Toisenlainen näkemys Roaccutaniin

Oon kohta 4kk syöny roaccutania. Iho oli melko hyvässä kunnossa tuossa 1kk sitten ja arvelin jo, että saisin lopettaa kuurin. Lääkäri kuitenkin sanoi, että kuuri kestää mulla sen 7kk! Sillon ajattelin, että onko tää vaan rahastusta, koska iho tosiaan oli ainakin omasta mielestä suht. hyvässä kunnossa. Näppyjen tulo väheni huomattavasti just sillon ja oli aikoja, jolloin niitä ei ollu ollenkaan. Nyt niitä sitten taas jotenkin on.. Sellasia isompia paiseitakin välillä. Jotenkin musta tuntuu, että sama kun ei olis syöny koko lääkettä ollenkaan. Tuntuu, että tää iho on asettunu vaan itestään ja silloin tällöin tulee vielä muutama finni. Sivuoireita tästä lääkkeestä ei juurikaan ole ollut, mutta nyt rupee iho olemaan paperin ohut, ruma kauttaaltaan. Iho on sellanen kirjavan punainen ja käärmemäinen joka paikasta. Oon nähnyt koko tän lääkkeen ajan painajaisia ja hermo on ollu kireellä. Silmät ja huulet alkaa kuivua nyt oikein kunnolla, huulet oikein kuoriutuu irti. Silti finnit on niinkun olis normaalistikin, muutama sillon tällöin, varsinkin, jos on syönyt suklaata tms. Jotenkin usko tähän lääkkeeseen alkaa hiipua. Finnit kyllä on lähtenyt (välillä kokonaan), mutta jotenkin mitään merkittävää muutosta, en missään vaiheessa ole nähnyt. Paitsi nyt nämä muut yllä luetellut asiat eli sivuoireet.
Ymmärrän, että mun tulee syödä näitä lääkkeitä vielä pari kuukautta, kun näitä näppyjäkin vielä on ilmestynyt harvoin, mutta ihmettelin tätä lääkärin arvioimaa 7 kuukautta! :o Mulla ei ole ollut näppyjä, kuin poskissa. Finnejä ei siis ole ollut selässä, rinnassa tai muualla... Oliko tää tosiaankin lääkärin mielestä sitten niin paha, että arveli kestoksi noinkin pitkän ajan. Viimeksi kun kävin lääkärissä, niin mulla ei ollut naamassa juuri mitään!! En kuitenkaan kyseenalaista sen enempää tätä lääkärinlausuntoa... ihmettelen vain itsekseni.
Miten teillä muilla on asiat tän lääkkeen kanssa?
3607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eiköhän se lääkäri vaan aja takaa tuolla sitä, että saat pysyvämmän tuloksen sitten kuurin loputtua. Minimihän pitäis olla se 3 kuukautta, mutta noin lyhyessä kuurissa ei kyllä ole järkeä, jos kyseistä lääkettä on lähtenyt käyttämään. Eli paremman tuloksen loppuen lopuksi tuolla pidemmällä kuurilla saat.

Äänestä
  • Kannattaa syödä se koko 7kk, mitä pidemmän kuurin syö, sitä todennäköisemmin akne ei uudiudu. Muutenkin sinua vaan rupeaisi myöhemmin vituttamaan jos lopetat kuurin kesken. Syö se loppuun asti!

    Äänestä

Valitettavasti monet ovat kertoneet, että Roan jälkeen akne on tullut ennemmin tai myöhemmin takaisin. Se kun ei vaikuta ihmisen hormonitoimintaan millään tavalla ja toisilla akne on enemmän hormonien sanelemaa, kun taas toisilla akne riippuu ihon kunnosta ja siinä olevasta tulehduksesta. Roahan vaikuttaa ihoon ja talinmuodostukseen, mutta kun lääkkeen lopettaa niin talinmuodostus voi hormonien sanalemana yltyä uudelleen. En siis ymmärrä miten Roaccuttan edes voisi tehota kaikilla pysyvästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


myria-- kirjoitti:

Oon kohta 4kk syöny roaccutania. Iho oli melko hyvässä kunnossa tuossa 1kk sitten ja arvelin jo, että saisin lopettaa kuurin. Lääkäri kuitenkin sanoi, että kuuri kestää mulla sen 7kk! Sillon ajattelin, että onko tää vaan rahastusta, koska iho tosiaan oli ainakin omasta mielestä suht. hyvässä kunnossa. Näppyjen tulo väheni huomattavasti just sillon ja oli aikoja, jolloin niitä ei ollu ollenkaan. Nyt niitä sitten taas jotenkin on.. Sellasia isompia paiseitakin välillä. Jotenkin musta tuntuu, että sama kun ei olis syöny koko lääkettä ollenkaan. Tuntuu, että tää iho on asettunu vaan itestään ja silloin tällöin tulee vielä muutama finni. Sivuoireita tästä lääkkeestä ei juurikaan ole ollut, mutta nyt rupee iho olemaan paperin ohut, ruma kauttaaltaan. Iho on sellanen kirjavan punainen ja käärmemäinen joka paikasta. Oon nähnyt koko tän lääkkeen ajan painajaisia ja hermo on ollu kireellä. Silmät ja huulet alkaa kuivua nyt oikein kunnolla, huulet oikein kuoriutuu irti. Silti finnit on niinkun olis normaalistikin, muutama sillon tällöin, varsinkin, jos on syönyt suklaata tms. Jotenkin usko tähän lääkkeeseen alkaa hiipua. Finnit kyllä on lähtenyt (välillä kokonaan), mutta jotenkin mitään merkittävää muutosta, en missään vaiheessa ole nähnyt. Paitsi nyt nämä muut yllä luetellut asiat eli sivuoireet.
Ymmärrän, että mun tulee syödä näitä lääkkeitä vielä pari kuukautta, kun näitä näppyjäkin vielä on ilmestynyt harvoin, mutta ihmettelin tätä lääkärin arvioimaa 7 kuukautta! :o Mulla ei ole ollut näppyjä, kuin poskissa. Finnejä ei siis ole ollut selässä, rinnassa tai muualla... Oliko tää tosiaankin lääkärin mielestä sitten niin paha, että arveli kestoksi noinkin pitkän ajan. Viimeksi kun kävin lääkärissä, niin mulla ei ollut naamassa juuri mitään!! En kuitenkaan kyseenalaista sen enempää tätä lääkärinlausuntoa... ihmettelen vain itsekseni.
Miten teillä muilla on asiat tän lääkkeen kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu