Voyager ei ole turvallinen, sanoo Euro NSCAP turvatesti, siinä ei ole viimeiseen 7 vuoteen tapahtunut mitään turvallisuuteen liittyvää kehitystä, pitääkö tässä alkaa katsomaan turvallisempaa autoa?
Voyager ei ole turvallinen?
Omistaja JMS
173128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
nyt kuule heitä avaimet heti pois äläkä katokaan sinne päin enää kun on se niin vaarallinen.
Kirjotatko tänne sun kotiosoitteen niin mä voin käydä hakemassa sen pois ettei se vaan vaikka räjähdä sinne teidän pihalle...
...vaivautunut lukemaan tuota mun viestiketjun lopussa olevaa tekstiäni, ennenkuin alat provoilemaan.
Auton valintaan vaikuttaa muutkin tekijät kuin törmäystestitulokset. Ne ovat tärkeitä, mutta eivät kerro koko totuutta turvallisuudesta. Onnettomuuksissa ei läheskään aina törmätä kiinteään betoniesteeseen törmäystestien tapaan. Kolaroivien autojen painoero ja korkeus vaikuttavat henkilövahinkojen todennäköisyyksiin.
Tärkein turvallisuustekijä löytyy kuljettajan istuimelta!
Chrysler Town&Country on pärjännyt varsin hyvin oikeissa onnettomuustilastoissa:
http://www.iihs.org/sr/pdfs/sr4003.pdf
Häiriköt voivat mennä tänne lukemaan Eero Ncap testeistä:
http://www.saunalambusplaza.net/teat/turvallisuus.html
No kyllä ne EuroNcap:n tulokset on luotettavia.
Tietenkin aina voidaan saivarrella autojen omapainoilla, mutta toisaalta Auto, Motor & Sport testasi kerran nokkakolarissa Smartin ja S-Mersun ja yllätysyllätys....kummankin auton sisätiloissa tapahtui yhtä paljon muodonmuutoksia. Tosin Smart kaatui testissä, mutta muodonmuutokset olivat vähäisiä.
Se on ihan hyvä, että Jenkkiautojen kupla puhkeaisi lopulta. Jos ne autot olisi niin hyviä, niin ei Ford tekisi niin suuria tappioita tai jenkkiautoja pitäisi myydä niin kovalla alella jopa kotimaassaan!
EuroNACPin testissä testattiin ensin polviturvatyynyllinen vasemmanpuoleisella ohjauksella varustettu Voyager. Se sai ihan kelvollisen tuloksen eli neljä tähteä. Siis samanlainen kuin täällä myytävä versio.
Sitten testattiin oikeanpuoleisella ohjauksella varustettu versio, johon ei polviturvatyynyä saa edes lisävarusteena. Se saikin vain kaksi tähteä, joten EuroNCAPin mielestä automallin tulos on tuo kaksi tähteä riippumatta siitä, kummalla puolella ratti on, vaikka versioissa on selvästikin eroa kolariturvallisuudessa.
DaimlerChrysler on ilmoittanut auton suunnitellun nimenomaan vasemmanpuoleisella ohjauksella varustetuksi. Ohjauksen siirtäminen oikealle on pakottanut turvallisuutta heikentäviin ratkaisuihin.
Jos tuo brittiversio olisi jätetty tekemättä tai nimetty muuksi kuin Voyageriksi, olisi meillä nyt kahden tähden sijasta neljän tähden Voyager.
Niin, tuolla kia-palstalla pyöri joku aika sitten voyager-intoilijoita jotka höpöttivät auton uber-paremmuudesta Kia Carnivaliin verrattuna, epäilyt turvallisuudesta kuitattiin heti jollain väitteellä. No nyt voidaan vertailla: Voyager kaksi tähteä joista toinen vedetty yli, Carnival reilut neljä tähteä.
USA:ssa ja Ruotsissa Voyager on pärjännyt paremmin kuin EuroNCAP-testeissä.
Ei ne tähet tee autoa yhtää turvallisemmanmaksi "meniköhän sinne päinkää". Pieni auto on turvaton vaikka tähtiä ois huru mykke. Iso auto on turvallisemman tuntunen vaikka tähtiä ei ois yhtään. Minä en edes lue niitä testejä luodaa vai vääränlainen illuusio
Siinähän tuli oikein pläjäys mutua, on totta että auton massalla on suuri merkitys törmäystilanteissa mutta jos korirakenne on heikko ei massa auta, ja tosiaan pienet autot eivät enää ole painoltaan mitenkään pieniä eivätkä myöskään välttämättä turvattomia. Tähdet todellakin kertovat auton turvallisuudesta kolaritilanteissa, se on ihan tutkittu juttu. Mutta mitä niillä tähdillä, turhahan se turvavyökin on ja kaiken maailman "ilmatyynyt"...hehehe
Turvallisuudesta tutkittua tietoa: (Englanniksi)
http://www.iihs.org/news/rss/pr081006.html
Jos Fiatilla täräytät Scanian perään niin kumpikohan on heikoimmalla!
Ottamatta kantaa mihinkään testiin tai niiden lopputulokseen , ajatelkaapa asiaa seuraavasti . Suomen autokannan keski ikä on noin palttiarallaa 10-12 vuotta ,( en vaivaudu hakemaan täsmä tietoa) siis minkälaisia arvoja sen ikäiset autot ovat saaneet nyky testien perusteella . Todennäköisyydet vielä mukaan laskettuna että olisit voyagerilla kolarissa osallisena niin HUHUHUHUHUH
Hei Kotiinkin on moni kuollut vaikka ei ole koteja testattu turvallisuudesta . Yhtä oikeaa " totuutta " ei ole tässäkään hommassa . Jokainen valitsee itse miten päivänsä elää . Vinkki sulle , älä hermostu testeistä tai onko autosi vastaantulevista se vahvempi versio , ei tänne olla ikuisiksi ajoiksi tultu olemaan . HELPOMMALLA PÄÄSET ......
En tiedä noista tähdistä ja törmäystesteissä mutta omakohtainen kokemus Voyagerilla äskettäin ajetusta lähes nokkakolarista osoittaa, että Voyager ON turvallinen auto.
Ilman suuren auton antamaa suojaa ja toimivia turvatyynyjä vaimoni olisi loukkaantunut erittäin vakavasti mm. kasvoihin ja kehon yläosaan.
Toki auto meni päreiksi, mutta väliäkös tuolla, se kuitenkin suojasi sisällään olevia matkustajia ja autojahan saa aina uusia, vaimon uusiminen onkin jo hankalampi homma!
Auto saattaa olla vain yhden tai kahden tähden arvoinen - vaimo vähintään kymmenen :)
luotettavia,mutta ei vertailu kelpoisia keskenään,ainoastaan samassa luokassa.
nämä todelliset kolaritilastot kertovat karua totuutta raskaampi auto on aina turvallisempi,
ja vojan pisteet ovat huippuluokkaa niissä..
ja nämä testeillä ei ole sitten mitään tekemistä jos
2005 malli riisipussista on pärjännyt siinä ja satut ajamaan mallilla 2003..
Chrysler Grand Voyager törmäystestitulokset
31.01.2007
Chrysler Grand Voyager saavutti täydet viisi tähteä NHTSA:n (National Highway Traffic Safety Administration) suorittamassa törmäystestissä.Euro NCAP:n suorittamassa törmäystestissä vasemmanpuoleisella ohjauksella varustettu Chrysler Grand Voyager saavutti neljän tähden tuloksen.
Noin 80 prosenttia Euroopassa myydyistä, ja kaikki Suomessa myytävät Chrysler Voyager –autot on varustettu vasemmanpuoleisella ohjauksella. Auton rakenne on suunniteltu nimenomaan vasemmanpuoleista ohjausta ajatellen. Oikeanpuoleisella ohjauksella olevaan autoon tehtyjen ratkaisujen johdosta se saavutti ainoastaan kaksi tähteä Euro NCAP:n suorittamassa törmäystestissä. Euro NCAP julkaisee ainoastaan oikeanpuoleisella ohjauksella varustetun Chrysler Grand Voyagerin törmäystestitulokset, mutta kuten Euro NCAP:n puheenjohtaja Claes Tingvall toteaa tänään julkaistussa lehdistötiedotteessa, on vasemmanpuoleisella ohjauksella varustettu Chrysler Grand Voyager huomattavasti turvallisempi auto. Selostus vasemmanpuoleisella ohjauksella olevan mallin (LHD) selviytymisestä törmäystestissä löytyy kaksisivuisen raportin toiselta sivulta varsinaisten törmäystestitulosten jälkeen. Chrysler Finland Oy korostaa, että kaikki Suomeen tuodut ja myydyt autot, jotka siis on varustettu vasemmanpuoleisella ohjauksella, ovat ehdottoman turvallisia. Kaksi tähteä saavuttanut malli ei ole myynnissä Suomen markkinoilla.
-----
Ilmeisesti ketjun aloittajalla on oikeanpuoleisella ohjauksella oleva malli?
Ei ole oikealta ohjattavaa, halusin tästä aiheesta vain keskustelun ja ihan hyvän sellaisen sainkin. Nyt selvisi minullekin nuo testitulokset ja sainkin STT:n uutisesta aivan väärän kuvan, joten kiitos vastauksista ja varmasti jatkuu ajo turvallisella Voyagerilla!
Eipä ole tuo pökötti pärjännyt keskitasoa paremmin aikanaan noissa testeissä. Mutta tuulilasissa olleessa Suomessa ja Ruotsissa oikeasti tapahtuneiden onnettomuuksien pohjalta tehdyn turvallisuusjutun mukaan auto oli turvallisimmassa luokassa kummassakin maassa.
Epäilen että jotkut autonvalmistajat kehittävät turvallisuuttaan siten että pärjäävät nimenomaan tuossa euroncap -testissä. Se on kuitenkin vain testi, oikeassa elämässä ei ole varmaan kahta ihansamanlaista onnettomuutta vaikka niitä sattuu koko ajan. Huikea mainosarvo tuolla testillä nykyään tosin on.
Mitä rähän voyageriin tulee on se kokonsa puolesta taatusti jo turvallinen, tosin sillä matkustaville lähinnä. Näiden isojen autojen yleistyminen käy pienemmillä liikkuvien turvallisuuden päälle, tätä mieltä minä olen.
Ei siinä mitään, jos sellaista todella tarvii. Mutta kun perheeseen syntyy ensimmäinen lapsi, jollakin lienee jo pakko hommata Grand Voyager kauppamatkoihin...