Nykyään ei osata tehdä kuin töitä.
Paatissa jossa nyt kymmenen oli ennen 30.
Mitenkähän on se asia, ennen oli miehiä.
Perustelkaa.
Tässä aiemmin joskus väitin ettei entinen polvi edes olisi
juopottelultaan pärjännyt nykypäivän menossa.
Suuri osa laiskoja alkoholisteja.
Kannattaisi pitää papparaiset mölyt jo pienellä paskajuttuinenne.
Paatissa jossa nyt kymmenen oli ennen 30.
Mitenkähän on se asia, ennen oli miehiä.
Perustelkaa.
Tässä aiemmin joskus väitin ettei entinen polvi edes olisi
juopottelultaan pärjännyt nykypäivän menossa.
Suuri osa laiskoja alkoholisteja.
Kannattaisi pitää papparaiset mölyt jo pienellä paskajuttuinenne.
Vastaukset 15
Vanhimmat
on tämä nulikka joka luulee tietävänsä jotain mutta ei tiedä yhtään mitään.
hyvin pian.
Miettikää nyt ite mitä täällä ulisette.
Ennen sitä ja tätä ,,,joopa joo.
...selvään kysymykseen? mitä pitäis tietää, antaa kuulua? mennyt on mennyttä ja nyt on nyt, ja sille sinä et voi yhtään mitään!
puhalla pässiä perseen että sarvet oikenevat
onko muita tolloja.
sinä
pojuksi ja toinen nulikaksi, tollojahan ne ovat.
ENTÄS SINÄ.
Ennen oli työolot kovemmat kuin nykyään.
Nykynuorisolle tulee poru, jos ei kännykkä kuulu, Wlan ei toimi, pizzataxi ei pääse laivan viereen tai jos joutuu jopa tekemään töitä.
Nyt 60-70-luvulla aloitelleet täällä pamputtavat nuorempia, mutta minkä sille voi että merenkulku muuttuu? Tietyllä tavalla nykyään jopa kovempaa hommaa, sillä eksotiikka ja mielekkyys on laskenut roimasti. Teitä pitivät varmaan höyrylaivamiehet vellipöksyinä ja taas heitä purjelaivamiehet. Kierto sen kun jatkuu, mutta jos tarkastellaan tarkemmin niin kyllä niitä oikeasti kovia miehiä olivat purjelaivamiehet!
Merivahtiin tarvitiin kuusi täkkäriä, koska ei ollut automaattia. Poosu , 2 matruusia ja timppa päivämiehinä. Koneessa samoin rasvari lämmittäjä joka vahtiin.Tunkki sekä 2 konepäivämiestä.
Perämiehet ja mestarit päälle.
" Laivasta ei työ lopu", totesi försti, ja se piti jo silloin paikkansa.
Syksyllä ulos ja keväällä 8 kuukauden kuluttua Suomeen. Viinaa ei saanut tuoda laivaan, ja sitä sai merellä vain försti, stuju ja täkkikolmonen. Ulos sai maksaa vuoden kuluttua, kun maksoi myös uuden miehen matkat, jos kippari salli.
Vapaa-aikaan oli unionin kirjalaatikoita..
2005 vuonna olin förstinä Normannissa ja porukkaa oli yhteensä 36 henkeä, näistä täkillä 18 äijää. Yhtään ollu vaikeuksia löytää hommia porukalle..6 kuukauden kuluttua alko laiva vasta olemaan kunnossa, tosin ikää oli parkolla jo 20v.
Teillä sitten oli osalla jengiä aikaa juopotella; sitähän ketjun aloittaja tarkoittanee...
siinä on että viettää (käsittääkseni tarkoitit ~60lukua) miesporukassa samassa purkissa 8kk???? eikö miehekkäämpää ole ryypätä ja panna naisia maissa 8kk vaikka joka päivä??
Niinpä, nykyään kun on se hirvittävä työtahti laivoilla, eikä 1:1 - systeemiinkään päästä, jotta on se kauhiaa ! Valitse sinä vapaasti, mutta ei kannata puhua asiasta, jota ei tunne.
Lentävä Hollantilainen- käytiin jo silloinkin aina välillä satamissa lastaamassa ja lossaamassa.