Joku sellainen pörröinen ei liian pieni mutta ei liian isokaan.. tietenkin suloinen eikä haittaa jos on sekarotuinen.. auttakaa kun en tiedä näistä mitään.. :)
mikä olisi sopiva rotu?
Terzi
3283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
joku koirasivusto. Niissä on yleensä kuvia ja luonnekuvauksia. Paljon paremmin saa sieltä tietoa näin ensialkuun. Sitten kun tykästyt johonkin rotuun, voit kysellä muiden kokemuksia kyseisestä rodusta
Hei! Ensimmäiseksi koiraksi kannattaa hankkia seurakoira, jonka kanssa ei vielä tarvitse osata tehdä mitään työtä tai harrastusta. Suomen Seurakoirayhdis ry:llä on kotisivut, josta löydät rotuja ja linkkejä rotuyhdistysten sivuille. Sitten tunturisusi/koiralinkit -sivustoilla on testi rodun valitsemiseksi. Usein on niin, ettei sellaista rotua olekaan, joka täyttäisi kaikki valintakriteerit, mutta kun jättää vähemmän tärkeitä pois, niin sieltä löytyy ehdotuksia. Tunturisudesta löydät myös rotuyhdistysten yhteystietoja eri roduista. Kunkin rodun kasvattajia löydät rotuyhdistysten sivuilta. Rotuyhdistysten suosittelemat kasvattajat ovat turvallisia pennun hankintapaikkoja. He ovat rekisteröityneet ja heiltä saa rekisteröityjä pentuja terveystutkituilta vanhemmilta. Kysy lisää, jos ei ala löytyä.
kiitos vastauksista.. :) ja tietenkin infosta :D kävin katsomassa koirarotuja ja tykästyinkin yhteen :) coton de tulear oli ihana... se on minun valintani :) muijakin tykkäs eli ei oo toista puhetta.. :) meijän perheesen tulee pikkuinen karvainen vauva :)