kun ihastuttaa ja vihastuttaa työharjoitteluissa

uhriko

Olen elämää nähnyt, sanavalmis ja sosiaalinen nainen. Myös erittäin mukavaksi ja nätiksikin on sanottu useat kerrat. Älykkyydestä voinee sanoa, että en ole mikään tyhmäkään.

Mikä on, että sitä ihastuttaa ja vihastuttaa ihmisiä. Ystävikseni ja seuraani tuntuvat kykenevän vain ne ihmiset, jotka ovat sinut itsensä kanssa ja tasapainossa elämässään. Kaikki ne, jotka minusta ovat puhuneet pahaa ja minulle suuttuneet täysin omituisista asioista, ovat myös ongelmaisia itsensä kanssa. Ei ole miestä ja sitä kovasti etsivät, valittavat jatkuvasti ulkonäköään jne.

Tämä kaikki korostuu erityisesti nyt opiskelujeni aikana työharjoitteluissa. Ei tee edes heikkoa saada kiitettäviä arvosanoja käytännöstä paikoissa,joissa on hyvä ilmapiiri ja ihmiset vakaita oman elämänsä haltijoita. Huonoja arvosanoja ei ole tullut, mutta aina yksi arvosana rapsahtaa alemmaksi paikoissa joissa on elämäänkyllästyneitä peruspessimistisiä ihmisiä. Oikein huvittaa joskus kuunnella loppuarvioissa, että mitä tällä kertaa selitellään syyksi arvosanan tiputtamiseen. Joka kerta syy on eri. En tietenkään ole täydellinen, mutta näen missä minä ärsytän ja missä pidetään jo etukäteen ja tiedän tulevan arvosanan jo alkuviikoista lähtien. Ei ole merkitystä sillä siinä vaiheessa, miten näppärä olen työtä tehdessäni. Viimeisimmässä harjoittelussa oli samaan aikaan luokkatovereitani. Yksi heistä ehkä aikuisempi ihminen, joka myös ei ketään ärsyttävä, hiljainen kaikkien kanssa toimeen tuleva ihminen. Minustakin oikein kiva tyyppi:)Hän suoritti juttuja aivan kuten minäkin ja tavan tästä kysyi minultakin neuvoa asioihin, joista ei ollut varma.Jostakin syystä hän sai paremman arvosanan, enkä todellakaan usko kyseessä olleen mitenkään työn kannalta käytännöllisempi ihminen. Olen iloinen hänen puolestaan ja itsekin ihan tyytyväinen arvioon, mutta ärsyttää todeta, että jälleen kerran omaan arvosanaan vaikutti vain oma persoonallisuus.

Joten mitenköhän pitäisi sitten muuttua, jotta ihmiset kykenisivät sietämään minua;)Onko hyviä vinkkejä...
kertokaa millainen ihminen ei herätä kateutta, ärsytystä jne....

2

789

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttu.........

      Minulle on myös käynyt noin. Olin työharjoittelussa ja tein parhaani, olin puhelias, oma-aloitteinen, tunnollinen jne, mutta siellä oli juuri näitä elämäänsä katkeroituneita ämmiä, jotka piikittelivät kokoajan. Kehtasivat vielä väittää, etten tehnyt annettuja tehtäviä!!!!!!! Luokkatoverini myöhästeli ja lintsasi mutta sai silti paremman arvosanan. Hän oli tosin eri paikassa mutta silti.... ottaa kyllä päähän. Lisäksi opettaja on vanha kalkkuna ja ottaa nimenomaan minut aina pihteihinsä vaikka olen niin kiltti oppilas kuin vain voi olla! Saakelin fossiilit jäisivät eläkkeelle.

      • kans

        heheheheh...näimpä! Pirun ämmät jos on noin vaikeaa itsellä niin hankkisi hoitoa ennenkuin alkaa toisia
        raastamaan suoralta kädeltä,(nuoret on herkempiä muutenkin) tai jäisivät eläkkeelle! Joidenkin mieli ei kestä.Minun ura päättyi siihen,mutta ehkä niin oli tarkoituskin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1401
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      36
      1111
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      20
      883
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      725
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      710
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      195
      659
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      570
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      558
    Aihe