CNC-koneistajan tehtävät?

Morjensta pöytään.

Voisiko joku kertoa, mitä CNC-koneistaja tekee? Eli siis ohjelmoi, tekee asetteen... Menikö lähellekään oikein? Miten homma siis etenee tuosta? Olisi kiva, jos joku vielä viitsisi muutamalla sanalla selventää, mitä kukin työvaihe pitää sisällään.

Kiitos.
612394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

moro! Ite olin amaattikoulussa koneistuspuolella pari vuotta sitten ja tuli oltua myös aika paljon cnc-sorvilla. Joten tässä selvennystä.
nc-koneistaja suunnittelee kappaleen työvaiheet, jos ei ole tehty ennenkin kuten rouhinnat, poraukset, viimeistelyt ym. nc-koneistaja vaihtaa sorviin terät kyseistä työvaihetta varten ja säätää pakan leuat sopivaksi, jotta ne puristavat akselia sopivasti mutta ei tietenkään liikaa, koska leuat puristuvat hydraulisesti. kun ohjelma on tehty se tarkastetaan joko ilmassa ajamalla ilman kappaletta tai joissakin koneissa kappaleen muota ja liikkeet ym. näkivät monitorilla jos sellainen mahdollisuus on koneessa. Asettelee kappaleen nollapisteen ym. Koneistettaessa koneistaja kehittää ohjelmaa että pikaliikkeet ym. minimiin, jotta saadaan mahdollisimman tehokas tuottavuus. Sitten mittaillan kappaleita ja tarvittaessa muutetaan asetuksia ja vaihdetaan teräpaloja. elikkä siinäpä muutama asia.

Äänestä
  • Lisäisin viellä edelliseen, että sorvari toimii cnc-sorvilla lähinnä kappaleen vaihtajana, saa kuunnella pomojen vittuiluja, hengittää jäähdytysnesteellä kyllästettyä ilmaa, menetää terveytensä, hakea sairaslomaa, kunnes saa loparit. Tämä yli 20 vuoden kokemuksella.

    Äänestä

  • sorvarin raakki kirjoitti:

    Lisäisin viellä edelliseen, että sorvari toimii cnc-sorvilla lähinnä kappaleen vaihtajana, saa kuunnella pomojen vittuiluja, hengittää jäähdytysnesteellä kyllästettyä ilmaa, menetää terveytensä, hakea sairaslomaa, kunnes saa loparit. Tämä yli 20 vuoden kokemuksella.

    Vai niin, eipä kuullosta ollenkaan tutulta. Tämä 15 vuoden kokemuksella.

    Äänestä

  • cnc-koneistaja voi olla sorvilla, porakoneella, höylällä, aventimella, pistokoneella, jyrsinkoneella tai hiomakoneella jne. Työpaikalla sen vasta näkee. Myöskin kappaleen kiinnittämis tapoja on monenlaisia. Koneistettavan kappaleen koot vaihtelevat suuresti. Toinen voi sorvata 100 grammaista pulikkaa jai toinen taas vaikka hioa 10000 kilon pulikkaa, firmasta riippuen.

    Äänestä

  • machiner kirjoitti:

    cnc-koneistaja voi olla sorvilla, porakoneella, höylällä, aventimella, pistokoneella, jyrsinkoneella tai hiomakoneella jne. Työpaikalla sen vasta näkee. Myöskin kappaleen kiinnittämis tapoja on monenlaisia. Koneistettavan kappaleen koot vaihtelevat suuresti. Toinen voi sorvata 100 grammaista pulikkaa jai toinen taas vaikka hioa 10000 kilon pulikkaa, firmasta riippuen.

    Kiitos kaunis vastanneille.

    -tiedonjanoinen-

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedonjanoinen kirjoitti:

Morjensta pöytään.

Voisiko joku kertoa, mitä CNC-koneistaja tekee? Eli siis ohjelmoi, tekee asetteen... Menikö lähellekään oikein? Miten homma siis etenee tuosta? Olisi kiva, jos joku vielä viitsisi muutamalla sanalla selventää, mitä kukin työvaihe pitää sisällään.

Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu