas ollakkaan itse IKUISESSA TOIMITSIJAKIELLOSSA olevaa Kyröä kaavaillaan pestiin takaisin.
Miettikääpä minkälaisen kohun se saa muissa pohjoismaissa.
KPK:lla on sen verran paljon ammattitaitoa, että olisi hölmöä olla hyödyntämättä sitä. Kaikilla on ollut hiihtourheilussa kielletyt keinot käytössä (ei kuitenkaan rikolliset keinot), mutta suomalaisilla kävi huoni tuuri. Kuin myös monilla muillakin, mutta kaikki tuntuvat muistavan vain suomalaiset.
Höpöhöpö jeesustelua kaikilta tuo Kyrön ja kiinnijääneiden hiihtäjien mollaaminen. Eikun takaisin remmiin vaan ja samoilla keinoilla kuin muutkin, mutta olkaa tällä kertaa varovaisempia...
PS. Ei se Kyrö kenellekään pakolla tai salaa ole mitään syöttänyt, juottanut tai suoneen laitattanut. Onpahan vain välittänyt lääkäreiden terveiset urheilijoille jonkin "aineen" vaikutuksista ja urheilija itse on päätöksensä tehnyt. Ja sama olisi tapahtunut ilman Kyröäkin.
..ja se hemo-heskin on vain lääkeaine.
Norjan hiihtoliittokin hankki sitä 100 litraa
Lillehammerin kisoihin.
Ja ruotsin hiihtomaajoukkueen lääkäri(2001)Kalle Erikssonkin sanoi,että hemo-hes kuuluu jokaisen
hiihtomaajoukkueen lääkärilaukun sisältöön.
(tämän lasunnon jälkeen hän sai potkut)
olla tekopyhä PELLE!
Rikollisia ei rangaista tässä maasta mistään ja sinä onneton olet lyömässä vain vähäisen rikkomuksen tehnyttä miestä. Tai oikeastaan kyseessä oli vain rikollinen sinisilmäisyys.
Luuletko todella huipulla olevan yhtään ns. puhdasta hiihtäjää. Muilla vain "tehovalmennus" on toteutettu ammattilaispohjalta. Lue lehdestä "norjalaiset ovat kompuroineet koko kauden, mutta löysivät kuntonsa juuri oikeaan aikaan". Mitäköhän tässä kuvataan...?
Säälittää tuollainen naivius!
Kehuin jo jossakin toisessa kohtaa urheilulehdessä ollutta juttua Kari-pekka Saatana.
Ei voi kuin suositella sitä tämän ketjun luupäille. Suomalaiset ovat masentavan moralistisia.
Doping ei ole murha eikä mikään peruste viedä ihmiseltä ammattia koko loppuiäksi.
Ajatelkaa nyt hetki mitä höpisette.
Menkää jo itseenne. Kyrön tekemä rikos ei ole sen arvoinen, että voitaisiin ottaa ammatti pois lopuksi ikää.
Tämäkin keskustelu on merkki ällöttävästä suomalaisesta jeesustelusta, ollaan olevinaan niin moralisia että. Katsokaa muita lajeja ja muuta maailmaa.
Olen jo jossakin kehunut näillä sivuilla että tuoreessa urheilulehdessä oli juttu, joka tämän palstan puupäiden olisi syytä lukea. Doping on vain dopingia, miksi ei huudeta samalla äänellä siitä kun jääkiekkomiljonäärit pimittää veroja. Kyllä se on isompi rikos kuin doping.