Tammikuun ajan kestänyt Haapaveden kehittämistä koskeva ideakilpailu on päättynyt. Olen poiminut asialliset ehdotukset tiedostoksi (5 sivua) ja lähettänyt sen kaupungin virkamies- ja luottamushenkilöjohdolle sekä yrittäjäyhdistyksen hallitukselle luettavaksi. Ensi viikolla otan heihin yhteyttä ja keskustelemme niiden toteuttamiskelpoisuudesta. Vaikka kävisi niin, ettei niitä ihan sellaisenaan voitaisi toteuttaa, niin ne ovat mielestäni päättäjille ihan tervetullutta palautetta laajoilta kansalaispiireiltä.
Kiitoksia kaikille vastanneille!
Palkitsemistapaa täytyy miettiä. Nimimerkillä kirjoittaneihin voin kyllä ottaa yhteyttä sähköpostilla, mutta muihin en. Palataan asiaan lähipäivinä.
Ideakilpailu päättyi, kiitos!
14
864
Vastaukset
- Haapavesi.....
Joo kiitoksia vaan rakentajalle itelleen. Palsta sai uutta sisältöä. Toivottavasti päättäjät löytävät jottain hyvää noista teksteistä. Palautetta ainaski.
- hyväntekijää
täällä ei ole tavattukaan.
- Hajottaja
hyväntekijää kirjoitti:
täällä ei ole tavattukaan.
vaan turha on työsi...
- sinulla..
on mukavan "rakentava" ote asioihin. Keksippäs meidän iloksi lisää tällaisia positiivisia ja eteenpäinkatsovia keskustelunaiheita.. Sellaisella asenteella Haapavesi kehittyy.
Pieni raatimme on valinnut ideakilpailun kolme parasta vastausta. Ne ovat seuraavilta:
"Jorma Pellervo"
"neito.kainen"
"desavuu"
Näiden lisäksi myös seuraavien kirjoitukset lähetettiin päättäjien arvioitaviksi:
"Kiitos Jomppe"
"kehitysehdotukset"
" kelmi"
"riittäisi"
"tänne pitäisi"
Mitalisijoille päässeet (3)saavat palkinnoksi tässä mainittua kunniaa ja mainetta sekä kukin 1/2 kg Presidentti-kahvia.
Olen lähestynyt nimimerkillä kirjoittaneita sähköpostilla, jotta voitaisiin sopia paikasta, mistä palkinto olisi noudettavissa.
- Käykäähän kirjautumassa suomi24- sähköpostiosoitteeseenne. Se voi olla tukossa, jos ette ole 3 kk käyneet siellä. Jorma-Pellervo ei ole virallinen "nikki", mutta hänhän voisi lähestyä minua osoitteeseen [email protected] (katsotaan sitten, kuinka monta Jormaa ilmestyy :))- sulta milloin
j.jussiW-T kirjoitti:
täällä pidettäviin ideakilpailuihin,koska ne varastetaan.
tullut jokin järkevä alotus.
- milloin sulta on
j.jussiW-T kirjoitti:
vaan kehityskelpoisesta ideasta.
tullut jokin kehityskelpoinen idea ja mikä se olisi.
milloin sulta on kirjoitti:
tullut jokin kehityskelpoinen idea ja mikä se olisi.
ideoista tänne tuon,kun minä vien ne suoraan kaupunginjohdon tietoisuuteen.
- neito.kainen
Tärkeintähän on, että ideat menevät eteenpäin. Jos jokin idea on toteutuskelpoinen ja se toteutuu, on se meidän kaikkien etu, ja silloin on ihan sama, kuka idean on keksinyt. Haluan ehdottomasti kaikkien yhteistä parasta ja Haapaveden kehittymistä.
Suuri kiitos ideakilpailusta, ja vielä suurempi kiitos aktiivisuudesta ja ideoiden eteenpäin viemisestä Sinulle, rakentaja-10! Sinunlaisiasi kaivataan enemmänkin!
Minulla ei valitettavasti ole neito.kainen- sähköpostiosoitetta, joten en saa viestejä sitä kautta. Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla, mitä ehdotuksista sanotaan. Kirjoittelethan niistä tänne myöhemmin. Ja toivon, että kirjoittelet muutenkin!
Kahvipaketin saa antaa jollekin, joka sitä tarvitsee, vaikka johonkin taukotilaan, joka on tarkoitettu esim. sairaanhoitajille, keittäjille, siistijöille tai opettajille. - jussin kannattanu
j.jussiW-T kirjoitti:
ideoista tänne tuon,kun minä vien ne suoraan kaupunginjohdon tietoisuuteen.
ottaa osaa ideakilpailuu, ei tiijä vaikka kahvipaketin ois voittanu.
- soma pusut ja halit sulle- ...
neito.kainen kirjoitti:
Tärkeintähän on, että ideat menevät eteenpäin. Jos jokin idea on toteutuskelpoinen ja se toteutuu, on se meidän kaikkien etu, ja silloin on ihan sama, kuka idean on keksinyt. Haluan ehdottomasti kaikkien yhteistä parasta ja Haapaveden kehittymistä.
Suuri kiitos ideakilpailusta, ja vielä suurempi kiitos aktiivisuudesta ja ideoiden eteenpäin viemisestä Sinulle, rakentaja-10! Sinunlaisiasi kaivataan enemmänkin!
Minulla ei valitettavasti ole neito.kainen- sähköpostiosoitetta, joten en saa viestejä sitä kautta. Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla, mitä ehdotuksista sanotaan. Kirjoittelethan niistä tänne myöhemmin. Ja toivon, että kirjoittelet muutenkin!
Kahvipaketin saa antaa jollekin, joka sitä tarvitsee, vaikka johonkin taukotilaan, joka on tarkoitettu esim. sairaanhoitajille, keittäjille, siistijöille tai opettajille.Miltä TV viihdekanavalta tää on apinoitu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574950Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813606SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352597SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962139Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282046Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632033Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211506Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051406