Olisko jollakin tietoa yksityisen perhepäivähoidon hinnasta. Tarkoitan hintaa ennen mitään Kelan tukia. Meillä hoito maksaa 490e-yksityisenhoidontuki-kuntalisä=220e ja tämä sitten kerrottuna kahdella, koska kaksi lasta. Hoitorahaa emme saa. Yllätyin, että yksityisestä joutuu maksamaan näinkin paljon enemmän eli kahdesta lapsesta 60e enemmän kuin kunnallisella puolella.
Yksit.perhepäivähoito
Pelottava Pontso
3409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
halvalla pääset, jos yhteensä 60e enemmän joudut maksamaan. me haetaan lapsille paikkaa yksityisestä joka tulee 70e/lapsi kalliimmaksi kuin kunnallinen, mutta laatu kuitenkin on vähintään 100 kertaa parempaa, joten en harmittele hintaa.
Perustelehan nyt pikkusen millälailla yksityinen perhepäivähoito on 100 kertaa parempaa kuin kunnallinen,luulempa että asia on ihan toisin päin.
Meillä tuskin laatu ainakaan parempi on, hoitaja on alalle kouluttamaton. Kunnallisella puolella niin huonosti paikkoja, että pakko oli tämä ottaa.