Tuli tuossa käytyä Saksan-maalla ja panin jälleen kerran merkille, että siellä on taksikalustona enemmän W124-korisia Mersuja kuin uudempia. Täällä Suomessa taas ei tunnu taksiksi kelpaavan Väyrystä vanhempi Mese. Helsingin taksitarkastajakin ajelee prameasti farmarimallin E-sarjalaisella, jonka listahinnalla saisi pari kappaletta edustusluokankin autoja joltain muulta merkiltä.
Taksin asiakas tilaa mukavan ja turvallisen siirtymisen paikasta toiseen, ei edustuskuljetusta. Miksei Suomessakin voisi porrastaa taksien kilometrihintaa auton koon ja hinnan mukaan? Siis miksi KAIKKIEN asiakkaiden pitäisi maksaa hintalisää siitä hyvästä, että osa taksiyrittäjistä haluaa pönkittää egoaan ajamalla "liian kalliilla" autolla?
Taksin asiakas tilaa mukavan ja turvallisen siirtymisen paikasta toiseen, ei edustuskuljetusta. Miksei Suomessakin voisi porrastaa taksien kilometrihintaa auton koon ja hinnan mukaan? Siis miksi KAIKKIEN asiakkaiden pitäisi maksaa hintalisää siitä hyvästä, että osa taksiyrittäjistä haluaa pönkittää egoaan ajamalla "liian kalliilla" autolla?
Vastaukset 78
Vanhimmat
Nyt puhut asiaa,kuomaseni.Olen itsekin ihmetellyt samaa asiaa.Tuo olisi hieno idea porrastaa maksut eri luokkiin.Aivan turhaan maksamme ylimääräistä kalliin auton hintalisää.Muualla maailmassa on taksit eri hintaluokassa (siis auton arvo) kuin täällä Suomessa.
Pekingissä taksit on jaettu kolmeen kokoluokkaan, muistaakseni hintaporrastus oli 0,80, 1,00 ja 1,20 yuania per kilometri. Ensimmäiset viisi kilometriä kiinteällä hinnalla. Halvimman hintaluokan autot olivat Daihatsu Charadeja, joiden etupenkillä tällaiselle 190-senttiselle hujopille tulee vähän ahdas olo, varsinkin kun kuskin turvaksi rakennettu rautahäkki vie puolet istumatilasta. Kalleimman hintaluokan autot olivat VW Passatin kokoluokkaa.
Tätä voisi vapaasti soveltaa Suomeenkin. Halvin kokoluokka voisi olla Corolla-luokkaa, keskimmäinen Passat-luokkaa ja kallein Mersu-luokkaa. Tilataksit erikseen.
Taksibisnes lienee ainoa yrittämisen muoto, jossa ei ole minkäänlaista hintakilpailua Suomessa.
Suomessa pikkaisen toisenlainen elintaso, auton kustannukset suhteessa työvoimaan pienet, jäisi hintaero aika pieneksi, toiseksi autot varsin kovassa käytössä 100 - 200 Mm / vuosi, joten auton kestävyys ja hinta myytäessä varsin merkityksellisiä kokonaiskustannuksiin. Yhteenvetona: taksilla ajo suomessa halpaa ja hinta tiedossa etukäteen, toivottavasti systeemiä ei muuteta.
Löytyisikö tästä kenties jotakin faktatietoa? Ymmärrän kyllä, että työvoimakulut ovat suuret, mutta sitäkin voisi pohtia, että kannattaako autoja seisottaa päivisin tyhjillä tolpilla, kun viikonloppuöisin ja lentokentällä saa aina jonottaa taksia. Eli kalusto on vajaakäytössä suurimman osan aikaa, kun taas kiireisimpään aikaan kapasiteetti ei riitä alkuunkaan typerien säännöstelypykälien takia.
Hintahan olisi tiedossa etukäteen tässäkin systeemissä. Taksa on näkyvissä selkeästi auton ulkopuolella. Keskuksesta voi tilata haluamansa auton - jos on kiire, joutuu maksamaan "nykyhinnan". Tolpalla taas autoja on yleensä jonossa, siitä voi valita haluamansa. Jos auton ottaa lennosta eikä ole varaa kalliimpaan kokoluokkaan, voi odottaa seuraavaa.
Ei ole laskelmia, mutta olen seurannut yhden taksiyhtön toimintaa "lähietäisyydeltä" ja itsekin ajanut joten aika hyvä näppituntuma on.
Pointtina koko järjestelmän takana on palvelun takaaminen ei kiinnostavinakin aikoina, eli jotta hommalla voi elää ja tehdä sitä ammattimaisesti (mikä on jatkuvan ja luotettavan palvelun edellytys) ei voi antaa satunnaisten vipeltäjien kuoria kermoja.
Myöskään valtio tuskin haluaa siirtää taksitoimintaa pimeäksi kun se nykyään on korttien ja mittareiden ansiosta päivänvalonkestävää liiketoimintaa.
Ravintoloiden sulkemisaikojen taksinsaantiongelmaa ei varmaan voida hoitaa millään määrällä takseja, siihen tarvittaisiin bussien apua, järjetöntä että bussien kulkuaikoja ei ole säädetty ravintoloiden aukioloaikojen mukaisiksi.
Myös taksia ajaneena voin sanoa että ravintoloiden purkuaikaan ei mikään järkevä määrä takseja riitä viemään kaikkia halukkaita sillä punaisella sekunnilla kotiinsa. Ja on se kumma että koko ilta on ryysitty sisäänpääsyjonoissa, baaritiskijonossa, vessajonossa, tanssilattian tungoksessa ja nakkikioskijonossa, niin sitten taksijono on se viimeinen niitti arkkuun. Tällä logiikalla kaikki palvelut pitäisi olla mitoitettu ja miehitetty aina maximikapasiteettia varten. Ja kuitenkin viikonloppuisin klo 5 viimeisiä jo kuskaillaan kotia tolpilta, että ei se tunnin puolentoista suoritus n.1500( espoo ja vantaa n.800 autoa) autolta ole mielestäni paha aika saada kaikki väsyneet juhlijat kotiinsa.
Ja jos on kiire kotiin, silloin luulisi lähtevän aikasemmin!
Tukholman esimerkki koko taksiliinkenteen vapautuksesta ei tuonut kaivattua lisäkalustoa liikenteeseen varsinkaan yölliseen aikaan, vaan kaikenkarvaiset kirjavat yrittäjät nyhtävät vähintään sen mitä taxi-stockholmkin ottaisi ja turvallisuuden kanssa on sitten niin ja näin.
Itse en lähtisi romuttamaan nykysysteemiä, on kuitenkin paras näkemäni ja tietämäni. Palvelu ja saatavuus ovat nykyisellään kiitettävän korkealla tasolla.
Kaikille marisijoille ja narisijoille suosittelen että käytte ajamassa pirssiä ennen kuin tulette tänne ottamaan kantaa miten ko. alaa tulisi hoitaa. Ehkä teillä olisi hieman toisenlaiset mielipiteet noin kk. sekalaisten ajojen jälkeen.
hinnat 1.20, 1.60 ja 2 rempulaa kilometriltä. Aloitustaksa 10 RMB (yöllä törkeät 11 RMB) sisältäen noin 3 kilometriä. Pienimmät xialeja (paikallinen tojojohdannainen), keskikokoiset lähinna sitikoita XM tai jettoja ja kalliimmasti mentäessä audi satasta tai sen johdannaisia. Taksia käytetäänkin paikasta toiseen liikkumiseen eikä edustamiseen kuten Suomessa. Rautahäkit ovat ovat muuten poistumaan päin, joten tuo keskimmäinenkin vaihtoehto tarjoaa riittävän matkustusmukavuuden.
puhut, Suomen systeemi on hyvä, erityisesti keskitetty tilauskeskus, kaikki autot tilattavissa yhdestä numerosta. Tekstiviestillä tilaaminen aivan killeri, laidoilla saa auton nykyään aina, aikaisemmin ei päässyt edes keskukseen, laidoillahan autoja riittää.
Auto hankinta kulut on n.10% kuluista joten ladalla ajo ei paljon hintoja tiputtais.
Poliisi on vahvistanut ajovuorolistan jonka mukaan myös rauhallisina aikoina autoja on seisotettava tolpilla.
Meinaatko että lentokentällekkin tulee ihmisiä 24h?, sama koskee myös Esm Helsingin keskustaa hiljaisina arkiöinä. mee katsomaan taksiasemia esm tammikuun arkiöinä ja mieti sitten mikä kannattaa ja mikä ei.
Olen kunkun kanssa täsmälleen samaa mieltä.Pirssien käyttö on tajuttoman kallista täällä.Osasyynä on kalliit autot.Huolimatta taksi-verohelpotuksista.
Ja isäntien turhamaisuudesta.
Mihin verrattuna taksi on: "tajuttoman kallis täällä"??
Tukholmassa 7km matka maksaa Stockholm taxilla 33 eur, kun täällä meillä sama matka maksaa n.14-16 eur.
VAi vertaatko linja-autoon? Linja-auton kuluistahan yhteiskunta maksaa puolet, joten ilman tukia lipun hinta olisi kaksinkertainen. (Esim. yölinjat) Linja-autossa kulkee myös monta maksajaa kerralla. Jos taksiin menee 4 matkustajaa, niin matkan hinnaksi esikaupunkialueelta keskustaan jää bussilipun hintaa vastaava summa.
saksan matkalla kun olin niin käytin taksia, w124-kori mersu, kuljettajakin oli joku itämaalainen, mutta osasi englantia ja sakasaa joten kuten.
ukko painoi kaasua ja jouset oli poikki vai (mitkäköhän kun hyppi ja nuokku ihan rutosti.
saksassa ne laittavat vaihtomoottorin tilalle, kunhan vain kori kestää.
mutta merkille pantavaa oli että näin myös taksi S-sarjan mersun uusik.
saksalaist?...pirun tarkkoja.
Tietenkään ei pidä tinkiä liikenneturvallisuudesta ja matkustusmukavuudesta. Sen verran täytyy tasosta pitää kiinni, että mitään väsyneitä katiskoja on turha taksikäyttöön päästää. Sama koskee myös kuljettajia. Tuo kokoluokkaan sidottu hintaporrastus olisi mielestäni oikeudenmukaisin ja turvallisin tapa alentaa taksilla ajamisen hintaa.
.
Missäpäin Saksaa teit ko.havainnon??
Olen viimeisen kolmen vuoden aikana käynyt kymmenisen kertaa Saksassa;Hampurissa,Berliinissä,Frankfurtissa,Düsseldorfissa ja Münchenissa,ei ainakaan yhdestäkään em.kaupungeista tuo suhdeluku pidä paikkaansa!
Eniten vanhempia Mersuja oli taksissa Berliinissä ja Düsselissä,mutta vähemmistönähän nuo kyllä sielläkin olivat,124;set ja muutamat 126- sarjalaisetkin ,väyryset kyllä tuossa beesissä,tummaihoisten kuljettajien taksilegioonassa ylivoimaisena enemmistönä olivat,oikeastaan C;tä,etenkin vanhempaa farkkua oli varmaan toiseksi eniten.Etenkin Frankfurtissa tuli paljon käytettyä taksia,en kertakaan matkustanut minkäänmuunlaisessa kuin 210;ssa.
Kyllä etenkin ne Berliinin pirssit ovat kyllä hillittömästi työnnettyjä,muutamissa tuli matkamittaria tiirailtua,lukemia oli tuollaisia 700tkm jne.Taatusti tarkka Saksalainen ajaa korin loppuun konetta vaihtaen,melkoisia nitisijöitä niistä osa oli.
"Kyllä etenkin ne Berliinin pirssit ovat kyllä hillittömästi työnnettyjä,muutamissa tuli matkamittaria tiirailtua,lukemia oli tuollaisia 700tkm jne.Taatusti tarkka Saksalainen ajaa korin loppuun konetta vaihtaen,melkoisia nitisijöitä niistä osa oli."
Suora lainaus Eemelin kirjoituksesta.
Ja kaikki löytävät Saksasta ainoastaan alle 200tkm ajettuja yksilöitä...?
-Kukaan ei ole niin tyhmä,kuin ihminen-
...Frankfurtissa oli se millä minä ajelin, Hampurissa kans olen käynyt mutta se on sivistyneempi kaupunki eikä näkynyt vanhoja herroja. Münchenissa ei taida kans olla vanhoja, tulee aina käytyä Saksassa silloin tällöin.
Saksassahan niitä Mersuja ostellaan muuhunkin käyttöön, kuin ammattiautoiluun. Oliko se 2001 vuoden tilasto, jonka mukaan Saksan toiseksi myydyin automalli oli Golfin jälkeen C-Mersu. Eli kyllä niitä on siellä miljoonittain ihan ns. tavallisessa ajossa, tavallisen auton vuosikilometreillä. Kaikkea löytyy, ja paljon!
Juu, osta vain saksasta "vähänajettu" beige harmailla nahkaverhoiluilla.
Onkos siellä muuten muunvärisiä taxeja? Ei taida montaa olla.
Saksassa taxit on tehty taxeiksi jo tehtaalla, ei niinkuin meillä, että kun ne poistuvat, pyritään salamaan aiempi ammattikäyttö.
Taitaa muuten olla myös taxien käyttäjät tuolla muualla aivan tavallisia ihmisiä, kun taas meillä käyttäjäkunta ainakin näyttäisi olevan sitä parempaa kansanosaa.
Muuten, ei taida olla missään muualla EU:n alueella niin riskitöntä yrittämistä kuin suomen taxi. Kyllä taxoissa on taas valtavat korotuspaineet, kun KO lätkäisi melkein 20 Euron teostomaksut vuodessa.
Polttoaineetkin on kallistuneet, vaikka nykyauto syökin parilitraa vähemmän kuin entinen jne. puhumattakaan auton verottomuudesta.
Jos haluaa matkustaa muulla kuin julkisella kulkuneuvolla esim hesasta rovaniemelle, kannattaa vuokrata rekka. Se tulee halvemmkasi kuin taxi.
Selkeästi suurin osa taksikalustoa oli W124-Mersuja. Sen pani merkille jopa naispuolinen seuralaiseni...
Taksiliikenteen taksan perusteena olevan kustannusindeksin mukaan suurimmat kulut ovat palkat, välilliset palkat , polttoaineet, huolto jne. ( tilastokeskus ). Kaluston osuus / poisto ei ole suurin tekijä. Varmaankin ymmärrät ettei kallista autoa tarvitse ostaa kuin kerran. Väliraha vaihdettaessä Mb:tä Mb:hen ei ole enää niin mainittavan suuri, mutta tästäkin syystä on syytä vaihtaa autoa aikanaan. Jos ajat mittariin 1/2 milj. km kaikki automyyjät juoksee karkuun. Myös varmaakin muistat, että uudessa autossa on takuu, joka sekin koituu Sinunkin eduksesi laskien kuluja jotka ovat vaikuttamassa taksan kehitykseen. MIKSI MUUTEN KAUPOISSA ON UUDET KYLMÄKONEET JA HIENOT LIHATISKIT?? Kävin tuolla etelän mailla ja kaupat oli ihan toisen näköisiä ja hinnatkin oli halvempia...
sinänsä, että kauppiaat ovat VAPAASSA kilpailussa onnistuneet saamaan asialliset kylmä ym tilat tuotteilleen.
Mitenkähän hienot tilat olisivatkaan taxeilla, mikäli vapaa kilpailu sallittaisiin?
Suljetusta säännellystä järjestelmästä on hyviä esimerkkejä lähietäisyydeltä ja menneisyydestä.
Olisi aika äänestää ulos HEIKOIN lenkki, nimittäin sanelupolitiikka.
Samalla voitaisiin avata myös taxiautoilu siihen haluaville!
Ookoo, nykyisillä koroilla pääomakulujen osuus ei liene kovin suuri. Väite siitä, ettäkö E-sarjan Mersu menettäisi markkamääräisesti (tai siis euromääräisesti) vähemmän arvoaan kuin joku puolet halvempi ylemmän keskiluokan auto kuulostaa aika uskomattomalta. Lisäksi E-sarjan Mersun ylläpitokulut (polttoaine, huollot, varaosat, vakuutukset) ovat huomattavasti korkeammat per kilometri kuin "rahvaanomaisemmilla" merkeillä. Takuu on muillakin merkeillä kuin Mersulla!
En ymmärrä, miksi asialliseen ihmettelyyni täytyy vastata noin hyökkäävästi. Jos hinnat porrastettaisiin, taksikenttään saataisiin edes jotain kilpailua. Luksuskyytiä niille, jotka sellaista haluavat ja hieman edullisempaa mattimeikäläisille. Sanoinhan jo aikaisemmin, että kaluston luotettavuudesta ja liikenneturvallisuudesta ei pitäisi tinkiä.
Periaatteessa kapisemmalla kalustolla ajavat saisivat jo nykyään veloittaa alempaa hintaa kuin esim. Mersu- tai Volvo-suharit.
Kyllähän se korpeaa maksaa ns. täysi hinta tässä taannoinkin yli 400 tkm poljetun, siivoamattoman Ave-farkun kyydistä, joka oli samalla kova kuin kivi ja veltto kuin.... hmmm. Iskarit ja jouset lopussa, pohjasi pienessäkin montussa ja istuinpehmusteet painuivat istuinrunkoja myöten littuun.
Toinen vastaava ale-kyyti oli sinänsä uusi ja siisti Zafira, mutta sellainen kova kotelo, että luuli istuvansa Marko Ahtisaaren bassokaapin sisällä.
Kolmas poikkeus on naapurikylän Lada, jonka kyydistä tosin maksaisi jopa ylimääräistäkin. Tunnelma on katossa, kun sillä tekee kotimatkaa valomerkin jälkeen. Muuten ehkä ei.
Mutta taksa auton mukaan, se olisi oikein kaikin puolin.
Kovastippa on maidon litrahinnoissa eroja... ja keppanan....
Mikä öljy-yhtiö laskuttaa Mersun tankkaamisesta enemmän kuin jonkin toisen merkin. Kerro oi Kuningas l.H-J .. Varaosat maksavat mb:ssä taatusti vähän kun on kolmen vuoden taksitakuu vrt. toyotan 1 v.
kilpailussa on hinta eroja, testaa Tukholman taksit. Suomessahan on takseissa maksimihinta(ei minimi) jota vapaassasysteemissä ei ole.
Eikös se ole juuri asiakkaan etu että maksimi on määritelty, eikä minimi??
Tuosta hintaporrastuksesta puhutaan näköjään tasaisin väliajoin.
Ajattelepa asiaa jonkun ruuhkahuipun aikaan (vaikkapa uudenvuoden yö). Jo nyt auton saanti on hankalaahkoa. Entäs sitten kun humalaiset suomalaiset käyvät etsimään itselleen sopivan hintaista kuljetinta. Vähemmästäkin syntyy tappelua.
Kaiken lisäksi auton ahnkinta ei taida olla kovinkaan merkittävä hinnankorottaja? Itse olen pelkästään tyytyväinen Suomen taksiin. Ja niinkuin eräs autoilija asian ilmaisi, iso, mukava ja turvallinen auto on merkittävä osa asiakaspalvelua. Maaseudulla se voi olla tila-auto ja kaupungissa vaikka Mersu (johon vielä aika moni ammattiautoilija luottaa).
Kaikki isoja ja mukavia..pah!
Avensis, ja erilaiset möhköpakettiautot mukavia? Makunsa kullakin. Jos taksimatkan hintaso on tämä, voitaisiin määrätä jokin auton minimihinta takaamaan kyydin tasoa, esim. verollisena 40000€.
Tai järkevämpänä vaihtoehtona vapauttaa taksit kilpailulle, jolloin niitä pystyisi käyttämään muutkin kuin liikemiehet, eläkeläiset ja vammaiset. Korkeista matkahinnoista huolimatta autot on kaikkien idioottimaisten sponsoritarrojen peitossa, niin ettei ulos tahdo nähdä. Hintaporrastuksen toteuttamista käytännössä olisi syytä tutkia enemmän.
Asiassa on varmaan ajateltu sitä että (jos nyt olen ymmärtänyt oikein että kaikkilla taxeilla on merkistä/koosta riippumatta sama hinta), että kaikille tulisi suhtkoht saman verran kyytejä, ja että rahamäärä mikä taxeille tulee, olisi suhtkoht sama. Siis: Jos jotkut saisi enemmän ja toiset vähemmän, työttömyystilastot menisi taas väärään suuntaan, ihmiset ottaisi aina halvemman kyydin.
Nyt löytyi selitys sille, miksi Siwassa ja Stockalla on samat hinnat. Jos niissä olisi eri hinnat, ihmiset kävisivät vain Siwassa ja kalliimpi Stocka joutuisi irtisanomaan työntekijänsä.
Vai meneekö se sittenkään noin? Kannattaisiko välillä vähän miettiä, mitä näppikseltään päästää?
Kyllä pitäs joku kohtuus olla rosvoamisessakin. Kuskit ajelee lostomersuilla nälkäpalkalla, kun isännät vetää lonkkaa ja laskee miljooniaan uima-altaittensa äärellä.
Yhdenkään Avensiksen ratin takaa ei löydy auton omistajaa ja Mersukin pitää olla isolla koneella enenkuin yrittäjä itse viitsii käydä töissä piipahtamassa. Huomaa, että hinnat ovat " kohdallaan".
Minä sovellan jo tuota ajatusta, kun tilaan taksin. Jos pihalle tulee joku muu auto, kuin Mersu en mene kyytiin. Odotan 15min ja tilaan uuden auton. HEH kerrankin kävi neljä avensista pihalla. Piti lopulta jo tilata naapuri rapun eteen, mutta lopulta tuli Mercedes.
Autoa tilatessasi, sano että vain Mersun E-malli käy, jolloin keskus välittää tilauksen vain sen tyyppiselle autolle. Säästät omaa ja muiden aikaa roppakaupalla.
Toinen pointti on että jos jatkuvasti tilaat jullikoita osoitteeseesi, kuljettajat kyllä muistaa osoitteen sellaisena jota ei kannata kuitata ja pian olet kokonaan ilman autoa.
Itse soitan aina keskukseen jos asiakasta ei näy, etteivät turhaan vaivaa muita kuskeja "no show" tilauksilla.
Kaikki taksikuskit on hielle haisevia kusipäisiä idiootteja. Muijallekin oli höpissy vaikka mitä hävyttömiä. Eikä edes biisit soi itkevät jostain teostosta vaikka ajavat verottomilla miljoona mersuilla ja vievät kaikki rahat.
Niin suomalaista, niin suomalaista. Välillä valitetaan vaikkapa Toyotien määrästä taksitolpalla (epämukava kyyti jne.) ja välillä sitten Mersut ovat liian kalliita ja hienoja ja taksat myös. Ajakaa ...kele busseilla tai fillareilla jos ei taksin kyyti kelpaa. Itse olen enemmän kuin tyytyväinen suomalaisiin autoilijoihin ja heidän (uudehkoon ja siistiin) kalustoon ja monipuoliseen palveluun (normaali henkilökuljetus, luotettavat pakettikuljetukset jne).
kallista kyytiä. eiks se oo noin euron / km.
jos joutuu 200:sen kyytiin...
Alä poika horise. Voin taata taksia yli 20 v ajaneena, etten penkillä haissut hielle, enkä paskalle, enkä esittäny sopimattomia en nais enkä meispuolisille asiakkaille. Musiikki soi jos asiakas pyyti. Taidat olla yksi niistä Suomen peruskateellisista.
Käyppä katsomassa Kyproksella Kreikan puolella, millaisilla pirsseillä siellä ajetaan.
KATEELLISENA ON HELPPO OLLA.
Alä poika horise. Voin taata taksia yli 20 v ajaneena, etten penkillä haissut hielle, enkä paskalle, enkä esittäny sopimattomia en nais enkä meispuolisille asiakkaille. Musiikki soi jos asiakas pyyti. Taidat olla yksi niistä Suomen peruskateellisista.
Käyppä katsomassa Kyproksella Kreikan puolella, millaisilla pirsseillä siellä ajetaan.
KATEELLISENA ON HELPPO OLLA.
Vois ne tolppahomotkin kertoo joskus rehellisesti niistä miljoonistaan ja verottomista Mersuistaan. Rouvat varmaan ajelee SL:llä turkit päällä ja isännät itse ostaa vaan isompia lompakoita, että sopii rahat mukaan jos vaan jaksaa niin paljon kantaa..
Homolla rouva, onko yleistäkin piireissäsi.
ev
Pitäis porrastaa se hinta myös auton iän mukaan, että jos joutuu vanhalla autolla matkustaan ni ei tarvis niitä sikahintoja maksaa ja tieteski koon ja mb:ssä mallimerkinnän mukaan. Et sitä mukaa ku matkamittariin tulee kilsoi ni hinta niinku laskee. Paljo on yli 100000 km ajettuja taksejaki ja ne kilisee ja kolisee, ei oo mukavaa ja siitä pitää sitte maksaa...
Pitäis porrastaa se hinta myös auton iän mukaan, että jos joutuu vanhalla autolla matkustaan ni ei tarvis niitä sikahintoja maksaa ja tieteski koon ja mb:ssä mallimerkinnän mukaan. Et sitä mukaa ku matkamittariin tulee kilsoi ni hinta niinku laskee. Paljo on yli 100000 km ajettuja taksejaki ja ne kilisee ja kolisee, ei oo mukavaa ja siitä pitää sitte maksaa...
Moniko tämän palstan lukijoista ajaa vanhalla taksilla? Jos kaikki taksit ols Skodia taitais käytetyt mersut ja niiten varaosat sekä huollot olla hiukka paljo kalliimpia.
Eipä voi olla kommentoimatta tästä varsin typerästä aiheesta.
Kuningas, vai mikä lie kerjäläinen oli nähnyt stadissa 210 farkun ja siitä suivaantuneena (kateellisena) alkoi vertailemaan sitä muiden maiden takseihin. Kuten näistä yllä olevista kirjoituksista varmaan on jo kaikille ne lukeneille selvinnyt, auton( siis siihen sitoutunut pääoma, huolloissa ei per km laskettuna ole suuria eroja) kustannukset ovat TAKSASTA 10 % luokkaa. Työvoimakustannukset ovat 64%.
Ja joku viisas siellä tiesi kertoa että auton omistajat (käytti termiä isäntä) ajavat vain mersuilla ja että avensista ajavat vain ne kuskit joiden työnanatja ei itse aja.
No eipä ole minkäännäköistä tajua alasta silläkään kaverilla mutta eipä kannattaisi ruveta kommentoimaan asioita joista ei MITÄÄN tiedä.
Laitan tähän nyt seuraavaksi teille asiantuntijoille aivan oikean esimerkin siitä paljon taksiauto tuottaa stadissa.
Luvut ovat viime vuodelta ja auton omistaja asuu toisaalla suomessa eli minä ajan + hoidan autoa ja minulla on työssä yksi vakituinen ja yksi tuurari.
Auton merkkiä en sano mutta mersu tai toyota se se ei ole.
Eli tuotto oli viime vuonna 120000 euroa josta tietysti otetaan pois alv 8% eli jää n.110000 euroa. Eli kaikki tuotto tuli vieraalla työvoimalla ja alan kokemusta yli 6 vuotta omaaville työntekijöille palkkaus on 36% netto tuotosta (siitä 110000 eurosta) eli palkat tekevät ilman sivukuluja n. 40000 euroa + sivukulut 44% eli n.17400 euroa tekee siis yhteensä 57400 euroa.
Minun palkkaukseni eroaa jonkun verran puhtaan kuljettajan palkasta ja saan hieman paremman korvauksen kun käytän aikaa "hallinnollisiin" tehtäviin eli siitä aiheutuu muutaman tonnin kustannus kuluineen vuodessa eli voisi olla aika lähellä että 55000 olisi rahaa tässä vaiheessa jäljellä.
Pieniksi menee miljoonat.
Taksin vakuuttaminen on aika arvokasta puuhaa. Vuoden täysvakuutus maksaa 6000 euroa (vaukuutus ei sis. alvia)ja polttoaineisiin menee n. 7000 euroa/vuosi (veroton) eli siis 55000-(6000+7000)= 42000.
Liikennöinnistä aiheutuu kuluja meillä stadissa seuraavasti. HTD:n maksut (että voi ottaa ajoja vastaan siltä ärsyttävästi rääkyvältä koneelta) on vajaa 200 euroa/kk eli 2400 / vuosi - alv eli noin 1800 euroa netto on varmaan aika lähellä.
Diesel vero on reilun 550 euroa vuodessa ja renkaitakin on mennyt neljät (400 euroa kierros) joten niihin on mennyt 1600 euroa. Miljoonista on sis jäljellä 42000-(1800+500+1600)= 38100 euroa.
Huollossa autoa pitää käyttää 15000 km välein ja huoltojen keskihinnaksi laskin tuossa äkkiä 500 euroa netto. Eli 120000 km aikana auto on ollut huollossa 8 kertaa ja näin ollen niihin on rahaa mennyt 4000.
Auto on niin uusi että siinä on takuu joten korjauksiin ei ole rahaa paljon mennyt mutta esim auton peseminen maksaa myös takseille. Pesen auton 3 kertaa viikossa ja siihen menee 10 euroa keskimäärin kerta eli 30:-/vko eli 1560:- vuosi eli n.1270 euroa veroton/vuosi.
Kaikennäköistä pientä hajoavaa listan pätkää, vahapurkkia, jne tulee ostettua autoon vuoden mittaan ja lyllä niihin varmaan se 500:- netto menee.
Kun työnantajani vaihtoi autoni uuteen hän maksoi välirahaa n. 20000 euroa ja sille tuli 3:n vuoden rahoitus eli se tekisi ehkä siinä 700 euroa/kk netto eli 8400 euroa vuosi. No niin nyt alkaa olemaan kaikki menot , ainakin minun mielestä valmiina. 38100 oli siis rahaa edelleen. Siis 8400+500+1270+4000=14100 eli siis 38100-14100=24000 euroa.
Olen alalla ollut kohta kahdeksan vuotta ja 700000 km ammattiajoa ajanut, sekä alaa aika pirun läheltä seurannut, enkä nyt enään muita menoja löydä.
Paitsi kirjanpitäjä ja se on vanhan tonnin/ netto kuussa eli 170 X 12 =2040 eli työnantajani tienaa n.22000 euroa vuodessa bruttoa.
Veroa varmaankin menee 25-27 pinnaa loppupelissä koska oy:stä on kyse eli voisi arvioida 16280 euroa eli melko tasan vanhan satasen hänellä jäävän.
Tietysti aivan kiva raha tekemättä mitään, ajattelee kuningas ja muut asioista perillä olevat lähteet tiksin shellin baarissa.
Mutta työn antajani on aikanaan ostanut taksilupansa vapailta markkinoilta ja maksanut siitä maltaita. Esimerkiksi tällä hetkellä hinnat liikkuvat 130-150000 euroa. Ja jos ajattelee että hankit tuottoa/maksat pankkiin sitä paperia niin ei siinä nyt ihan hirveitä jää. Ei ainakaan miljoonia, ei edes markoissa.
Ja onhan hän kuitenkin loppujen lopuksi vastuussa siitä mitä minä hänen yrityksensä edustajana teen tai jätän tekemättä.
En tietenkään tiedä kaikkia menoja aivan tarkkaan ja en niitä jaksa edes alkaa laskemaan tässä teille, vaan tarkoitukseni oli vain ohjata herroja tässä keskustelussa hieman tärkeämpien asioiden pariin kuin autojen.
Ja perisuomalainen kateus vaan romukoppaan.
Jos työhaluja löytyy niin kyllä taksista töitä tekeville löytyy.
Ei ne autot ole maailman tärkein asia.
Asiallista puhetta. Aina kun kayn suomessa lomalla taalta rapakon takaa on mukava ajella taksilla. Ammattimiehet loytaa aina perille ja autot on asiallisessa kunnossa eivatka mitaan romuja. Saisivat saksalaisetkin ottaa mallia suomalaisista taksimiehista.
Mutta, mika ihmeen lupa pitaa olla taksitoimintaan? Onko taksi niin vaarallista tai vaativaa etta sita pitaa rajoittaa? Ei ole mitaan jarkea etta luvasta maksetaan yli 100,000! Eiko ole yhteiskunnan etujen mukaista etta vapautetaan tamakin ala kilpailulle. Vapaa kilpailu on kuitenkin ammattimiesten edun mukaista. Taso voidaan taata tutkinnolla jonka lapaisevat vain ammattitaitoiset. Tama lupatouhu on stalinismia.kele. JARKIHOI!
Äkkiä ajatellen vapaassa kilpailussa oltaisiin siinä tilanteessa, että syrjäseutujen kyytihinnat nousisivat ainakin tuplaksi. Kuka taksi lähtisi enää ajamaan sinne syrjäseudulle, kun melko varmasti sieltä joutuu tulemaan takaisin ilman paluukyytiä. Kaikki haluaisivat vain ajaa esim lento- tai rautatieasemalle, kun sieltä melko varmasti saisi paluukyydinkin.
Samoin yökuljetukset jäisivät aika vähälle. Miksi taksipalvelua kannattaisi tarjota keskiyön jälkeen (ainakaan halvalla), kun kaupatkin pärjäävät olemalla yöt kiinni? Nythän jokaisella taksilla on velvollisuus olla ajossa tietyt vuorot, eikä sitä katsota suopein silmin, jos joku on aina esim. yöt pois ajosta.
Eli "bulkki"-kuljetukset ehkä halpenisivat, mutta vähänkään "vaativimpiin" keikkoihin, ei olisi lähtijöitä edes nykytaksoilla.
Mutta ehkä jonkinlaista kehitystä tässäkin asiassa voisi tapahtua. Tavaraliikennepuolella lupa-asiaa korjattiin muutama vuosi sitten, ja ehkä sieltä voisi ottaa jotain oppia myös taksipuolelle.
Lääninhallitus myöntää liikenneluvan sopivimmalle hakijalle. Enkä usko että niitä onnistuu lahjomaan.
Vaan Lääninhallitus myöntää ne, päätös (myönteinen tai kielteinen) maksaa vain 134,-
ev
Kyllä elinkeinotoiminnan säätelyyn löytyy laista paljon halvempia ja tehokkaampia keinoja kuin kynnysraha.
Taksilupa jokaiselle halukkaalle, mutta laissa säädetyillä reunaehdoilla, joita voivat olla esim. hinta, ajovuorovelvollisuus jne. Tällä ei ole mitään tekemistä kynnysrahan kanssa.
Muuten, miksi taksin alv. on 8% ja elintarvikkeiden 17%?. Ilmeisesti edustajamme arvostavat takseja enemmän kuin ruokaa?
Entäs alv Busseissa ja junassa jne...
ja mitä siihen liikenneluvan ns. hintaan 134€:a tulee, niin pitäiskö se olla sun mielestä sitten ilmainen?
Mielestäni taksit eivät ole samalla tavalla joukkoliikennettä, kuin junat ja Bussit.
Liikenneluvan hinnasta sen verran, että niiden määrää rajoitetaan turhaan. Tämän takia ainakin Helsingissä taksiluvista maksetaan huimia hintoja, vaikka luvan sijaan myydäänkin yhtiö. Käytännössä sama asia, joka varmasti aiheuttaa hintapaineita kyyteihin.
Liikennelupia tulisi myöntää jokaiselle, jolla on edellytykset taksitoimintaa harjoittaa. Riittäisi, kunhan sitoutuisi harjoittamaan sitä sovituilla reunaehdoilla (auton varustus, liikennöintiajat jne.). Tulisi kilpailua suljetulle alalle, jonka toiminta muistuttaa kartellia.
.
Suomessa on n.9500 taksia ja yhtiötä jotka voidaan myydä liikennelupineen n.1%.
Jopa Sinä ymmärtänet ettei näiden yhtiöiden hinta näyttele osaa eikä arpaa taksiliikenteen kustannusindeksissä, johon taksa perustuu.
Suomessa on n.9500 taksia, tästä määrästä yhtiöitä, jotka voidaan myydä liikennelupineen on noin 1%. Ko. yhtiöiden myyntihinnat eivät heiluttele taksan määrittelemisen perusteena olevaa kustannusindeksiä.
Lupa siis sinänsä ei maksa "mitään". Kuka vaan voi saada luvan, jos siihen on edellytykset, ja riittävä kokemus alalta (1-10v). Kokemuksen tarve riippuu kaupungista, johon lupia haetaan. Lupien määrä on rajoitettu siksi, että sillä turvataan asiakkaalle samanhintainen taksi taksifirmasta riippumatta, kun kaikki taksit veloittavat maksimissaan liikenneministeriön hyväksymää suurinta sallittua taksaa. Tarveharkinnalla lupia myönnettäessä halutaan myös pitää yllä taksien tasoa, ja turvallisuutta. Missä muussa maassa uskaltaa laittaa lapsensa taksiin, ja pyytää kuljettajaa viemään lapset mummolaan?
Rajatulla taksilupasysteemillä voidaan "hallita" takseja ajoon silloin, kun takseja tarvitaan. Esim. Tukholman vapaa systeemi aiheutti hintojen nousun, ja että öisin ajavat vain maahanmuuttajat, jotka eivät aina osaa edes kieltä.
Taksin alv. on sama, kuin muullakin joukkoliikenteellä, eli 8%. Jos alv nostettaisiin, niin luonnollisesti taksojen hinnat nousisivat, mikä ei tällaisessa tapauksessa olisi kenenkään etu.
...
...
Silloin ei enää ole kyse vapaasta kilpailusta, jos lupaan liittyy ajovuorovelvoite. Eihän kukaan pakota lähikauppiastakaan pitämään lähikauppaa auki välillä klo 9-21. Se on auki sen aikaa, kun asiakkaita riittää sopivasti. Velvotteisiin liittyy usein yhteiskunnan tukijärjestelmät, kuten esim. maaseutuliikenteen bussivuoroille tai koulukyydeille tai vaikka myymäläautoille.
Mitenkäs tämä homma eroaa siitä systeemistä, joka oli tavaraliikennepuolella aiemmin? Siellä ainakin perittiin hyviäkin "kynnysrahoja" liikenneluvista, vaikkei kyse ollut mistään yhtiöistä.
Mitenkäs vanhojen Bemarien huollot ja varaosat, pyörivät käsittääkseni aika samoissa kuin vanhojen Mersujen. Montako vanhaa BMW-taksia tiedät?
Minulla on ollut kaksi E39 dieseliä taksissa. Ja näkyypi noita olevan muillakin.
Taksiliikenteen sääntely vaihtelee eri maissa. Tarveharkintaista järjestelmää sovelletaan eri muodoissa muun muassa Belgiassa, Espanjassa ja osassa Isoa- Britanniaa. Erilaisia kiintiömalleja on käytössä Norjassa, Hollannissa ja Portugalissa. Saksassakin on käytössä tarveharkintainen järjestelmä, ja siihen liittyy vuoden pituinen tarkkailuaika, jonka kuluessa arvioidaan uusien lupien vaikutusta julkisen liikenteen toimivuuteen. EU:ssa ei toistaiseksi ole annettu taksiliikennettä koskevia asetuksia tai direktiivejä.
Ruotsissa taksiliikenteen sääntely purettiin vuonna 1990, jolloin tarveharkinnasta luovuttiin, hinnat vapautettiin ja tilauskeskuksiin liittymisvelvollisuus poistui. Ruotsissa oli ennen muutosta noin 700 asukasta taksia kohden. Vuoden kuluttua taksia kohden oli 580 asukasta.
Epäkohtiakin on ilmennyt. Erityisesti alalla olevat yritykset ovat tuoneet julki ongelmia. Niitä ovat luvaton liikenne, puutteet hintatiedotuksessa ja taksamittarin sinetöinnissä ilmenneet väärinkäytökset. Osin ongelmat ovat johtuneet lain soveltamisen puutteista. Epäkohtia on pyritty korjaamaan korottamalla taksinkuljettajien ammattitaitovaatimuksia, lisäämällä asiakkaille hinnoista ja hintaperusteista annettavaa tietoa, säätämällä taksamittarin sinetöinti pakolliseksi sekä lisäämällä viranomaisten välistä yhteydenpitoa.
9 § Taksiluvan ja sairaankuljetusluvan myöntämisen edellytykset
Taksilupa voidaan myöntää hakijalle, joka täyttää 9 §:n 1–3 momentissa säädetyt edellytykset.
Taksiluvan hakija ja liikenteestä vastaava henkilö on katsottava ammattitaitoiseksi, jos:
1) hän on suorittanut hyväksytysti taksiliikenteen yrittäjäkurssin liikenneministeriön hyväksymässä oppilaitoksessa ja hänellä on käytännön kokemusta taksinkuljettajana; taikka
2) hän täyttää 9 §:n 5 momentissa säädetyt edellytykset.
Jos hakijoiden joukossa ei ole sellaista, joka täyttää 2 momentissa säädetyt edellytykset, lupa voidaan myöntää hakijalle, joka on suorittanut hyväksytysti 2 momentin 1 kohdassa säädetyn yrittäjäkurssin.
Taksilupaa myönnettäessä on otettava huomioon pääasiallisen toiminta-alueen kysyntä kokonaisuudessaan, eri asiakasryhmien tarpeet sekä sen yritystoiminnan tarkoituksenmukaisuus ja taloudelliset edellytykset, johon lupaa haetaan.
Taksilupa ja sairaankuljetuslupa ovat voimassa enintään viisi vuotta. Niissä on lisäksi vahvistettava liikenteen asemapaikka tai asemapaikat sekä aika, jona liikenne on viimeistään aloitettava, ja niihin voidaan liittää liikenteen asianmukaista hoitoa koskevia ehtoja. Taksilupaan voidaan tarvittaessa lisäksi sisällyttää kalustoa koskevia ehtoja
Taksiluvan ja sairaankuljetusluvan myöntää se lääninhallitus, jonka alueella liikenteen asemapaikka on
9 § Taksiluvan ja sairaankuljetusluvan myöntämisen edellytykset
Taksilupa voidaan myöntää hakijalle, joka täyttää 9 §:n 1–3 momentissa säädetyt edellytykset.
Taksiluvan hakija ja liikenteestä vastaava henkilö on katsottava ammattitaitoiseksi, jos:
1) hän on suorittanut hyväksytysti taksiliikenteen yrittäjäkurssin liikenneministeriön hyväksymässä oppilaitoksessa ja hänellä on käytännön kokemusta taksinkuljettajana; taikka
2) hän täyttää 9 §:n 5 momentissa säädetyt edellytykset.
Jos hakijoiden joukossa ei ole sellaista, joka täyttää 2 momentissa säädetyt edellytykset, lupa voidaan myöntää hakijalle, joka on suorittanut hyväksytysti 2 momentin 1 kohdassa säädetyn yrittäjäkurssin.
Taksilupaa myönnettäessä on otettava huomioon pääasiallisen toiminta-alueen kysyntä kokonaisuudessaan, eri asiakasryhmien tarpeet sekä sen yritystoiminnan tarkoituksenmukaisuus ja taloudelliset edellytykset, johon lupaa haetaan.
Taksilupa ja sairaankuljetuslupa ovat voimassa enintään viisi vuotta. Niissä on lisäksi vahvistettava liikenteen asemapaikka tai asemapaikat sekä aika, jona liikenne on viimeistään aloitettava, ja niihin voidaan liittää liikenteen asianmukaista hoitoa koskevia ehtoja. Taksilupaan voidaan tarvittaessa lisäksi sisällyttää kalustoa koskevia ehtoja
Taksiluvan ja sairaankuljetusluvan myöntää se lääninhallitus, jonka alueella liikenteen asemapaikka on
Taksiluvan hankkimiseen on kaksi mahdollisuutta.
Ostat taksiluvan joka on muutettu yhtiölle ennen vuotta 1991 ja tämä on niin sanottu vanha yhtiö.
Näitä voi ostaa ja myydä aivan vapaasti.
Sen jälkeen tarvitset yhtiöön liikenteestä vastaavan henkilön, jonka pitää täyttää taksiluvan haltijalle asetetut vaatimukset (löytyvät ainakin etelä-suomen lääninhallituksen netti sivuilta)tai "palkkaat" jonkun kaverin siihen hommaan.
Esimerkiksi hesarin työpaikkailmoituksissa joskus tälläisiäkin henkilöitä haetaan.
Jos itse haluaa olla tämä henkilö niin pitää ainakin suorittaa taksiliikenteen yrittäjäkurssi (sinne hakeutumisesta, vaatimuksista jne löytyy myös tietoa lääninhallitusesn sivuilta).
Näitä n.s vanhoja yhtiöitä ei ole juurikaan helsingin ulkopuolella, vantaalla jokunen ja samoin espoossa.
Toinen vaihtoehto on tämä lääninhallituksen myöntämä lupa taksiliikenteen harjoittamiseen.
Siihen vaaditaan työkokemusta päätoimisesta taksinkuljettajan työstä ja nuhteeton tausta sekä henkilökohtainen talous pitää olla kunnossa. Lisäksi pitää suorittaa taksiliikenteen yrittäjäkurssi.
Kun nämä asiat on ok ja paperin laittaa lääninhallitukseen niin sittenkään luvan saaminen ei ole varmaa vaan he päättävät lupien määrästä suhteessa tarpeeseen (tarveharkinta).
Esim. helsinkiin tuli juuri reilu 20 uutta lupaa.
Kuljettajan kokemusta vaaditaan aika vaihtelevasti ja esim. helsingissä se on n.10 vuotta, espoossa 5 ja vantaalla 7 vuotta.
Kyseiset aikamäärät vaihtelevat tietysti vuosittain ja riippuvat myönnettävistä luvista ja hakijoiden määrästä.
Tästä tarveharkinnasta voi tietysti olla jokainen mitä mieltä lystää mutta se asia ei ole aivan niin musta-valkoinen kun sitä ajattelee hieman syvemmin. En jaksa nyt sitä kommentoida mutta henkilökohtainen käsitykseni on se että tarveharkinta tullee poistumaan, ainakin osittain, myös suomessa.
Tarveharkintaan perustuva lupajärjestelmä on käytössä myös niinkin vapaassa markkinataloudessa kuin HONG-KONG ja luvat maksavat siellä vielä enemmän kuin täällä.
SE että onko järkeä maksaa luvasta toistasataa tonttua on tietenkin jokaisen oma asia, samoin kuin se, että ostaako sen E tai C mersun työmatka/kauppareissu autoksi.
Mikähän mahtoi olla Saksassa kilometritaksa?
Tällä hetkellä Suomessa taksilla juuri saa edullisen kuljetuksen paikasta toiseen. Jos haluaa edustuskuljetuksen, voi tilata erikseen edustusauton, tai Limousineserwicestä auton, jolloin kilometritaksa on varmasti suurempi, kuin liikenneministeriön hyväksymä.
Taksitaksat laahaavat perässä, ja hintoja pitäisikin saada tuntuvasti nostettua. Koko -90 luvun aikana ei tullut kunnon korotuksia taksoihin, vaikka kulut nousivat paljon.
Ensinnäkin suuri kiitos suomalaiselle taksille. Asun nykyisin ulkomailla, joten vertailukohtiakin on.
Taksin 1€:n kilometritaksa on edullinen, saman kokoisen auton vuokraaminenkin maksaa kilometriltä enemmän ja siihen vielä polttoaineet pitää itse ajaa.
Toiseksi näin talvisaikaan saapi aina lämpimän ja nykyisin kesällä lähes poikkeuksetta ilmastoidun kyydin, kyyti on myös turvallinen.
Kolmanneksi taksin kaltaisen "nappikauppan" vaikutus on valtion taloudenkin kannalta edullinen, suunnnattomia voittoja ei kääritä vaan tuloksesta suuri osa kulkeutuu monien erilaisten verojen myötä valtion kassaan.
Mitä kilpailuun tullee uskoisin sen toimivan nyt jo. Toki on turha odottaa tarjouksia tilanteessa, jossa yhdeltä yrittäjältä ostaa kerran elämässään 10€:n arvoisen palvelun.
Sen sijaan, että kokisin tarpeelliseksi täällä palstalla luettavissa olevan katkeruuden, on tapanani ollut antaa ns.riksaa l.palvelurahaa, kiitokseksi aina saamastani hyvästä palvelusta. Taksinkuljettajat ovat useasti auttaneet matkatavaroideni kanssa jopa kerroksiin asti.
Nykyinen lupajärjestelmä on käsittääkseni se tukijalka ja perusta, johon tämä laadukas palvelu nojaa. Useisssa keskusteluissa niin kuljettajat, kuin auton omistajatkin ovat kertoneet, ettei taksilupien saanti ole tällä palstalla kuvatunkaltaista mafiatouhua, vaan ammattiin panostamalla ja lain vaatimat edellytykset täyttämällä ( jotka todellakin ovat tarpeen ) taksiluvan tulee saamaan.
Uskoisin myös, ettei se Mersu liene niinkään itsetarkoitus vaan työkalu, kaiketi se kuitekin useamman ihmisen työpaikkana on hinnaltaan halpa.
Kiitokset takseille ja kaikille mukaville kirjoittajillekin, hyvää kevättä.
ev
Ei kai niitä kovinkaan suuri prosentti taksiväyrysistä ole (ainakaan pääkaupunkiseudulla)? Tämä on taas tätä suomalaisten kateutta. Kun ei itsellä ole kunnon autoon varaa, niin eihän sitä saisi olla ammattiautoilijallakaan. Minun puolesta nämä pikuautot (Ave, Passat, Mondeo jne.) saisivat kadota tolpalta vaikka kokonaan.
Parempi vaan tottua niihin keskiluokan autoihin tulevaisuudessa. Ovat sen verran suuriksi kasvaneet auton vaihdossa välirahat, että autoilijat vaihtavat kalustoaan aina vain halvempaan. Verohelpotuksen määrä ei ole noussut, vaikka autojen hinnat ovat nousseet.
ja vitttuun sinun egosi pönkittämisesi se on nimittäin niin että mersusta saat vielä hyvän vaihtohinnan kun joku eli sinä ostat ja elvistelet että onpa iso kyrpä ja mersu ja jne jne... älä jauha paskaa ääliö
Oletko koskaan kuullut välimerkeistä, tai isoista kirjaimista?
Tuo se olikin otsikkoon liityvää asiaa, opeteltavaa on Sinullakin paljon, ennenkuin voit ítseäsi opettajaksi kutsua, edes tällaisella palstalla.