Onko täällä muita syöpään jo toiseen kertaan sairastuneita? Millaiset hoidot olivat, oliko raskaampaa kuin ekalla kerralla ja miten muuten jaksoit? Itsellä siis uusiutunut Hodgkin, odottelen syöpälääkärini yhteydenottoa. Hoidot kovasti kiinnostaa, ei kai vielä sentään intensiivihoitoa? Luokka ilmeisesti olis kuitenkin vaan 1A, et tosi hyvissä ajoin tämä huomattiin. Vaikka todella epäreilulta se silti tuntuu, tulevaisuus ahdistaa suuresti.
Hoito uusiutuneessa syövässä?
Viuhti
5719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moikka
Täällä ekaa kertaa hodgkin menossa, kovasti pelottaa että uusii vaikkei vielä ole tämänkään suhteen hoidot päättyny.. odottelen lääkäriltä tietoa eilisistä ct-kuvista että löytykö sieltä enää mitään.
Arvailen / olen lukenut että nyt sulla saattaa olla uusi yhdistelmä sytoja. Yleensähän hoitona on tuo ABVD mut uusiutuneeseen MOPP tai BEACOPP jos en ihan väärin muista..? Ja jos sun aiemmasta hodgkinin selätyksestä on vasta vähän aikaa, saatetaan hyvinkin käyttää kantasolusiirtoa. Hoitovaihtoehtoja siis on. Paljon voimia, tsemppiä, hyvää onnea, jaksamista toivon sulle koko sydämestäni!!!
Kirjoittele tänne vaan,jos helpottaa! En osaa neuvoa sinua,minulla rintasyöpä...mutta ajatuksia lähetän sinulle -voima-ajatuksia,kyllä sinä jaksat. Sitä ei voi ylittää,sitä ei voi alittaa,sitä ei voi kiertää...pakko mennä läpi!!
" Sitä ei voi ylittää,sitä ei voi alittaa,sitä ei voi kiertää...pakko mennä läpi!! "
Aivan loistavasti sanottu!! Tsemppaa kyllä!
Voimia sullekin taistelussa rintasyöpää vastaan
tästähän selvitään! :D
Veikkaisin, että hoitosi riippuvat siitä, minkälaista hoitoa sait ensimmäisellä kerralla. Jos sädehoitoa ei tuolloin annettu, sen vuoro voisi olla nyt, mahdollisesti jonkinlaisella sytostaattihoidolla höystettynä. Toinen vaihtoehto voi olla esimerkiksi sytostaattihoito intensiivisytostaattihoito.