jusa_

JOu JOu

öhh.. miksi ihmeessä väännät englanniksi nää jutut vai oletko vain laiska ja copy/pastetat vitsit tänne ja vaihdat vain nimet? kirjoittaisit otsikonkin englanniksi niin osais no jotka ei ymmärrä jättää suosiolla väliin etkä aiheuttaisi niin paljon pahennusta. Parempi olisi jos kirjoittaisit ne suomeksi jolloin kaikki palstalla kävijät ne ymmärtää. Ja tämähän on suomi24 ja kaikki muukin täällä on suomen kielellä. osaathan sujuvaa suomea vaikka asutkin jossain huitsin nevadassa?

3

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Passépartout

      Vaikka englantia osaankin, en silti aina jaksa ruveta kääntämään noita jusa_:n vitsejä suomeksi, koska kaikki on ollut tällä palstalla ainakin kerran suomen kielellä ennen jusa_:n "englanninnoksia". Usein painan vahingossa jusa_:n viestejä, koska suomenkielinen otsikko hämää.

      • ahvenanmaankeisari

        niin vaikeeta ole.


    • hhhhahhh

      Harmi jos toisille nuo vistit tuottavat päänsärkyä. Tosin jusahan on aina ollut liikkeellä samalla nimimerkillä, joka on näkyvissä ennen kuin vistin avaa. Voisihan sitä vistin kirjoittajaa vilkaista jos englanninkielisiä vitsejä ei osaa/jaksa lukea.

      Omasta mielestäni jusan viestit ovat parhainta antia tällä palstalla. Hyviä niistä tekee juuri se että ne on kirjoitettu englanniksi. Suomennos veisi vitsistä koko jujun! Vitsit on selvästi jostain kopsattu ja kiva että jusa jaksaa niitä tänne laitella.

      Epäilen ettei jusa otsikkoja muuta englanniksi. Se taitaa ennemminkin nautiskella saamastaan huomiosta :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      64
      5951
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      72
      4806
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      48
      4393
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4161
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3771
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2483
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2379
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      44
      2108
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1479
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1249
    Aihe