Katsokaa MOT 5.2: Sairaat koiramme - Miten rodunjalostus tuhosi ihmisen parhaan ystävän?
Suosikaa hyvät ihmiset sekarotuisia!
Samallalailla voitaisiin ihmisiäkin jalostaa, otetaan vaan mun puolesta käyttöön taas Hitler -meiniki.
Koirapopulaatio on pieni verrattuna ihmispopulaatioon. EI VOI HYVÄKSYÄ!
Suosikaa hyvät ihmiset sekarotuisia!
Samallalailla voitaisiin ihmisiäkin jalostaa, otetaan vaan mun puolesta käyttöön taas Hitler -meiniki.
Koirapopulaatio on pieni verrattuna ihmispopulaatioon. EI VOI HYVÄKSYÄ!
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Suosikaa hyvät ihmiset sekarotuisia!
Samallalailla voitaisiin ihmisiäkin jalostaa, otetaan vaan mun puolesta käyttöön taas Hitler -meiniki."
Siis hä! Onko sun historian tiedoissa vikaa vai
mitä? Kumpaa mieltä olet?
Miten ihmisten asiat liittyy koiriin?
Mä voin kertoa: Mulla on sekä puhdasrotuinen että
sekarotuinen koira, en ymmärrä fanaattisuutta puoleen enkä toiseen, mutta ymmärrän puhdasrotuisen koiran kohdalla -rotuylpeyden-, vilpittömän sellaisen, että ollaan ylpeitä siitä rodunomaisesta perheenjäsenestä.
Ymmärrän myös seropien ylpeyden omista koiristaan,perheenjäseninään ja korvaamattomista
kavereista, sillä esim. mulla on molempia ja rakastan niitä tasapuolisesti. PISTE
Seurataan mielenkiinnolla, perun aikaia puheitani sen verran, että tottahan se on, et rodunjalostus
on mennyt liian pitkälle joidenkin koirarotujen
kohdalla, valitettavasti.
ei varsinkaan sitä ehdotonta geenipoolin sulkeutuneisuutta. Pitäisi saada jalostaa rotuun ripauksia muistakin roduista sieltä täältä.
Näin ulkomailla tehdäänkin salassapäin, Ranskasta kuulin tapauksen, jossa labbikseen oli joku kasvattaja hivuttanut rotikkaa saadakseen parempia päitä, väärentäen papereihin tietysti pelkkää puhdasta labbista.
Tälläisen pitäisi olla yleisempää ja sallittua.
kuten ihmisissäkin. Liiallinen jalostus on tosiasia, sitä ei voi muuta kuin ihmetellä.
Mutta miksi sä vedät TAAS esiin sen Hitler-meiningin. Taidat olla sama henkilö joka haukkui mm. Uman kasvatusmetodeja Hitlerin vastaaviksi ja minun kirjoituksiani natsisaksan pakolaispolitiikaksi.
Onkin nyt pakko kysyä, oletko sinä juutalaista sukuperää vai miksi sä näet meissäkin täällä niitä piirteitä ja tuot kirjoituksissasi esille tavalla tai toisella sen Hitlerin???