Sairaat koiramme

Katsokaa MOT 5.2: Sairaat koiramme - Miten rodunjalostus tuhosi ihmisen parhaan ystävän?

Suosikaa hyvät ihmiset sekarotuisia!
Samallalailla voitaisiin ihmisiäkin jalostaa, otetaan vaan mun puolesta käyttöön taas Hitler -meiniki.

Koirapopulaatio on pieni verrattuna ihmispopulaatioon. EI VOI HYVÄKSYÄ!
4301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Suosikaa hyvät ihmiset sekarotuisia!
Samallalailla voitaisiin ihmisiäkin jalostaa, otetaan vaan mun puolesta käyttöön taas Hitler -meiniki."

Siis hä! Onko sun historian tiedoissa vikaa vai
mitä? Kumpaa mieltä olet?

Miten ihmisten asiat liittyy koiriin?

Mä voin kertoa: Mulla on sekä puhdasrotuinen että
sekarotuinen koira, en ymmärrä fanaattisuutta puoleen enkä toiseen, mutta ymmärrän puhdasrotuisen koiran kohdalla -rotuylpeyden-, vilpittömän sellaisen, että ollaan ylpeitä siitä rodunomaisesta perheenjäsenestä.
Ymmärrän myös seropien ylpeyden omista koiristaan,perheenjäseninään ja korvaamattomista
kavereista, sillä esim. mulla on molempia ja rakastan niitä tasapuolisesti. PISTE

Äänestä

Seurataan mielenkiinnolla, perun aikaia puheitani sen verran, että tottahan se on, et rodunjalostus
on mennyt liian pitkälle joidenkin koirarotujen
kohdalla, valitettavasti.

Äänestä

ei varsinkaan sitä ehdotonta geenipoolin sulkeutuneisuutta. Pitäisi saada jalostaa rotuun ripauksia muistakin roduista sieltä täältä.
Näin ulkomailla tehdäänkin salassapäin, Ranskasta kuulin tapauksen, jossa labbikseen oli joku kasvattaja hivuttanut rotikkaa saadakseen parempia päitä, väärentäen papereihin tietysti pelkkää puhdasta labbista.
Tälläisen pitäisi olla yleisempää ja sallittua.

Äänestä

kuten ihmisissäkin. Liiallinen jalostus on tosiasia, sitä ei voi muuta kuin ihmetellä.
Mutta miksi sä vedät TAAS esiin sen Hitler-meiningin. Taidat olla sama henkilö joka haukkui mm. Uman kasvatusmetodeja Hitlerin vastaaviksi ja minun kirjoituksiani natsisaksan pakolaispolitiikaksi.
Onkin nyt pakko kysyä, oletko sinä juutalaista sukuperää vai miksi sä näet meissäkin täällä niitä piirteitä ja tuot kirjoituksissasi esille tavalla tai toisella sen Hitlerin???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JopeEiEi kirjoitti:

Katsokaa MOT 5.2: Sairaat koiramme - Miten rodunjalostus tuhosi ihmisen parhaan ystävän?

Suosikaa hyvät ihmiset sekarotuisia!
Samallalailla voitaisiin ihmisiäkin jalostaa, otetaan vaan mun puolesta käyttöön taas Hitler -meiniki.

Koirapopulaatio on pieni verrattuna ihmispopulaatioon. EI VOI HYVÄKSYÄ!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu